VMA otvara Očnu banku
Očna banka, kapitalni projekat ne samo za nas, već i za republički transplantacioni program i Srbiju u celini, biće otvorena u petak na Vojnomedicinskoj akademiji, najavio je za „Politiku” pukovnik profesor dr Miroslav Vukosavljević, zastupnik načelnika VMA, povodom obeležavanja 2. marta, Dana VMA. Zahvaljujući tome, pacijenti koji godinama čekaju na transplantaciju rožnjače, a kojih trenutno prema nezvaničnim podacima ima oko dve hiljade, moći će operacijom da povrate vid.
– Izmeću dva jubileja, godinu su obeležili mnogi dobri rezultati, ali sačekali i nagomilani problemi i vanredni događaji. Ali, ništa od toga nas nije zateklo nespremne. Vrata VMA su ostala otvorena za pacijente i posle požara koji je krajem januara zahvatio prostor na poliklinici. Požar je, zahvaljujući brzoj reakciji zaposlenih, vatrogascima VMA i iz civilstva, brzo ugašen, a redovan bolnički program je nastavljen sa minimalnim izmenama. Hteo bih posebno da pohvalim reakciju zaposlenih i kadeta Vojne akademije i Medicinskog fakulteta VMA, i da zahvalim nadležnima iz Ministarstva odbrane na čelu sa ministrom Aleksandrom Vulinom – naglasio je dr Vukosavljević.
On je objasnio da postoji nekoliko stvari koje su se u ovoj oblasti izdvojile u prošloj godini. Završena je reforma vojnog zdravstva, ogroman posao koji je zalog za budućnost, u 2017. godini u VMA je zaustavljen trend opadanja broja zaposlenih i započeta je velika kampanja za prijem vojnih sestara i medicinskih tehničara, konkursom u vojnim odsecima koji je otvoren do popune. Početkom ove godine uloženi napor doneo je prve rezultate: nakon završene šestomesečne vojnostručne i specijalističke obuke, 22 medicinska i laboratorijska tehničara raspoređena su na dužnosti u VMA. Otvoren je i javni konkurs za medicinske radnike raznih profila iz civilstva koji će uskoro biti završen.
– Imali smo dosta uspeha na polju lečenja. Program transplantacije, kraljice medicine, revitalizovan je u prošloj godini sa 20 transplantacija bubrega, dve jetre, 60 transplantacija matičnih ćelija i 1.000 potpisanih donorskih kartica. Samo od početka ove godine urađene su četiri transplantacije bubrega i jedna jetra, svi pacijenti se uspešno oporavljaju. Uvedena su 22 nova postupka i procedure u lečenju, kao što su specifična operacija na jetri, prvi slučaj u Srbiji odstranjivanja celog plućnog krila minimalno invanzivnom metodom, kateterska trombektomija, reimplantacija šake… Brojni aparati su pušteni u rad – kaže dr Vukosavljević.
U ovoj godini u fazi opremanja je Nacionalni centar za kontrolu trovanja, koji nije obnavljan godinama, a radi neprestano, jer svaki dan dežura za hitne toksikološke slučajeve. Naš sagovornik naglašava da su nabavili najveći deo tražene nove opreme za gastroenterologiju, još jedne veoma opterećene grane medicine, a u završnoj fazi je nabavka opreme za urologiju, endokrinologiju...
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.