Kritike pljušte, rektor ćuti
Kragujevac – Grupa javnih ličnosti iz korpusa opozicionih snaga oglasila se na društvenim mrežama kritikom upućenom rektoru Univerziteta u Kragujevcu, pa je tako na fejsbuk stranici „Odbranimo Univerzitet od samovolje rektora”, koju su formirali protivnici Nebojše Arsenijevića u Kragujevcu, osvanuo je onlajn transparent sa upečatljivom porukom: „Stop nepotizmu, mobingu, bahatosti, primitivizmu”. Ispod su „crvenim iksom” precrtani Arsenijevićevo ime i njegova funkcija.
Transparent, koji se završava pozivom na pobunu, prate imena poput predsednika DS-a Dragana Šutanovca, poslanice Nove stranke Marinike Tepić, novinarke Tatjane Vojtehovski, a akademik Dušan Teodorović napisao je: „Ne znam da li će studenti Univerziteta u Kragujevcu da organizuju akciju ’Ne podiži diplomu dok je Nebojša Arsenijević rektor’.
Da sam student, ja bih svakako izbegao Arsenijevićev potpis na diplomi.”
Uz očito zalaganje za uvođenje reda u akademske institucije, pomenute javne ličnosti možda misle da je rektor Univerziteta u Kragujevcu kadar Srpske napredne stranke, pa ga zato kritikuju, a Nebojša Arsenijević je zapravo žestok protivnik aktuelne vlasti.
Dovoljno je videti kako je Arsenijević za „Blic” prokomentarisao reči predsednika Aleksandra Vučića, koji je za pomenuti list septembra 2016, tada kao premijer, izjavio da je „kvalitet obrazovanja u Srbiji relativno nizak, osim na Beogradskom univerzitetu”, pa shvatiti šta kragujevački rektor, u stvari, misli o režimu SNS-a: „Ne mogu da verujem da premijer može sebi da dozvoli takvu ružnu izjavu. Kao što ne mogu da verujem da se upušta u nešto za šta nije kompetentan. Ta izjava povlači ogromnu štetu koju će trpeti studenti i nastavnici svih ostalih univerziteta. Logično je da očekujem smenu svih ministara i drugih postavljenih lica koja nisu završila Beogradski univerzitet. Ja se stidim”.
Sukob grupe kragujevačkih profesora sa ovdašnjim rektorom, koji je optužen za nepotizam, kršenje zakona i mobing zaposlenih, ima političku pozadinu, obojen je dozom (ne)uobičajene akademske sujete, ali su, kako nam je rekao jedan od Arsenijevićevih protivnika, u pitanju i „ogromne pare” koje od države i kroz raznorazne međunarodne projekte pristižu na 12 fakulteta Univerziteta u Kragujevcu. Onaj ko upravlja institucijama akademske zajednice kontroliše i tokove novca u njoj, to je jasno, ali kragujevačko klupko sukoba daleko je zamršenije.
Sve je počelo pre dve godine, kada je rektor Arsenijević, imenovan na tu funkciju 2015, sprečio ministarku bez portfelja Slavicu Đukić Dejanović da dobije profesorski angažman na Fakultetu medicinskih nauka u trajanju od dve godine nakon sticanja uslova za penziju, što zakon omogućava.
U jednom neformalnom razgovoru Arsenijević nam je rekao da su za ministarku urgirali čak i predstavnici ambasade SAD u Srbiji, što je Đukić Dejanović u zvaničnom razgovoru za naš list prokomentarisala sledećim rečima: „Nikada se nisam upoznala sa američkim ambasadorom, nikad mu čak ni formalno nisam pružila ruku. Arsenijevićeve izmišljene priče može razumeti samo bog ili neki dobar stručnjak.”
U trci za mesto kragujevačkog rektora, pre tri godine, jedan od najozbiljnijih kandidata za tu funkciju bila je profesorka Fakulteta inženjerskih nauka Aleksandra Janković, članica SNS-a. Nju je podržao i dotadašnji rektor Univerziteta u Kragujevcu Slobodan Arsenijević, koji je rođeni brat Nebojše Arsenijevića.
Inače, Aleksandra Janković je, zajedno sa profesorima Fakulteta medicinskih nauka Nemanjom Zdravkovićem i Dejanom Baskićem, uputila dopis Odboru za profesionalnu etiku Univerziteta u Kragujevcu, predlažući da Nebojši Arsenijeviću, koji je na Fakultetu medicinskih nauka angažovao najbliže srodnike, uključujući i bratance, bude izrečena mera javne osude zbog „flagrantnog kršenja” Kodeksa o akademskom integritetu i profesionalnoj etici Univerziteta u Kragujevcu. Ovo troje profesora založilo se i da Arsenijević bude razrešen funkcije rektora.
Arsenijevićevo razrešenje preporučila je, krajem prošle godine, i Agencija za borbu protiv korupcije, uz obrazloženje da je, sklapajući ugovore sa zetom o veb izdanjima univerzitetskog časopisa „Lipar”, ukupne vrednosti 30.000 dinara, došao u sukob interesa.
Nedavno je zbog dešavanja na Univerzitetu u Kragujevcu reagovao i ministar prosvete Mladen Šarčević, najavivši da bi doktorat Arsenijevićevog sina, koji je takođe dobio angažman na ovdašnjem Fakultetu medicinskih nauka, mogao biti poništen.
Подели ову вест








Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.