Svi državni podaci ubuduće na Slaviji
Sve informacije od državnog značaja koje poseduju vlada, ministarstva, javna uprava i agencije od danas su centralizovane i „spakovane” u Data centar na beogradskoj Slaviji. One su do sada bile raštrkane po državnim ustanovama širom zemlje, a bezbednost nacionalnih podataka i nije bila baš na visokom nivou. Prostorije u kojima se sada čuvaju, na petom spratu zgrade „Telekoma” u Katanićevoj 14, tehnički su uređene i zaštićene po najvišim svetskim standardima, a zvanično ih je otvorila premijerka Ana Brnabić.
Tom prilikom na poklon je dobila elektronsku karticu koja otvara vrata modernih „open spejs” kancelarija za zaposlene, ali i zaključanih, takozvanih kaveza, u kojima su smešteni i tek će se u njih slivati svi državni podaci.
Prilikom preuzimanja poklona od Mihaila Jovanovića, direktora Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu, koja upravlja Data centrom, i Predraga Ćulibrka, direktora „Telekoma”, u čijoj se zgradi centar nalazi, premijerka je istakla da je svesna njegove vrednosti i šaljivo dodala da sada zna gde će da pobegne kad poželi da se osami.
– Ovo će omogućiti milionske uštede za poreske obveznike, jer više neće svaka državna ustanova imati sopstvene, nebezbedne data centre. Nadam se da ćemo za nekoliko godina postati regionalni lideri u modernizaciji elektronske uprave. Ponosna sam šta je na tom polju urađeno za pet meseci, otkako je otvorena Kancelarija za IT. U oktobru je ukinuta overa zdravstvenih knjižica, Narodna skupština je usvojila veoma značajan Zakon o elektronskom poslovanju, završen je Zakon o e-upravi i za nekoliko dana ga očekujem na dnevnom redu vlade. Kompletiran je i zakon o zaštiti podataka o ličnosti i pozivam sve građane da do 15. januara učestvuju u javnoj raspravi – istakla je premijerka i dodala da se radi i na centralnom registru građana i registru adresnih podataka, kao i da je Vlada Srbije uputila izmene predloga Zakona o državljanstvu.
Mihailo Jovanović objašnjavao je gostima da se u centru, koji je „srce i duša” srpskih telekomunikacija i informacionih tehnologija, trenutno nalazi oprema za izdavanje vremenskog žiga, a do kraja godine tu će biti instalirani i centralni sistem elektronskih matičnih knjiga i oprema za sajber bezbednost državnih organa.
– Napajanje Data centra strujom obezbeđeno je sa tri različita izvora, a ako svi oni otkažu, četiri dizel-agregata obezbeđivaće rad centra 48 sati – istakao je Jovanović. Za objekat u Katanićevoj se čulo da je bolje obezbeđen od Vlade Srbije.
Predrag Ćulibrk je naglasio da je u izgradnju Data centra uloženo gotovo devet miliona evra i da je već od njegovog osnivanja nesumnjiva ušteda novca iz budžeta, kao i bezbednost državnih podataka i opreme, pri čemu su dostupni 24 sata, sedam dana u nedelji.
Plaćanje i državi elektronskom karticom
Građanima je od danas omogućeno i plaćanje računa elektronske uprave platnim karticama, a Brnabićeva kaže da je time ispunjen jedan od najvažnijih zadataka iz ekspozea, jer se u ovoj oblasti „previše kasnilo i država je bila jedina kojoj građani nisu mogli da plaćaju platnom karticom usluge koje im pruža”.
– Završavamo drugu fazu projekta „eBeba” i nadam se da će od januara roditelji već u porodilištu moći da se prijave za roditeljski dodatak, bez obilaska šaltera. Nastavljamo rad na ukidanju pečata i na elektronskom potpisu i arhiviranju – ističe premijerka i dodaje da više od tri miliona građana nema validnu adresu i živi u ulicama bez broja.
Zato je u toku izrada registra adresnih podataka, a kao pilot-opština uzeta je Loznica, kojoj je iz tekuće budžetske rezerve dato pet miliona dinara da odštampa table sa imenima svih ulica i kućnim brojevima.
Savremeni uređaji u starom zdanju
Arhitekta Svetislav Ličina, kome je premijerka Brnabić zahvalila što je 1975. godine projektovao zgradu u kojoj je otvoren Data centar, kaže da nije očekivao da će to postati jedna od najbitnijih građevina u zemlji.
Prilikom planiranja ondašnjeg centra jugoslovenske telefonije vodio je računa da se on uklopi u pejzaž Slavije i da ne liči na industrijski objekat.
– Zgrada je specifična jer sam na prvih pet spratova, gde je i Data centar, napravio duplu spratnu veličinu prostorija, kako bi u njih mogli da stanu glomazni tehnički uređaji neophodni za funkcionisanje telefonije – ističe Ličina.
Premijerka Brnabić: Sve bezbednosne podatke delimo sa Crnom Gorom
Povodom tvrdnje Mila Đukanovića da su srpske službe znale šta se sprema u Crnoj Gori, aludirajući na pokušaj terorističkog napada na dan njihovih parlamentarnih izbora, što se vodi kao pokušaj državnog udara, Ana Brnabić ističe da ne postoje bezbednosne informacije koje srpska strana ne deli sa Crnom Gorom.
– Nisam čula da je Đukanović to izjavio, ali ako ima takva saznanja, ne mislim da su ona kritika upućena Srbiji. Ne postoje teme o kojima sa svim liderima u regionu nisam otvoreno razgovarala „jedan na jedan” i o kojima se nismo usaglasili. Sve bezbednosne informacije koje ima Srbija deli sa susedima kako bismo zadržali stabilnost u regionu, koja je zaista teškom mukom ostvarena i kako bismo pokazali da smo mi jedan od stubova te stabilnosti – istakla je premijerka.
Amandmani nisu bili konstruktivni
Ana Brnabić je rekla da ne vidi ništa čudno u tome što poslanici vladajuće koalicije najavljuju veliki broj amandmana na predlog budžeta i ističe da je on dobro balansiran i razvojno usmeren.
– Ne znači da su nezadovoljni, niti sam to čula. Amandmanima se pokušava nešto dodatno pojasniti ili promeniti. Čula sam da poslanici kažu da je predloženi budžet jedan od najboljih, sa odlično oslikanom politikom vlade – ističe Brnabićeva, dodajući da je budžet slika onoga što je prioritet u ekspozeu vlade i da je apsolutno povećanje sredstava namenjeno Ministarstvu prosvete.
Komentarišući neusvajanje brojnih amandmana opozicije, premijerka kaže da ih pažljivo analiziraju, ali da nijedan nije bio konstruktivan i da će prvi koji to bude, sigurno i biti usvojen.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.