Novi uređaj sprečava naprasnu srčanu smrt
Sedamdesetogodišnji Dušan Anđelković juče je napunio 70 godina. Najbolji poklon dobio je na Institutu za kardiovaskularne bolesti „Dedinje” gde mu je ugrađen potkožni kardioverter defibrilator, uređaj koji sprečava naprasnu srčanu smrt.
Reč je o savremenom aparatu koji prati svaki srčani otkucaj i u slučaju pojave smrtonosne srčane aritmije daje elektrošok i spasava život pacijenta. Ova operacija je trajala oko sat i po, a pacijent se oseća dobro. Reč je o novoj proceduri ugradnje pomenutog defibrilatora, prvi put izvedenoj u kliničkoj primeni, i to na teritoriji celog Balkana.
– Operacija je protekla u najboljem redu, a pacijent se uspešno opravlja. Anđelković je interventni gastroenterolog u penziji. Pre dve godine imao je infarkt, implantirana su mu dva stenta u desnu arteriju, boluje od srčane slabosti i maligne srčane aritmije. Rođendan smo mu čestitali na najbolji način jer je našem institutu pomenuti defibrilator, vredan 20.000 evra, poklonila kompanija „Boston sajntifik”. Upravo je ovaj uređaj dobio Anđelković– izjavio je juče za naš list profesor dr Milovan Bojić, direktor Instituta „Dedinje”.
Operaciju je izveo dr Velibor Ristić, šef Odseka za elektrofiziologiju ovog instituta, pod nadzorom profesora dr Joakima Vintera sa Univerzitetske kardiološke klinike iz Dizeldorfa.
Novi defibrilator se u potpunosti ugrađuje ispod kože. Generator se ugrađuje ispod leđnog mišića, a elektroni na levoj strani grudnog koša. To je, kako kažu lekari, najveća prednost ovog uređaja.
– Prilikom ugradnje klasičnog endovenskog defibrilatora, što radimo više od 20 godina, elektrode se ugrađuju u srčani mišić. To je njegova najslabija tačka jer postoji rizik od infekcije, a u tom slučaju cela elektroda mora da se vadi. Sa novim uređajem mogućnost infekcije je svedena na minimum, a uređaj se prilično lako može odstraniti iz tela – objasnio je dr Ristić za naš list.
Generator ovog uređaja traje desetak godina, a baterija se menja.
Dr Vinter, koji boravi u Beogradu prvi put, kaže da je prijatno iznenađen koliko su srpski lekari dobro obučeni.
– Operacija je bila veoma dobro organizovana, pacijent je bio idealan kandidat i nije bilo problema sa usvajanjem nove procedure ugradnje ovog defibrilatora. Ovaj način rada u svetu se primenjuje već devet godina. Do sada je potkožni defibrilator ugrađen kod 30.000 pacijenata – izjavio je za naš list ovaj lekar svetskog glasa.
Naš sagovornik kaže da se elektrode običnog defibrilatora ugrađuju direktno u srce i traju između 10 i 15 godina. Pacijent može imati problem sa infekcijom, ali i u trenutku vađenja elektroda. Reč je o teškoj operaciji koja može biti kobna po pacijenta.
Nasuprot tome, elektrode i generator potkožnog defibrilatora lako se vade, a oporavak od ove intervencije je mnogo brži.
Подели ову вест









Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.