Prognoza Davosa: Opasnost od balkanizacije interneta
Sukob najjačih država sveta, klimatske kataklizme i „balkanizacija interneta” vodeći su ovogodišnji rizici za opstanak sveta u današnjem obliku. Ova apokaliptična procena objavljena je u Izveštaju o globalnim rizicima za 2018. godinu Svetskog ekonomskog foruma (SEF) iz Davosa. Spisak najizglednijih i najudarnijih globalnih rizika SEF-a u ovoj i sledećih 10 godina, obelodanjen je uoči 48. okupljanja svetske političke i finansijske elite u legendarnom švajcarskom skijalištu (23–26. januara). Zajednička tema skupa na kome je učešće potvrdilo već 70 svetskih lidera uz još oko 2.900 VIP delegata jeste „kreiranje zajedničke budućnosti razlomljenog sveta”.
U trenutku kada je svet konačno, ali još uvek skromno, izlazi iz desetogodišnje finansijske i privredne krize, nastupila je danas sezona mišićavih lidera silnika i sve nestrljivijih ekonomski osnaženih država, navodi se u izveštaju koji potpisuju Klaus Švab, osnivač i izvršni direktor SEF-a, i Bjorn Brend, predsednik te švajcarske neprofitne organizacije.
„Sve uočljiviji ekonomski oporavak sveta nudi priliku koju ne smemo proćerdati: da se pozabavimo naprslinama globalnih institucija, društva i prirodne sredine koje smo dozvolili. Treba se ozbiljno pozabaviti rizikom od kolapsa međunarodnog poretka. Imamo sredstva i nova naučnotehnološka rešenja da to sprečimo. Iznad svega izazov današnjice je da nađemo volju da sarađujemo radi zajedničke budućnosti”, apeluje Švab.
Kao mišićavi lideri i nasrtljive ekonomske sile koje sprovode sve agresivniju međunarodnu politiku, u izveštaju SEF-a direktno su prozvani Kina, SAD. Francuska, Japan, Rusija, Turska...
„Na jednoj strani, kineski predsednik Si Đinping poziva na veliko podmlađivanje kineske nacije kako bi čvrsto iza sebe ostavila vek ponižavanja. Sa druge strane, američki predsednik Donald Tramp traži da Amerika ponovo postane velika, nakon decenija iskorišćavanja od strane drugih. Slični pozivi za jačanjem sopstvenih država čuju se širom sveta. Tu je i Emanuel Makron sa njegovim „jupiterovskim” predsednikovanjem. Sličan trend pokazuje i Velika Britanija, željna da izlaskom iz Evropske unije povrati kontrolu. Jak nacionalizam širi se Japanom pod upravom Šinzoa Abea, dok je Vladimir Putin usredsređen na obnovu međunarodnog statusa Rusije nakon krhotina Sovjetskog Saveza. Istovremeno, u Turskoj je pod Tajipom Erdoganom primetna oseka pluralizma..”, navodi se u izveštaju SEF-a.
Prema SEF-u, čovečanstvo nema mnogo razloga za optimizam, budući da međunarodni poredak ne barata više jasnim pravilima niti za saradnju niti za rešavanje sukoba. Nepredvidivi potezi lidera i država koji sve više pažnje posvećuju nacionalnim prioritetima nadovezuju se na epohu u kojoj svet sve više pogađaju katastrofalne klimatske promene, upozorava izveštaj.
Izveštaj o globalnim rizicima SEF-a rezultat je inače ankete među 1.000 najuticajnijih globalnih aktera u svetu biznisa, politike i nauke.
Devet od deset upitanih smatra da ove godine „znatno raste rizik” od sukoba velikih sila koje, po oceni izveštaja, sve manje traže i nalaze razloga za kompromise. U međuvremenu, više od polovine anketiranih procenjuje da je oružani sukob, pa i onaj nuklearni, vrlo moguć među neimenovanim državama – liderima sveta.
Forum iz Davosa, uoči velike debate o novim zajedničkim imeniteljima „razlomljenog sveta”, u izveštaju na 80 strana istovremeno upozorava da 7,6 miliona ljudi danas koristi 8,4 miliona kompjutera svih vrsta, a da će 2020. koristiti preko 20 milijardi potencijalno ultrapovezanih elektronskih pomagala. Sajber-napadi na naloge pojedinaca, firmi i država sve su brojniji i smeliji u virtuelnom prostoru koji nema zajedničku regulaciju:
„balkanizacija interneta” jedan je od najvećih globalnih rizika današnjice, upozorava se u izveštaju SEF-a.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.