Novi pokušaj Merkelove da ostane kancelarka
Od našeg dopisnika
Frankfurt, Hajdelberg – Kao i na početku prvih preliminarnih pregovora o formiranju koalicione vlade, nemačka kancelarka je i u druge pregovore ušla sa osmehom i optimizmom: „Mislim da ćemo uspeti”.
Da li je u pravu, javnost će otkriti već krajem ove radne nedelje, kada će se znati da li su Hrišćansko-demokratska unija (CDU), Hrišćansko-socijalna unija (CSU) i Socijaldemokratska partija Nemačke (SPD) uspele da postignu načelni sporazum o formiranju koalicione ili bar manjinske vlade. Time bi se izbeglo da se prvi put u posleratnoj istoriji Nemačke, zbog nemogućnosti da bude formirana vlada, ponove parlamentarni izbori.
Iako će trima partijama ključne tačke sporenja biti izbeglička politika, socijalna davanja i reforma sistema penzionog i zdravstvenog osiguranja, u nastojanju da pažnju javnosti skrene sa toga da bi opet mogla da bude formirana velika koalicija na to da je nova vlada neophodna radi stabilnosti EU, aktuelni šef SPD i njegov prethodnik Zigmar Gabrijel ističu da je centralno pitanje razgovora budućnost EU i njena veća integrisanost.
„Prethodna velika koalicija bila je previše fokusirana na domaću politiku, zapostavljajući evropsko pitanje”, rekao je za prvi kanal nemačkog javnog servisa ARD Gabrijel, dodajući da je krajnje vreme da se odgovori na predloge francuskog predsednika Emanuela Makrona o reformi EU i evrozone.
Šulc pak uverava pristalice da u pregovorima sa konzervativcima SPD neće odustati od ključnih tačaka svoje levo orijentisane politike.
„Ne povlačimo crvene linije, ali želimo da u Nemačkoj primenimo što je moguće više crvene politike ”, rekao je Šulc, misleći na politiku SPD-a, čija je partijska boja crvena.
Za razliku od pokušaja Merkelove da formira većinu sa liberalima i Zelenima, sada se pregovori vode u tajnosti. Stranke su se obavezale da ove nedelje njihovi predstavnici o sadržaju pregovora neće davati intervjue, nastupati u televizijskim i radio emisijama, niti objavljivati poruke na „Tviteru”.
Prve informacije se očekuju u četvrtak uveče, a ukoliko CDU, CSU i SPD uspeju da pronađu zajedničke temelje, o načelnom dogovoru će članstvo SPD-a glasati 21. januara, a potom slede konkretni pregovori, pri čemu bi vlada mogla da bude formirana početkom aprila.
Već juče je pao u vodu dogovor o tajnovitosti pregovora, budući da se premijer Saksonije iz redova CDU Mihael Krečmer požalio na „osnovni tonalitet” razgovora jer, kako kaže, „isuviše govorimo o trošenju novca”, ne precizirajući koje dodatno trošenje je sporno za njega.
Ostali pregovarači iz CDU nastojali su da odbace ove kritike svog partijskog kolege, ističući da se pregovara o istim razmerama budžeta kao i u pregovorima o „Jamajka koaliciji”.
Procena je da će četvrta vlada Angele Merkel ipak biti formirana, budući da istraživanja javnog mnjenja ukazuju da novi izbori ne bi bezmalo ništa promenili u rasporedu snaga. Prema istraživanju agencije Infratest dimap urađenom za ARD, da su izbori održani 4. januara, CDU–CSU bi osvojila 33 odsto, SPD 21, Alternativa za Nemačku 13, Zeleni 11, a FDP i Levica po devet odsto. Izuzev pokojeg procenta više za Zelene a manje za FDP, ovo je isti rezultat kao na izborima 24. septembra.
Ovo istraživanje pokazuje i da su Nemci uvereni su da je Merkelova „dobra” kancelarka koja jamči stabilnost ovoj zemlji, ali gotovo dve trećine ispitanika smatra i da je njeno zlatno doba već prošlo, dok tri četvrtine građana misli da bi za CDU bilo krajnje vreme da nađu neke nove ljude. Na pitanje da li bi trebalo da Merkelova ostane kancelarka, 53 odsto kaže „da”, što je manje nego posle izbora (61 odsto), kao i nakon propasti pregovora oko „Jamajka koalicije” (56 odsto). I podrška Šulcu je u dramatičnom padu.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.