Kako je Norvežanin spasao srpsku princezu
Sve je izgledalo kao puki poslovni poduhvat, kada se davne 1916. mladi Norvežanin Ole Mu iz rodnog Kristijansada doselio u Sankt Peterburg, tadašnji Petrograd. Ovaj dvadesetdvogodišnjak je pristigao u ondašnju prestonicu carske Rusije s namerom da radi za norveške kompanije koje su vodile poslove u toj zemlji. Verovatno nije ni slutio da će mu već 1917. pripasti istorijska misija spasavanja srpske princeze Jelene Karađorđević, ćerke kralja Petra Prvog i supruge ruskog kneza Jovana (Ivana) Konstantinoviča Romanova. Da nije bilo Olea Mua, Jelena bi izvesno doživela sudbinu svog supruga Jovana – boljševici bi je ubili.
Rasvetljavanje ove nedovoljno poznate istorijske epizode, baš u godini u kojoj se navršava čitav vek od prevrata u Rusiji, zasluga je Ragnara Bang Mua, Oleovog unuka. Istražujući prošlost svoje porodice, on je nalaze o učešću svog dede u postrevolucionarnim previranjima podelio s novinarima norveškog javnog servisa NRK, koji je nedavno objavio članak o spasilačkom poduhvatu Olea Mua.
O tom činu Ragnar Bang Mu je donedavno imao samo usmena saznanja – porodične legende prenošene s kolena na koleno. Zato je pre deset godina zaorao po ovoj priči. Put ga je naneo do adrese Mojka 42 – zgrade na keju pokraj istoimene reke gde je u tadašnjem Petrogradu 1917. otvorena norveška ambasada u Rusiji.
„Znam da je moj deda došao ovde jer sam pronašao dokument da je u ambasadu deponovao 500 rubalja”, kaže Ragnar.
Pre revolucije, prema Ragnarovim saznanjima, Ole je u Rusiji radio za nekoliko norveških kompanija u sastavu akcionarskog društva za elektrohemijsku industriju „Elkem”, putujući od Arhangelska do Belog mora, gde su norveška preduzeća imala prevlast u unosnoj trgovini ruskim drvetom. Upad boljševika u Zimski dvorac i hapšenje privremene vlade osam meseci posle abdikacije cara Nikolaja Drugog Romanova je posmatrao s prozora stana, slušajući pucnjavu s krstarice „Aurora”, usidrene na Nevi.
U tom trenutku, Jelena Karađorđević je već nekoliko godina živela u Petrogradu, s mužem i decom – trogodišnjim Vsevolodom i dvogodišnjom Jekaterinom. Posle revolucije, knez Jovan je uhapšen i zatvoren najpre u Jekaterinburgu, a potom u Alapajevsku, gde će ga boljševici ubiti 18. jula 1918 – dan posle smaknuća cara i njegove porodice. Jelena, koja je s mužem dobrovoljno otišla u zatočeništvo, ostala je u zatvoru još nekoliko meseci, a o deci se u Petrogradu starala vojvotkinja Jelisaveta Mavrikijevna, Jovanova majka koja je tada već bila udovica.
Dokumenti iz norveške Nacionalne arhive do kojih je NRK došao pokazuju da su Norveška i Švedska u tom trenutku činile napore da izvedu iz Rusije što više članova carske porodice i drugih osoba povezanih sa „starim režimom” Romanovih. Tako je u oktobru 1918. Švedska izdejstvovala dozvolu da Vsevolod i Jekaterina s bakom Jelisavetom napuste Petrograd i švedskim parobrodom „Angermanland” budu prebačeni u Stokholm. Kad je reč o Jeleni Karađorđević, Ragnar Bang Mu kaže da nisu poznati detalji kako je njegov deda Ole povezan s akcijom njenog spasavanja iz Rusije.
„Pretpostavljam da je do toga došlo zato što je norveška ambasada u Petrogradu preuzela zastupanje srpskih interesa u Rusiji, jer su posle revolucije prekinuti tradicionalni kontakti između te dve pravoslavne i slovenske zemlje, a moj deda je zamoljen da pomogne”, priča Ragnar.
Ostaje nepoznato i da li je Ole Mu doprineo tome da norveški diplomata u Rusiji Alf Toner izvede Jelenu iz zatvora u Permu, gde je nastavila svoje sužanjstvo. Zasigurno je i kraljevska kuća Karađorđevića preduzela diplomatsku aktivnost ne bi li izbavila ćerku budućeg kralja buduće države Srba, Hrvata i Slovenaca.
Po Jeleninom izbavljenju, norveška ambasada je organizovala formalni brak između Olea Mua i nje, kako bi se princeza u njegovom pasošu vodila kao njegova supruga. Njih dvoje su zatim vozom otputovali do Helsinkija, pa su iz Finske prešli u Švedsku, da bi se Jelena najzad 1919. u Stokholmu spojila s Vsevolodom i Jekaterinom.
„Verovatno se tu završio zadatak moga dede. Iako su formalno bili u braku, mislim da između njega i Jelene nikada nije bilo ništa više, iako se na slikama vidi da je princeza bila veoma atraktivna žena”, kaže Ragnar Bang Mu.
U prilog tome svedoči i to što se Ole Mu ubrzo vratio u Petrograd, gde je ostao do 1920. godine, dok je Jelena s decom došla u Srbiju gde se, međutim, neće dugo zadržati. Za svoje zasluge, Ole Mu je od kraljevske kuće Karađorđevića na poklon dobio zlatne manžetne i srebrnu tabakeru.
Подели ову вест




Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.