Iz Depresije u novi stan
Novi Sad – Velika porodica Đurkić nestrpljivo čeka Božić. Ubrzo posle praznika, roditelji i petoro dece treba da se presele u novi dom iz udžerice u kojoj sada žive. Stanuju na adresi koja se u Novom Sadu naziva Depresija. Takoreći, to je livada na rubu urbanog Limana, koja se sprema za privatnog investitora. Zbog toga Đurkići moraju da se isele, pa su Novosađani pokrenuli humanitarnu akciju u kojoj su za kupovinu kuće siromašnoj porodici priložili oko milion dinara.
Krajem prošle godine uplaćen je depozit i kuća je kupljena na licitaciji za 1.125.000 dinara, podaci su udruženja građana „Novi Sad” koje je organizovalo akciju. Vlasnik kuće biće majka Bojana Đurkić, kazao je našem listu predsednik udruženja Goran Bajšanski, proslavljeni sportista i humanitarac, dobitnik Novembarske povelje Novog Sada za prošlu godinu.
„Jako sam zahvalna svima koji su pomogli. Preselićemo se posle Božića. Imam puno poverenje u Gorana”, kaže nam Bojana.
Borba za svaki dinar počela je proletos, kada je Bajšanski alarmirao javnost da porodica mora da se iseli jer je grad prodao plac privatnom investitoru. Udruženje „Novi Sad” je organizovalo manifestacije, koncerte i slalo apele za pomoć Đurkićima na različite adrese.
Škola „Žarko Zrenjanin” u koju deca idu takođe je mnogo pomogla u angažovanju javnosti i prikupljanju novca za porodicu njenih đaka. Na koncertu koji su krajem godine priredili deca i nastavnici sakupljeno je, prema podacima udruženja, 102.000 dinara.
A grad, pitamo Bojanu, da li je pomogao. „E pa to je”, vrti glavom, „valjda oni treba da brinu o ljudima koji ovako žive; dobila sam od njih neku pomoć koja maksimalno može biti 40.000 dinara.” Po njenom svedočenju, od te sume su 30.000 dinara uplatili za kupovinu kuće, a ostatak su ostavili da, kako kaže, imaju za trošenje.
Pre 15 godina nastanila se u Depresiji zajedno sa suprugom. Tu im se rodilo i raslo petoro dece, danas uzrasta 7–14 godina. Tekuću vodu u udžerici nemaju, a struju su „nekako doveli”. Njihovo dvorište je puno otpada, jer žive od sakupljanja i prodaje sekundarnih sirovina. „Primam dečji dodatak, za njih petoro zajedno 10.000 dinara, i socijalnu pomoć 16.000 dinara”, sabira Bojana.
Kuća u koju će se preseliti, po njenim rečima, ima četrdesetak kvadrata. Nije joj važno koliko je velik budući dom, jer je sve bolje, kako napominje, od ovoga što sad imaju.
Inače, novosadske porodice sa troje i više dece, koje za razliku od Đurkića imaju gradsko grejanje, vodu iz sistema i koriste usluge odnošenja smeća, grad pomaže umanjenjem plaćanja ovih obaveza dok se deca školuju a najduže do 26. godine. Kad je u porodici troje, četvoro ili petoro dece, umanjenje je do 30 odsto, za šestoro, sedmoro i osmoro – 40 odsto, a kad je devetoro i više dece – 50 odsto.
Pravo na manji komunalni račun prošle godine ostvarilo je 1.466 porodica. Od toga ih je 1.357 sa troje dece, 97 – sa četvoro dece, sedam – sa petoro dece, jedna – sa šestoro dece, tri – sa sedmoro dece i jedna porodica sa osmoro dece, naveli su za naš list u Gradskoj upravi za socijalnu i dečju zaštitu.
Još 134 porodice podnele su zahtev za umanjenje, ali one nisu ispunile uslove propisane odlukom o utvrđivanju kriterijuma za umanjenje obaveza plaćanja komunalnih usluga porodicama sa troje i više dece u 2017.
„Grad Novi Sad uvrstio je brigu o porodicama sa troje i više dece u prioritete u oblasti socijalne i dečje zaštite”, kažu u upravi.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.