Strazbur ne da srpsku imovinu u Hrvatskoj
Imovina Srbije i srpskih firmi u Hrvatskoj vredna je oko dve milijarde evra, a Evropski sud za ljudska prava nedavno je proglasio nedopuštenom predstavku „Mladost turista“ u slučaju potraživanja zemljišta i turističkih objekata u mestu Tisno u Hrvatskoj, rečeno je juče na konferenciji za novinare u Beogradu.
– Hrvatska slavi ovu odluku suda u Strazburu jer smatra da će od sada svaki takav slučaj biti rešen pozitivno za Hrvatsku, koja je srpsku imovinu prenela u svoju državnu svojinu. Preko 60 srbijanskih i bosanskih firmi vode skupocene postupke pred hrvatskim sudovima – rekao je advokat Zoran Ristić.
Već godinama hrvatski sudovi donose odluke ne obazirući se na Sporazum o sukcesiji, kojim se Hrvatska obavezala da će priznati prava na imovinu i vratiti ta prava u prvobitno stanje kakvo je bilo na dan 31. decembra 1990. godine.
Zahtev „Mladost turista“ odbili su sa obrazloženjem da je neophodno sačiniti bilateralni sporazum između Srbije i Hrvatske. Evropski sud je naveo da je Hrvatska ratifikovala Evropsku konvenciju o ljudskim pravima 1997. godine, a imovinu je oduzela 1992. godine.
– Sud je zauzeo neshvatljiv stav da Sporazum o sukcesiji ne može direktno da se primeni bez prethodno zaključenog bilateralnog sporazuma, a to nije obavezno – rekla je advokat Rajna Andrić.
Podsetila je da Srbija nikada nije oduzela imovinu hrvatskih firmi i da postoji nekoliko odluka kojima je hrvatska imovina u Srbiji vraćena vlasnicima.
Advokat Minja Nikolić rekao je da bi za eventualno zaključivanje bilateralnog sporazuma sa Hrvatskom bilo nadležno Ministarstvo pravde ili Ministarstvo finansija.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.