Subota, 21.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

„Pravedni” Matija čeka da se otopi sneg

Procedura za postavljanje je završena, spomenik ugarskom kralju Korvinu već izliven, te se čeka samo da vreme dozvoli da počnu radovi na podizanju gotovo tri metra visokog obeležja
(Фото А. Исаков)

Subotica – Ugarski kralj Matija Korvin čeka da se otopi sneg i otopli, kako bi s visine mogao da nadgleda ulicu koja nosi njegovo ime. Procedura oko postavljanja spomenika je završena, kralj Matija je već dobio bronzano odličje nad kojim se upravo radi završna obrada, te je samo pitanje trenutka kada će ispred ograde na broju osam biti podignut spomenik.

Matija Korvin stajaće na postamentu od oko pola metra, dok je sam spomenik visine blizu 2,5 metara, te je jasno da će to biti upečatljivo obeležje. Spomenik je izradio vajar amater Franjo Mačković, i upravo je završeno njegovo izlivanje u privatnoj livnici. Sa radom Franje Mačkovića mediji su se sreli prošlog leta kada je volonterski na prostoru mini Jugoslavije napravio spomenik Josipu Brozu Titu, takođe u punoj veličini.

Na postamentu spomenika pisaće „Matthias Rex (1458–1490), a sa bočne strane biće postavljena ploča sa tekstom „Spomenik Matiji Korvinu je postavio 2018. godine Lajoš Čakanj uz saglasnost grada Subotice”, i to na ćirilici, na jezicima koji su u službenoj upotrebi u gradu, što znači na mađarskom i na hrvatskom, te na engleskom jeziku.

Matija Korvin ulicu u centru Subotice dobio je pre deceniju i po kada je odatle „oterao” Engelsa, ali po inerciji u svakodnevnom govoru ova ulica se među građanima još zove „engelsova”. Ulica uživa i zaštitu kao ambijentalna celina, ali je i dobro znaju svi koji vole noćne izlaske jer se u njoj nižu kafići i restorani, između ostalog nekoliko njih upravo u vlasništvu Lajoša Čakanja, koji slovi za najbogatijeg Subotičanina, bar kada je reč o nekretninama koje poseduje u gradu. Ovo je prvi put da se njegovo ime javno pojavljuje kao gradskog ktitora. U gradu se spekuliše da je procedura oko postavljanja spomenika ubrzana zbog očekivanog dolaska mađarskog premijera Viktora Orbana, pre parlamentarnih izbora u Mađarskoj 8. aprila.

Povod za postavljanje spomenika obrazložen je kao želja da se obeleži 560. godišnjica od krunisanja Matije Korvina. U trenutku stupanja na presto imao je 14 godina, međutim po svemu što je potom činio, mađarska istorija stavlja ga rame uz rame sa Sent Ištvanom (Svetim Stefanom) koji je pre više od hiljadu godina utemeljio mađarsku državu i uveo je u hrišćanstvo. Jedan od najvećih mađarskih kraljeva Matija Korvin, bio je sin Janoša Hunjadija, to je onaj Sibinjanin Janko koga i srpski narod poznaje iz junačkih pesama, rođen je u Klužu u Rumuniji 1443. godine, a umro je u Beču, 1490. godine. Tokom vladavine iskazao se kao državnik koji je vodio računa i o svojoj državi, ali i podanicima koji su mu nadenuli ime Matija Pravedni.

Zajedno sa srpskom vlastelom ratovao je protiv Turaka, i Srbima zato davao određene povlastice. Radi odbrane svojih granica obnovio je srpsku despotovinu na području Srema, a kod pape Siksta Četvrtog, isposlovao tolerantan odnos prema pravoslavcima. Uveo je stajaću vojsku koju su sa po trećinom činili Srbi, Česi i Mađari. U jednom trenutku kralj Matija bio je vlastelin i prostora na kojem se nalazi Subotica. Matija Korvin ostao je upamćen i kao kralj koji je voleo umetnost, u Pešti je formirao biblioteku „Korvinu” sa šest hiljada svezaka, a njegov dvor bio je jedan od centara evropske renesanse. Ipak, malo je verovatno da su inicijatori podizanja spomenika, jer inicijativu Lajoša Čakanja prigrlio je SVM, a podržao i SNS, imali na umu njegovu ulogu reformatora i prosvetitelja.

Komentari9
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

goran
Koliko neznanja i zlobe u komentarima Srba! Neko napisa da su ga zvali Kurvin!! Znate li da je Korvin = Vranac? Teritorija Vojvodine do 1918. nikada nije ni bila srpska, a ono kratko vreme despotovine se i ne uzima u obzir. Malo obrazovanja i znanja nije na odmet.
Срђан Сд
Лепо је постављати споменике људи који имају неко значење за град. Ја сам из Смедерева и податак који је невероватан је да ми у Смедереву немамо споменик деспоту Ђурђу Бранковићу који је направио овај град, столовао у њему и учинио га престоним. Занемаривање сопствене културе! Велики пех, велики...
Dino Cekic
Smena 8. Nisam znao da u Skoplju postoji spomenik Cara Dusana. Znaci Makedonci su ipak nas prijateljski narod, i nebi trebalo po nasim novinama da se bacaju dva i kamenje po njima ,kako su oni "antisrbi", glupo snase strane.
Smena 8
Meni je ovo u redu, jedino mi nije jasno zasto nije raspisan konkurs za izbor vajarskog resenja vec je stvar prepustena vajaru amateru (ne umanjujuci vrednost njegovog umeca). Ako u Skoplju postoji spomenik Caru Dusanu, ne vidim zasto u Subotici ne bi bio spomenik Matiji Korvinu. Mislim da bi Evropa trebala tako da funkcionise. Inace, ako je to od nekog znacaja, smatram sebe srpskim nacionalistom.
Драган
Ево да ти појасним зашто није исто споменик Цару Душану Силном у Скопљу и Матији Корвину у Суботици. Скопље је било, неко време, Душанова престоница, Суботица никада није била Корвинова престоница, нити било ког другог угарског краља. Матија Корвин је био Србин, а Срби су га звали Маћаш Курвин, јер се помађарио.
Катарина Крстић
Не разумем шта биста страног краља ради на српској земљи? Какав је то нови камен међаш, чудо да га нису померили јужније? Није било довољно дизање споменика нацистима и завојевачима од пре 20. века, па се сад нечијим краљевима дижу споменици? Зна ли ико од тих одговорних шта је то суверенитет и фигуре станих суверена тамо где им место није. Ко то поново потеже за српским суверенитетом? Када ће споменик Краљу Петру Ослободиоцу бити подигнут у Сегедину? Јер, ако га Париз има, зашто не и Чонград, Ђала или Сегедин?

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.