Beogradsko čistilište
Uz činjenicu da je oko 20 odsto Beograđana koji su glasali u nedelju ostalo bez svojih predstavnika u gradskoj skupštini, karakteristika ovih izbora biće sigurno i ono što je Ivica Dačić nazvao „čistilištem” za tradicionalne partije. Tako je odgovorio na pitanje novinara da li je zadovoljan izbornim rezultatima, budući da je SPS u odnosu na 2014. dobio dvostruko manje glasova, navodeći da je partija na čijem je čelu jedina koja je preživela, naravno uz SNS. Lider SPS-a izjavio je da je uveren da će ova stranka nastaviti da sarađuje sa naprednjacima na gradskom nivou, ali je odbacio mogućnost da novi gradonačelnik Beograda bude iz redova SPS-a.
„Nismo to zaslužili. Oni su pobedili i treba da imaju svog gradonačelnika”, naglasio je Dačić. On je rekao da je preksinoć posetio štab SNS-a i da je čestitao Aleksandru Vučiću na izbornoj pobedi. Dodao je, prenosi Tanjug, da su se njih dvojica sastali i juče ujutro, ali da nisu razgovarali o formiranju vlasti u Beogradu.
Ispod cenzusa su ostali DS, SRS, DSS, LDP, kao i novije, ali parlamentarne stranke, Dveri i DJB. Većina njih juče se nije zvanično oglašavala.
Predsednik DSS-a Miloš Jovanović izjavio je da je rezultat nezadovoljavajući i ispod očekivanog, ali da se stranka nalazi na novom početku koji, kao i svaki početak, nije lak. Boško Obradović, lider Dveri, poručio je da koalicija DJB i Dveri neće priznati rezultate i ishod beogradskih izbora dok ne ostvari uvid u birački materijal i ne uveri se u svoj pravi rezultat. Ali je ocenio da je Beograd dobio i vlast i opoziciju kakvu je želeo. On je rekao da mu je jasna priroda aktuelnog političkog sistema, dodajući da će, očito, morati da menjaju metode političke borbe.
Na kritike iz opozicije, izrečene u izbornoj noći i juče, odgovarala je članica Predsedništva SNS-a Zorana Mihajlović. „Ne znam šta Đilasu nije jasno. Da li stvarno ne razume matematiku i da je osnovni red da, kad izgubi sa 30 odsto glasova razlike, čestita pobedu protivkandidatu, a ne da razloge za poraz izmišlja u nekakvoj krađi i neregularnim uslovima”, navela je Mihajlovićeva u saopštenju. Aleksandru Šapiću je poručila da je, „umesto što nastavlja sa napadima na SNS, bolje da pogleda rezultat, jer su građani glasovima na beogradskim izborima pokazali da ga ne žele na čelu Novog Beograda”.
Gradski menadžer Goran Vesić rekao je da su građani jasno pokazali kakav Beograd žele u budućnosti, a za ljude sa liste „Aleksandar Vučić – Zato što volimo Beograd” takva podrška je obaveza da se radi još više, da se sprovodi program za Beograd i da glavni grad u naredne četiri godine postane bolje mesto za život. Kako je rekao za Pink, a prenosi Tanjug, ova kampanja, kad je o opoziciji reč, bila je „vrlo histerična”, i to je, kako ocenjuje, bila kampanja u kojoj je plasirano mnogo laži, neistina i, kako smatra, po tome će biti zapamćena. Ističe da je u izbornom procesu bilo najmanje incidenata, da je prošao regularno, da skoro da nije bilo primedaba na rad biračkih odbora.
Predsednik Narodne stranke Vuk Jeremić ocenio je ipak da su nedeljni izbori za Skupštinu Beograda „najneregularniji izbori u istoriji višestranačja” u Srbiji i da je SNS pribegao „otvorenom razbojništvu”, kakvom nije pribegavao ni Slobodan Milošević. On je zadovoljan rezultatom liste „Dragan Đilas – Beograd odlučuje. Ljudi pobeđuju” na beogradskim izborima, jer je, kako je rekao za TV Naša, a prenosi Beta, stvorena nova realnost u kojoj je Narodna stranka postala okosnica opozicije i jer na političkoj sceni sada postoji i drugi pol naspram SNS-a, a ne samo „opozicioni pigmeji”.
Na pobedničkoj, Vučićevoj listi, bio je SDPS Rasima Ljajića, a visoki funkcioner ove stranke Meho Omerović juče je poručio: „Od početka do kraja imali smo kampanju koja se razlikovala od drugih. Raznovrsna i pre svega, normalna, pristojna”. Kako je naveo u izjavi dostavljenoj medijima, smatra sramotnim to što su se na ovim izborima, kako kaže, pojavile takozvane manjinske stranke, koje su, zloupotrebljavajući manjinska prava, varale birače. Apostrofirao je „čoveka koji je svetu i časnu funkciju muftije, verskog vođe svih muslimana, samo zarad ličnih ambicija zamenio učešćem u politici”, poručujući da će SDPS „inicirati i predložiti novi izborni zakon”.
A Muamer Zukorlić, lider Stranke pravde i pomirenja, kaže da je SPP uspela u svojoj osnovnoj nameri, da predstavi sasvim novu ideju koja se ogleda u vraćanju izvornim vrednostima. „Ove vrednosti nemaju alternativu i odustati nećemo i zbog toga što ovo ne činimo zbog građana nego zbog sebe... I sve što sam radio u poslednjih mesec dana, činio sam to zbog svojih duhovnih i etičkih pobuda”, naveo je Zukorlić.
Komentarišući činjenicu da je na beogradskim izborima čak 20, od ukupno 24 izborne liste, ostalo ispod cenzusa, profesor Fakulteta političkih nauka i predsednik sindikata „Nezavisnost” Zoran Stojiljković rekao je za agenciju Beta da je SNS ogromna mašinerija koja može sve i da se njoj ne može parirati tako što se napravi 100 lista. On je dodao da su neke stranke precenile svoj potencijal i nisu uspele da naprave taktičke saveze, jer je logičnije bilo da Dveri naprave koaliciju sa Demokratskom strankom Srbije nego sa pokretom „Dosta je bilo”. Takva vrsta kalkulacije obeshrabruje građane, ne daje sinergetski efekat, rekao je Stojiljković i dodao da su se neke stranke ponašale kao da ne razumeju šta je SNS – da je to mašinerija, buldožer.
Direktor Sektora za istraživanje javnog mnjenja Ipsos Marko Uljarević ocenio je juče da su rezultati lokalnih izbora u Beogradu pokazali da građani žele kontinuitet i da su pozitivno ocenili rad gradske uprave, kao i da je opozicija posle nedeljnih izbora dobila novog-starog lidera Dragana Đilasa. Na pitanje novinara RTS-a da li bi se preslikali rezultati beogradskih izbora da su juče održani i parlamentarni izbori, rekao je da bi SNS verovatno imao bolji rezultat i nekoliko procenata više.
Подели ову вест








Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.