Vučić: Za region važan angažman Merkelove
„Verujem u kompromis, a ne u jednostrana rešenja. Da obe strane nešto izgube, pa makar i da ne budu zadovoljne. Za narod ne bi bilo prihvatljivo da Srbija bude jedini gubitnik”, poručio je u Berlinu Aleksandar Vučić, objašnjavajući stav Beograda o pravnoobavezujućem sporazumu sa Prištinom. Predsednik Srbije, koji je u Nemačku otputovao na poziv Angele Merkel, rekao je nemačkoj kancelarki da je Srbiji važna budućnost i da je „važnije voleti zemlju svoje dece nego zemlju svojih predaka”. Merkelova je naglasila da ona ne propisuje šta se mora desiti u pregovorima o Kosovu. „Neću da delim savete, predsednik Srbije je tu glavni akter”, istakla je nemačka kancelarka.
Srpskog predsednika po sletanju na berlinski aerodrom dočekao je počasni vod nemačke vojske. Posle svog jedanaestog međusobnog susreta, Vučić i Merkelova su održali zajedničku konferenciju za novinare, na kojoj pojasnili pozicije svojih država kad je reč o pregovorima Beograda i Prištine, situaciji u regionu i bilateralnoj saradnji. Predsednik Srbije je kazao da je pred Beogradom težak put ispunjavanja poglavlja 23 i 24, kao i da je teška prepreka i rešavanje odnosa sa Prištinom. Prema Vučićevim rečima, ljudi u Srbiji trebalo bi da gledaju u budućnost, „da razumemo šta dobijamo i šta ostavljamo svojoj deci i da našoj deci ne treba da ostavljamo sukobe i sve što sami iz prošlosti nismo umeli da razrešimo”.
Kancelarka Merkel poručila je da njena zemlja ohrabruje Srbiju da nastavi reforme i da podržava njenu evropsku perspektivu. Nemačka je, kako je rekla, impresionirana načinom na koji Srbija ide putem reformi i pohvalila rad na borbi protiv korupcije. Poručila je da pristupni pregovori mogu biti uspešni samo ako se reforme nastave, posebno u oblasti vladavine prava, kao i ako se postigne pravni ugovor sa Prištinom. „Pregovori o priključenju mogu da budu uspešni ako se reforme dalje razvijaju u domenu pravne države i u svetlu pitanja odnosa sa Kosovom. Zato smo se delimično osvrnuli na pitanje kako možemo da dođemo do pravnog okvira, ugovornog rešenja u vezi sa odnosom sa Kosovom”, otkrila je Merkelova detalje svog razgovora Vučićem.
Odgovarajući na pitanje šta Nemačka očekuje od Srbije da učini povodom odnosa sa Prištinom, kao i da li pravnoobavezujući sporazum znači da Srbija prizna Kosovo, nemačka kancelarka, kako prenosi Tanjug, rekla je da ona „nije ta koja želi da propisuje šta se mora desiti i šta je poželjno što bi trebalo uraditi”. Inicijativa, kako je kazala, polazi od strane Srbije, a predsednik Srbije je tu glavni akter. „Mi razgovaramo o tome i podržavamo stvari kada se traži naša podrška. Ali ja neću da delim savete, pogotovo ne u javnosti”, bila je kategorična Merkelova.
Ona je navela i da se na sastanku razgovaralo o regionu, kao i da ima niz pitanja koja bi trebalo rešiti, a posebno u vezi sa BiH, ali i drugim zemljama. „Cenim rad Aleksandra Vučića na uspostavljanju što bolje saradnje među državama zapadnog Balkana i želim mu uspeh u tom poslu, koji nije uvek jednostavan”, rekla je Merkelova.
Prema Vučićevim rečima, Nemačka je ne samo ekonomski, već i politički jedna od najznačajnijih zemalja za Srbiju. „Poznato je da se ja nikome ne udvaram niti dodvoravam, ali bez Merkelove i njenog truda i angažmana plašim se da bismo imali težu situaciju u ovom delu Evrope”, rekao je Vučić, napominjući da je Srbija posvećena miru i stabilnosti na zapadnom Balkanu.
On je naveo i da je Nemačka kao trgovinski partner Srbije ubedljivo na vrhu. Kako je objasnio, zahvaljujući nemačkim investicijama u Srbiji, naš izvoz u Nemačku dostigao je gotovo 1,9 milijardi evra, što je pokrivenost uvoza izvozom veća nego ikada, i predstavlja povećanje u trgovinskoj razmeni od 10,3 odsto samo u poslednjoj godini. Vučić je podsetio da nemačke kompanije u Srbiji zapošljavaju 43.000 ljudi. Dodao je i da je Srbija popravila poziciju na Duing biznis listi Svetske banke za 50 mesta i izrazio nadu da ćemo to činiti svake godine, što će, kako je naglasio, pojačati motivaciju nemačkih investitora za saradnju.
Sporazum o ratnim memorijalima
Aleksandar Vučić i Angela Merkel postigli su Sporazum o ratnim memorijalima i mestima stradalih tokom ratova na teritoriji Srbije i bivše Jugoslavije. Merkelova je izrazila zadovoljstvo jer je, kako je istakla, to bila ključna tačka u odnosima naših zemalja, a to je „poklon koji je doneo predsednik Srbije”. Ona je naglasila i da veoma ceni napore da dođe do pomirenja srpskog i nemačkog naroda.
Vučić je istakao da je ponosan na ovaj sporazum. „To vodi do konačnog političkog pomirenja i nije čudo što za nas Nemačka postaje najznačajnija zemlja u ekonomskom, ali, polako, i u političkom smislu”, ocenio je Vučić. Nemačka kancelarka je najavila i da će se odazvati pozivu da poseti Srbiju.
O Inicijativi 16 plus 1
Nemačka kancelarka se posle pitanja nemačkih novinara osvrnula i na saradnju Kine i Srbije, objasnivši da je rekonstrukcija pruge Beograd–Budimpešta projekat u koji je uključena i članica EU, kao i da su u Inicijativu „16 plus 1” uključene i zemlje članice EU, te da one imaju obavezu da zastupaju zajedničku politiku EU prema Kini. „Uzimanje kredita nije zabranjeno, a Evropska komisija proverava sve projekte”, objasnila je Merkelova, dodajući da to nije samo srpsko pitanje, već da Kina sarađuje sa mnogim zemljama u istočnoj Evropi. Kada je reč o saradnji Srbije i Kine, predsednik Vučić je objasnio da svaki ugovor koji Srbija potpiše ide na odobrenje u Evropsku komisiju. On je najavio i da krajem godine Srbija kreće u izgradnju puta Niš–Priština. „Mi smatramo da ti putevi prijateljstva, putevi mira, predstavljaju drugačiju budućnost za narode na Balkanu”, rekao je Vučić.
Подели ову вест








Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.