RTB „Bor” u plusu, prodaja se odlaže
Iz kompanije RTB „Bor”, koja je godinama proizvodila gubitke, konačno je stigla jedna dobra vest. Rudarsko-topioničarski basen je prošle godine ostvario neto dobit od 42,34 miliona dolara, kažu za „Politiku” u ovoj kompaniji. Prethodno je agencija Tanjug javila da je RTB „Bor” tokom 2017. u inostranstvo izvezao robu vrednu 205 miliona dolara, što je dvostruko više nego 2016. godine. Ovi rezultati, međutim, ne bi trebalo da uljuljkaju i zavaraju kreatore ekonomske politike da odustanu od prodaje ove kompanije, kažu ekonomisti.
Prema memorandumu koji je posle osme revizije aranžmana Srbija potpisala sa Međunarodnim monetarnim fondom, do kraja marta država bi trebalo da raspiše tender za privatizaciju ili strateško partnerstvo za RTB „Bor”.
U Vladi Srbije, međutim, nezvanično može da se čuje da taj rok, po svemu sudeći, neće biti ispoštovan, a kao novi datum za završetak ovog posla postavljen je kraj juna. Izabran je privatizacioni savetnik, sprema se tenderska dokumentacija i nije realno očekivati da se javni poziv raspiše pre maja, kaže naš izvor. Ovo pomeranje rokova, kako kaže, posledica je isključivo proceduralnih razloga.
Izvesnu dozu rezerve da će ovaj posao biti okončan do kraja prvog tromesečja ostavio je i ministar privrede Goran Knežević. U razgovoru za „Politiku” nedavno je istakao kako se nada da će tender biti raspisan do kraja marta.
– To nam je plan, a dalje se nadam samo najboljem scenariju za RTB „Bor”, od kojeg zavisi razvoj pre svega istočne Srbije. U ovom trenutku „Bor” posluje pozitivno, ali ne treba da se uljuljkamo. Svesni smo da su potrebna dalja ulaganja, i to je ono što očekujemo od strateškog partnera – rekao je resorni ministar i dodao da postoje četiri ozbiljne kompanije koje zanima RTB „Bor”, a među njima je i Ruska bakarna kompanija.
Ova kompanija, koja je Vladi Srbije već poslala pismo o namerama, povezana je sa biznismenom Milanom Popovićem i o tome je „Politika” već pisala. Pismo o namerama po svojoj pravnoj formi nije obavezujuće, a potpisao ga je predsednik Upravnog odbora Igor Altuškin, jedan od najbogatijih Rusa. Podsećanja radi, Ruska bakarna kompanija učestvovala je 2007. godine na prvom tenderu za privatizaciju RTB „Bor”, u partnerstvu sa „Almako grupom”. Najveću ponudu tada je dao rumunski „Kuprom”, ali pošto ni u dodatnom roku, do 19. aprila 2007. godine, nije uspeo da ispuni ugovorene obaveze i uplati ponuđeni iznos od 400 miliona dolara, ugovor je raskinut.
Finansijski izveštaj o poslovanju RTB „Bor” za 2017. godinu još nije objavljen na sajtu Agencije za privredne registre (APR). U ovoj kompaniji, ipak, za „Politiku” ističu da su lane ostvareni poslovni prihodi od 302 miliona dolara i rashodi od 218 miliona dolara. Dobit pre oporezovanja bila je 84 miliona dolara, a neto dobitak 42,34 miliona dolara.
To je napredak u odnosu na prethodnu godinu, kada je RTB „Bor” imao gubitak od oko 47 miliona dolara. Minus je tada napravljen uprkos boljoj ceni bakra na svetskom tržištu, ali i tome što je grupa preduzeća – Rudnik bakra „Bor”, Rudnik bakra „Majdanpek” i „Topionica i rafinacija” – ušla u Unapred pripremljen plan reorganizacije. Podsećanja radi, tada im je otpisano više od milijardu evra duga prema državnim poveriocima.
Gorica Tončev-Vasilić, portparol RTB „Bor”, izjavila je za Tanjug da je dvostruko većem izvozu, osim skoka cene bakra, doprinela i veća proizvodnja.
– Prošle godine, recimo, u inostranstvu je prodato 10.000 tona bakra više nego 2016, a za toliko je porasla i proizvodnja u RTB-u – rekla je Tončev-Vasilić i dodala da su najveća izvozna tržišta u 2017. godini bila: Velika Britanija, Grčka, Turska, Nemačka, Poljska, Italija, Rumunija, Hrvatska i Bugarska.
Vladimir Vučković, član Fiskalnog saveta, kaže da je to što su trendovi na međunarodnom tržištu sirovina bili dobri, u suštini značilo manji pritisak na poslovanje RTB „Bor”.
– Taj povoljan trend može vrlo lako da se preokrene, kretanje cene bakra je nepredvidivo. Na duži rok posmatrano, kompaniji su potrebne velike investicije, koje ne može da obezbedi ni RTB „Bor” iz sopstvenih izvora, niti to može da učini država. Taj kapital može da obezbedi jedino privatni vlasnik – kaže Vučković i dodaje da bi država trebalo da iskoristi dobar talas na svetskom tržištu i reši sudbinu RTB „Bor”, prodajom ili pronalaženjem strateškog partnerstva.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.