Uvećavaju se razlike između bogatih i siromašnih
Srbija je zemlja velikih socijalnih nejednakosti: procenat onih koji kod nas kupuju luksuzne automobile isti je kao u najrazvijenijim evropskim zemljama, dok je udeo onih koji uopšte mogu da kupe automobil daleko ispod evropskog proseka. Istovremeno, 26 odsto stanovništva živi s prihodima koji su šezdeset odsto niži od našeg inače niskog prosečnog prihoda.
Ova poređenja u razgovoru za „Politiku” pominje sociolog Slobodan Cvejić, profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a na pitanje gde se siromaštvo kod nas najviše prepoznaje, kaže da ga, za razliku od razvijenih zemalja, više ima u selima nego u gradovima. Naročito se to odnosi na staračka domaćinstva, vlasnike malih zemljišnih parcela na kojima nije moguće organizovati bilo kakvu proizvodnju da bi se od nje pristojno živelo.
– I u gradovima ima sirotinje. Samo ako znamo da je 80 odsto Roma siromašno i da oni čine oko dva odsto stanovništva Srbije, dolazimo do podatka o velikom broju siromašnih. U gradovima je mnogo i onih koji su ostali bez posla zbog propasti firmi u kojima su nekad radili, kao i onih koji nikad nisu radili, a dospeli su u srednje životno doba. Mnogo je i domaćinstava koja preživljavaju uz pomoć jedne penzije i nešto rada na crno – primećuje dr Cvejić, a kao jednu od naših posebnosti pominje i ogromne regionalne razlike. Na jednoj strani je Beograd, eventualno Novi Sad, koji su u ekonomskom smislu na nivou prosečnih centralnoevropskih zemalja, a na drugoj jug Srbije, koji je na nivou nekih vanevropskih regiona. Kao ilustraciju pominje istraživanje Svetske banke, koje je pokazalo da je stopa siromaštva na Novom Beogradu četiri procenta, a u Tutinu 68 odsto. Dakle, u istoj državi odnos je jedan prema sedamnaest.
Šta se, istovremeno, dešava s našom srednjom klasom? Ona je devedesetih godina, naravno, bila ekonomski slabija, ali ni tada nije, kako se to nekad pogrešno kaže, nestala. I devedesetih su se njeni pripadnici lakše snalazili, npr. uz pomoć dodatnih poslova ili ušteđevine, što nije bilo u dometu nižih slojeva. Posle 2000. srednja klasa je kod nas veoma ekonomski ojačala, zatim je od krize 2009. ponovo u padu, a istraživanje koje uskoro pokreće Institut za sociološka istraživanja pokazaće u kojoj je meri taj deo populacije prevazišao ekonomski pad od pre nekoliko godina.
Najzad, kad je reč o najbogatijim ljudima u Srbiji, profesor ističe da se njihov broj u odnosu na period od pre deset–petnaest godina nije mnogo uvećao, ali raspolažu većim bogatstvom nego ranije i zato se i razlike između njih i siromašnih uvećavaju.
Na pitanje koliko socijalna politika države može te razlike da ublaži, naš sagovornik kaže da se ta politika u odnosu na vreme socijalizma menja. U stvari, i danas imamo neke elemente stare socijalne politike, npr. u obrazovanju, kada neko malo selo sa tri đaka ima učiteljicu koja im drži nastavu. S druge strane, u nekim drugim aspektima socijalna politika države, u skladu s nekim evropskim neoliberalnim principima, mnogo je restriktivnija. Recimo u zapošljavanju, gde je podrška države nezaposlenima i onima koji su spremni da krenu u biznis mala i uglavnom vrlo neefikasna.
– Oni koji kreiraju socijalnu politiku društva trebalo bi stalno da imaju pred očima viziju zadovoljnog i socijalno uključenog građanina. Ako nam je to cilj, onda će i razni elementi socijalne politike biti ka tome usmereni. Ako se, međutim, ta vizija svodi samo na ekonomski rast i investicije, domaće ili strane, a zanemaruju se stvarne potrebe građana, nećemo imati zadovoljno društvo – pojašnjava.
Tačno je to, kaže dr Cvejić, da nema razvijenog zdravstva, školstva, dobre socijalne zaštite... bez napretka ekonomije, ali neke zemlje uspevaju da usaglase svoju ekonomsku i socijalnu politiku, i kod njih imamo i zadovoljne građane i razvijenu privredu.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.