Putin: Amerika nema odgovor na novo rusko nuklearno oružje
Rusija je napravila „nevidljivo” nuklearno oružje sposobno da probije američki protivraketni štit i razvija nuklearne rakete koje će moći da pogode bilo koju tačku na planeti, kazao je šef Kremlja u govoru koji je ocenjen i kao samohvala u predsedničkoj kampanji i kao pretnja Zapadu.
Vladimir Putin je kazao da je Moskva proizvela nuklearno oružje koje ne može biti zaustavljeno od strane američkog odbrambenog štita postavljenog u Evropi i Aziji. U nastupu koje je uživo prenosila televizija, predsednik je istakao da neće oklevati da naredi nuklearni udar u slučaju da Rusija ili njeni saveznici budu napadnuti ovim oružjem.
„Odgovor će biti momentalan”, podvukao je Putin, a prenosi „Sputnjik”. U obraćanju poslanicima, ministrima i sudijama u ruskoj verziji govora o stanju nacije, šef države je prikazao video-zapise arsenala koji je ocenio kao „fantaziju”.
Puštene su kompjuterske animacije podvodnih nuklearnih dronova koji uništavaju brodove i priobalske gradove, nova generacija interkontinentalnih balističkih raketa (sarmat), malih nuklearnih bojevih glava i laserskog oružja.
Posebnu pažnju privukle su „nevidljive” rakete neograničenog dometa koje američki antiraketni štit navodno neće moći da presretne i oružje koje je „poput meteorita” i sposobno da leti „supersoničnom brzinom”. Predsednik je pozvao građane da predlože imena za ovu najmlađu generaciju ruskog oružja.
Putin je kazao da je to odgovor Moskve na američko povlačenje iz antibalističkog sporazuma potpisanog između SAD i SSSR 1972. i odluku Vašingtona da raspoređuje antiraketnu odbranu i infrastrukturu NATO-a sve bliže ruskim granicama.
Džordž Buš je 2002. odustao od tog sporazuma, odlučivši se za izgradnju štita u Evropi. Putin je kazao da je Moskva upozoravala Vašington da ne postavlja antiraketni štit tako blizu Rusije i naveo da su SAD rasporedile pet krstarica i 30 razarača.
„Niste slušali našu zemlju tada. Čujte nas sad”, kazao je prvi čovek Kremlja, dodajući da će se odbrambeni sistem NATO-a pokazati beskorisnim pred novim, nadmoćnim ruskim strateškim (dalekodometnim) oružjem. Takvim ocenama pridružio se i ruski ministar odbrane Sergej Šojgu, koji je, kako prenosi Rojters, izjavio da je antiraketni sistem Severnoatlantske alijanse raspoređen u Poljskoj, Rumuniji i na Aljasci poput „šupljeg kišobrana”.
I pored svih najava o modernizaciji arsenala, ruski ministar finansija saopštio je da Moskva ne namerava da povećava izdatke za odbranu. Ruska doktrina podrazumeva nuklearni odgovor u slučaju da protiv Rusije bude pokrenuto ovo oružje, ali i u slučajevima konvencionalnog napada čiji bi cilj bio poništavanje suvereniteta ruske države ili smena režima.
Putinova dvočasovna antizapadna retorika i veličanje nuklearnih dometa i planova stigli su 17 dana pre predsedničkih izbora na kojima traži četvrti mandat. Ruski mediji stavljaju naglasak na „fantastiku” od oružja, dok zapadni izveštači javljaju da je ovo početak nove trke u naoružanju i otvorena pretnja Zapadu, posebno Americi, čije obaveštajne službe optužuju Kremlj da se pre dve godine umešao u izbore za šefa Bele kuće.
Neuspešna demokratska kandidatkinja Hilari Klinton upravo je pozvala svog tadašnjeg rivala i sadašnjeg predsednika Donalda Trampa da zaštiti Ameriku od Rusije. Govor je bio i odgovor na novu američku nuklearnu doktrinu, koja je predstavljena pre nekoliko nedelja.
Strategija iza koje stoje Tramp i Pentagon podrazumeva osavremenjivanje američkih atomskih kapaciteta, proizvodnju takozvanih malih nuklearnih bombi i snižavanje praga za korišćenje ovog arsenala. To znači da bi Amerika mogla da odgovori najsmrtonosnijim oružjem čak i u slučaju nenuklearnog napada na njenu vitalnu infrastrukturu i komunikacije.
U dokumentu se insistira na tome da će SAD razviti taktičko (kratkodometno i manje razorno) nuklearno oružje da bi ubedile Rusiju da je američki nuklearni napad moguć. Doktrina je zasnovana na stavu da je Putin uveren da SAD neće pokrenuti strateško (najrazornije) oružje i da bi zbog toga mogao da naredi nuklearni atak na američke saveznike u Istočnoj Evropi.
Putin je apsolutni favorit na biralištima, zbog čega se veruje da cilj njegove kampanje može biti još jedino povećanje izlaznosti. Osim njega, na glasačkom listiću pojaviće se još sedam imena, ali se ni za jedno od njih ne očekuje da postigne značajan rezultat. Najjačem opozicionaru Alekseju Navaljnom zabranjeno je da se kandiduje i on je pozvao na bojkot glasanja.
Vladimir Putin je juče govorio i o ekonomskim temama, obećavši da će zemlja za šest godina prepoloviti broj siromašnih (20 miliona Rusa živi ispod granice siromaštva). Naveo je i da će do 2025. Rusija udvostručiti bruto društveni proizvod i novac namenjen zdravstvu i infrastrukturi. Prema njemu, Rusija mora da tehnološki napreduje, pomaže roditeljima da bi se suprotstavila negativnim demografskim trendovima i poveća životni vek za deset godina.
Novo oružje za novi mandat
„Sputnjik” javlja da u novo rusko strateško naoružanje spadaju supersonični sistem „kinžal” (bodež), koji je već uspešno testiran i nalazi se u vojsci na jugu zemlje, kao i praktično neuhvatljiva raketa koja leti 20 puta brže od zvuka i udara poput meteora, a koje se zasad zove „avangarda”. Pominju se i nove generacije interkontinentalnih raketa „sarmat”, koje na Zapadu zovu „satana”. One će zameniti starije verzije iz sovjetske ere i verovatno će se zvati „sarmat 2”.
Подели ову вест








Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.