Obe nagrade „Jermenima”
Čačak – Zavičajno odeljenje Gradske biblioteke „Vladislav Petković Dis” u Čačku priredilo je preksinoć tradicionalnu, 19. godišnju izložbu „Štampana reč”, okupljajući sve izdavačke poduhvate u ovom gradu nastale tokom 2017. Tako su u galeriji ovdašnjeg Narodnog muzeja sabrane i 292 knjige i 33 serijske publikacije koje je objavilo 67 izdavača, svi iz ovog mesta, a izložbu prate katalog i plakati sa navodima i strofama zavičajnih autora koji govore o čitanju i knjizi.
Autori ovogodišnje izložbe Tamara Janković, Tijana Bežanić i Olivera Nedeljković predstavile su javnosti, na taj način, bogatu i raznovrsnu izdavačku produkciju na jednom mestu.
Posle završetka izložbe, 28. februara, svi naslovi biće smešteni i trajno čuvani u Zavičajnom odeljenju, uz bibliografski popis u 24. broju „Glasa biblioteke.” Dodeljene su, po običaju od prve izložbe, i stalne nagrade za najbolju knjigu i dizajn iza kojih stoje čačanski pisci, štampari i izdavači u letu što je minulo.
Žiri za dizajn (Vojislav Radonjić, predsednik, Lela Tomašević, Dragana Lazović) odlučio je da Nagrada „Isailo A. Petrović” pripadne Milenku Savoviću iz Čačka za likovno-grafičku opremljenost publikacije „Jermeni u Čačku: 1885–1950” u izdanju ovdašnjeg Narodnog muzeja. Obrazlažući jednoglasnu odluku naveli su da se rečena knjiga „izdvojila elegantnom koricom, pravim izborom tipografije, a da je odabir boja štampe uvodnih strana fino usklađen sa temom knjige”. Pored glavne nagrade, žiri je odlučio da pohvali knjigu pesama „Dok anđeli pevaju” ilustrovanu nežnim akvarelima, kao i knjigu „U potrazi za Ljubicom”, primamljivo štampanu u plavo-narandžastom paru.
Nagrada „Danica Marković” za čačansku knjigu 2017. pripala je autorki publikacije „Jermeni u Čačku: 1885–1950” mr Marijani Matović iz Gradske biblioteke i izdavaču ovdašnjem Narodnom muzeju. Odlučivao je žiri – Savo Stijepović, predsednik, Marija Orbović, Slobodan Nikolić, poručivši posle izbora:
„Nagrađena knjiga na nov i zanimljiv način predočava temu koja je u ovom obimu i na ovaj način prvi put obrađena. Istorijske činjenice koje se odnose na zemlju drevnog Zakavkazja, kao i manje poznatu opštenacionalnu prošlost, ali i prošlost Čačka, nisu izložene kao prostodušno poređana dokumentarna stvarnost, već su smeštene u kontekst prozne forme koja uspešno prati nit uzorno sprovedenog naučno-popularnog metoda. Knjiga obrađuje malobrojna otkrivena dokumenta u vezi sa jermenskim porodicama u Čačku koja su bila pohranjena u depoima Međuopštinskog istorijskog arhiva.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.