Nedelja, 15.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Bankrot „Budimke” posle 70 godina

(Фото С. Јовичић)

Užice – Privredni sud u Užicu nedavno je doneo rešenje o bankrotstvu „Budimke” iz Požege, fabrike osnovane pre 70 godina. Učinjeno je to 20 meseci nakon proglašenja stečaja u ovoj firmi usled dugova (još ima nezavršenih parnica) teških 1,3 milijarde dinara. Za novi početak „Budimke” tokom stečajnog postupka nije nađeno rešenje, niti je prihvaćen plan reorganizacije koji je podneo novosadski „Pankomerc”, najveći poverilac uz Fond za razvoj. Inače, više od 300 poverilaca nešto potražuje od umrle požeške fabrike.

Došao je bankrot kao tužan kraj jedne proizvodne priče duge sedam decenija ili, možda, prilika da se lakše dođe do kupca onoga što je od „Budimke” ostalo (proizvodni pogoni za sokove, džemove, koncentrate, povrće, tovilište, klanica, hladnjača na oko 3.000 kvadrata, malinjaci i jabučnjaci na 11 hektara i drugo). Odgovor na tu nedoumicu daće vreme, s tim što nam stečajni sudija u postupku za „Budimku” Miljko Mićović potvrđuje da ima kupaca zainteresovanih za imovinu preduzeća:

– Do februara bi trebalo da se obavi procena imovine, a potom i prodaja. Izvestan problem u tome pojavio se zbog podnošenja zahteva za restituciju parcela koje je koristila „Budimka”. Što se tiče kupaca imovine, zainteresovanih ima. Najčešće se pominju Kinezi. Znam da je državi, odnosno Ministarstvu privrede, i te kako stalo da se sve oko „Budimke” što pre završi s obzirom na to da im se javljaju zainteresovani kupci, među kojima su i inostrani – ističe sudija Mićović.

U Kini je zainteresovanost za „Budimku” iskazana prošle godine, prilikom sastanka Aleksandra Vučića sa guvernerom kineske provincije Hebej Čangom Đingvejom. Rečeno je tada da jedna kineska kompanija iz provincije Hebej namerava da kupi „Budimku” i potpuno obnovi ovu fabriku, sa aktivacijom kompletne kooperantske mreže od preko 5.000 gazdinstava koja bi požešku fabriku snabdevala voćem i povrćem. Da li posle bankrota to može biti ostvareno, ostaje da se vidi.

Po rečima sudije Mićovića, budući kupac će svakako morati da uloži novac u obnavljanje pogona. S tim što sada nema obavezu da zadrži raniji proizvodni program „Budimke”, a može i da promeni delatnost.

Tako je, dakle, prisutna i mogućnost da sasvim nestane brend „Budimke”, u dužem periodu značajno pozicioniran na tržištu. Prisutan u više država, simbol kvalitetnih a jeftinih sokova (poslednjih godina litar njenog soka od jabuke mogao se u trgovinama kupiti i za pola evra), džemova, prerađevina od povrća, mesnih konzervi i drugog. Možda su, kako Požežani pretpostavljaju, upravo ta svojstva u ovo vreme nemilosrdne tržišne utakmice gurnula „Budimku” (kojoj su nedostajala „političko-privredna leđa”) u propast, da moćnijim konkurentima ne obara cenu proizvoda.

Ostaće, uprkos svemu, upamćeno da je ta požeška firma osnovana u ovom poljoprivrednom kraju 1947. godine kao Fabrika konzervi „Budimka”, na početku sa 80 radnika. Razvijala se, stvarala nove proizvode i osvajala tržišta, nekad imala stotine zaposlenih, kooperante brojala u hiljadama, bila oslonac razvoja poljoprivrede ovog dela Srbije. Ali neuspela privatizacija dovela ju je u ozbiljne probleme i zaustavljanje proizvodnje, da bi uz pomoć države početkom ove decenije proizvodnja bila obnovljena i deo tržišta ponovo osvojen. Uvek je, međutim, nešto bilo jače od onih što su se trudili da „Budimka” opstane, pa su joj se dugovi gomilali. Ishod je stečaj u prošloj godini, s prekidom rada za svih 87 stalno zaposlenih, svega sedam više nego što je „Budimka” imala na svom početku pre sedam decenija.

A u Požegi, već umorni od apela za spas svoje najveće fabrike, sa setom na rafovima trgovina gledaju tegle s džemom hrvatske „Podravke” na čijim poklopcima piše: „Tradicija od 1947. godine”. Na pitanje zašto tu nisu i džemovi „Budimke”, sa jednako dugom tradicijom, ne znaju odgovor.

Komentari19
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Goran
Srbi nikako da shvate: Novac ne poznaje ni nacije ni rase ni jutro niti mrak! Budimka je u kraju koji se bavi voćarstvom i gde ima materijala za sve moguće vrste proizvoda, a opet nisu bili sposobni da se izbore sa lopovlukom, neinventivnim poslovodstvom, lošim kvalitetom (u poslednje vreme su imali više belog šećera i nekakve melase nego pravog voća). Uz to ide i lenjost i potkradanje od strane radnika, neulaganje u nove tehnologije.......
zoran
Apsolutno ne verujem da ovakva firma treba da ode u stecaj, da nestane ! Srbija je poljoprivredna zemlja, ova fabrika ima staz, pa i originalan brend ! Mnogi pamte jabuke budimke, odrasli su na njihovim dzemovima ! Ja ovakve poteze nikad necu razumeti ! Ili mozda samo stranci znaju kako se pravi pekmez ?
BREŽANAC
Po rečima Krkobabića treba da se stvaraju zadruge i udruženja koja će vršiti preradu voća i povrća i kao gotove proizvode plasirati na tržište. Zašto se Budimka zatvara ili je neko procenio da ako ode u stečaj za malo para moći će da se kupi u čemu će i država da ga pomogne subvencijaama. Ovakva dešavanja su suprotna onome što radi Krkobabić i što govori AVučić. Budimki nije rešenje u stečaju već u posdršci države da do toga ne dođe.
Baki
Tužno je i komentarisati. U Srbiji, poljoprivrednoj zemlji, zemlji voća i povrća, propala fabrika za preradu voća i povrća. T nema ni u filmovima, ali ima u Srbiji.
nikola andric
Da li su radnici preduzeca u stecaju ''deo imovine'' preduzeca ili (samo) teret preduzeca? Oni su (jedni) od potrazivaoca u stecaju ali ''ekonomija'' je skup ljdskih i materijalnih ''sredstava'' kojima data zemlja respolaze. Ekonomski sistem (upravljanja) je nacin na koji se ta sredstva upotrebljavaju. U tom kontekstu se suprostavljau kapitalizam i socijalizam. To je zastrarela ''opozicija'' posto sve moderne drzave imaju ''mesovit sistem upravljanja'' u kojim drzava raspolaze sa , od prilike, 50% nacionalnog dohotka. Na zapadu stecajni upravnik (advokat) rasprodaje ''imovinu preduzeca'' kako bi namirio (deo) potrazivanja. Ali ako se javi kupac zainteresovan za celo preduzece za takvog kupca je pitanje ''radne snage'' relevantno u vise smisla. U svakom slucaju bez radnika nema proizvodnje. Dakle za njega su radnici jednaki drugim delovima ''troskova proizvodnje'' . Obicna algebra daje odgovor na to pitanje. Kad pak drzava resava problem stecaja onda je prodaja celog preduzeca namera.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.