Pregradna brana na Raški položila ispit
Raška – Kada je u aprilu prošle godine na reci Raški kod Batnjika, u opštini Raška, skoro na granici sa opštinom Novi Pazar, puštena u rad prva pregradna brana u Srbiji za odbranu reke od plastičnog ambalažnog otpada, bilo je i skeptičnih, koji nisu verovali u taj pilot-projekat.
Zbog obilnih kiša minulog vikenda i porasta vodostaja, reka Raška je sa sobom ponela i nagomilani otpad sa divljih deponija na njenim i obalama njenih pritoka na području novopazarske opštine. Da tu količinu otpada nije zaustavila brana na Batnjiku, on bi stigao u Ibar, a zatim dalje u veće reke.
U kompaniji „Sekopak”, koja je u saradnji sa opštinom Raška i postavila ovu branu, izračunali su da je za deset meseci ovde sakupljeno preko pet tona ambalažnog, uglavnom plastičnog otpada, a za samo dva dana prošlog vikenda preko tri tone.
Uobičajeno, na brani radi jedan radnik koji svakodnevno odlaže otpad koji voda donese, a sada je sa nadošlom rekom stiglo previše „robe” pa nekoliko radnika Komunalnog preduzeća iz Raške danima razvrstava plastične flaše, kutije i kese, koje se kasnije presuju, baliraju i idu dalje na reciklažu. A rekom plutaju nove količine.
Brana na Batnjiku sprečava da se ambalažni otpad, koji se nemilice baca u reku Rašku na teritoriji novopazarske opštine, ovde zaustavi. Njome se u stvari opština Raška brani od komšijskog smeća.
Predsednik opštine Raška Ignjat Rakitić, iako je inicijator da se brana postavi, priznaje da je i sam pre deset meseci bio pomalo sumnjičav da li će taj projekat da uspe.
– Mi smo prošle godine kroz javne radove posle postavljanja brane očistili naš deo reke Raške od Batnjika do grada Raške. Jeste sada sezona visokog vodostaja, ali da nije bilo brane, već sada bi reka izazvala pravu ekološku katastrofu. Efekat brane je premašio sva naša očekivanja – kaže Rakitić uz nadu da će brana da izdrži i prolećne visoke vodostaje.
Predsednik raščanske opštine kaže da će fotografije nagomilanog smeća kod brane na Batnjiku da pokaže i gradonačelniku Novog Pazara Nihatu Biševcu, jer ova reka od izvora u Sopoćanima pa do Batnjika teče kroz područje te opštine. Kaže da bi ove dve opštine morale zajedno da zaštite reku Rašku.
Nije bilo baš prijatno ni gradonačelniku Novog Pazara Nihatu Biševcu saznanje koliko je plastičnog otpada ovaj grad rekom Raškom isporučio komšijama u Raški.
– Moramo hitno naselja pored reka, i prigradska i seoska, „pokriti” većim brojem kontejnera da bi stanovnici imali gde da odlažu smeće, a uz to pojačanim inspekcijskim nadzorom i strožim kaznama uticati na stanovnike da ne bacaju smeće u reku i na divlje deponije na obalama – kaže Biševac. On dodaje da se i u Novom Pazaru razmišlja da se u saradnji sa preduzećem „Srbija-vode” vidi gde bi i kako brane, slične onoj na Batnjiku, mogle da se postave i na novopazarskom delu reke Raške i njenim pritokama.
Kada je brana u Batnjiku otvorena ministar poljoprivrede Branislav Nedimović obećao je da će, ako se ovaj pilot-projekat pokaže uspešnim, država naći sredstva u budžetu da na sličan način zaštiti i veće reke. Predsednik raščanske opštine Ignjat Rakitić smatra da bi na sličan način otpad iz Kosovske Mitrovice i drugih mesta kroz koja protiče reka Ibar, mogao da se zaustavlja kod Rudnice.
A u kompaniji „Sekopak” veruju da će, ako brana na Batnjiku ovog proleća položi ispit, da učvrste svoju lidersku poziciju u oblasti upravljanja ambalažnim otpadom i ukazuju na zasluge partnera u ovom poduhvatu: Apatinske pivare, „Knjaza Miloša”, „Tetrapaka”, CRH-a i „Bal pakovanja”, sa nadom da će spisak kompanija koje brinu o zaštiti životne sredine da bude sve duži.
Подели ову вест









Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.