Utorak, 24.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

„Telekom” ne može da dobije „Telenorovu” cenu

Preračunato, naša kompanija vredi od 1,7 do 1,9 milijardi evra, što znači da za državni paket može da se dobije najviše 1,1 milijarda evra, ili i manje od toga
Цео „Телеком” кажу да вреди између 1,7 и 1,9 милијарди евра (Фото А. Васиљевић)

Otkako je pre dva dana norveški „Telenor” obznanio da je prodao poslovanje u regionu centralne i istočne Evrope investicionom fondu PPF ne prestaju nagađanja da li će njegov vlasnik, najbogatiji Čeh Petr Kelner, samo „protrčati” kroz region ili će trajnije da ostane. I dalje se postavlja pitanje da li je on samo produžena ruka američkog investicionog fonda „Kolberg Kravis Roberts” (KKR), koji je većinski vlasnik domaćeg kablovskog operatera SBB i da li je zapravo kupio telekomunikacione kompanije za njih. To podrazumeva da će kasnije njima da ih i formalnopravno preproda.

Vreme će pokazati koliko ima istine u ovim nagađanjima – , međutim sada kada je jedna od najvećih svetskih telekomunikacionih kompanija otišla sa ovog tržišta nameće se pitanje koliko vredi naša, u većinskom državnom vlasništvu – „Telekom” i koliko bi država, ukoliko ponovo poželi da ga proda, mogla za njega da dobije para.

Podsećanja radi, prema nikad zvanično nesaopštenim informacijama, na poslednjem tenderu 2015. godine ponudu je dao samo jedan američki investicioni fond, i to 1,1 milijardu evra za 58,1 odsto državnog kapitala. Aleksandar Vučić, tada u svojstvu premijera, vajkao se „da su dali bar 100, 200 miliona evra više”. Upućeni u pregovore ocenili su da je ponuda bila nedovoljno niska da bi se lako odbila, ali i nedovoljno visoka da bi se prihvatila.

„Telekom” još nije saopštio kako je poslovao u 2017. godini, međutim stručnjaci kažu da ni danas ne bi mogao da dobije više od tada ponuđene sume, čak bi mogao da dobije i znatno manje. Ceo „Telekom”, ukupno devet kompanija, po njihovim procenama, vredi između 1,7 i 1,9 milijardi evra, što je manje nego pre dve godine. Kažu da kompanija zaostaje za konkurencijom, jer u nove tehnologije ne investira, a sve je to posledica toga da država iz nje, kroz dividende, isisava profit – a to je činila radi pokrića minusa u državnoj kasi. Podsećanja radi, za 2016. godinu „Telekom” je uplatio rekordnih 8,9 milijardi dinara u državnu kasu, za 2017. osam milijardi dinara, a za 2015. godinu 7,6 milijardi dinara.

S druge strane, „Telekom” se suočava sa sve nižim prihodima od fiksne telefonije, stagnacijom tržišta mobilne telefonije, jer nema rasta mobilnog saobraćaja, kao i sa konkurencijom kablovskih operatera, koji nude i internet i fiksnu telefoniju. To što „Telekom” ima više pretplatnika od „Telenora” nije mu donelo i veću profitabilnost.

Nenad Gujaničić, iz brokerske kuće „Momentum sekjuritis”, kaže da je „Telenor” svoje podružnice u regionu prodao po ceni koja je 6,4 puta veća od profita pre kamata, poreza i amortizacije (EBITDA), korigovano za neto dug.

– Nažalost, mi još nemamo rezultate poslovanja za „Telekom Srbije” za prošlu godinu, čak ni za prvih šest meseci 2017, kako bismo mogli da napravimo poređenje sa ovom transakcionom cenom. Jedino što je poznato jeste da je „Telekom Srpske” nastavio silazni trend poslovanja u 2017. godini, jer ima pad dobiti od petnaestak procenata, a i bez toga teško je verovati da je „Telekom Srbije” u prošloj godini napravio bolje rezultate nego u 2016. I to zbog oštre konkurencije, pada prihoda u fiksnoj telefoniji, smanjenja ulaganja u razvoj, plaćanja visokih dividendi – kaže ovaj broker.

Gujaničić dodaje da je u 2016. kompanija na nivou grupe imala profit pre kamata, poreza i amortizacije od oko 345 miliona evra, dok je neto dug na kraju 2016. iznosio oko 370 miliona evra. Uz postignuti multiplikator, kao u slučaju „Telenora”, kompanija bi mogla biti prodata po ceni od 1,7 do 1,8 milijardi evra, odnosno 980–1.050 miliona evra za državni paket akcija od 58,1 odsto. Dodaje da treba uzeti u obzir činjenicu da „Telekom Srbije” ima znatan višak zaposlenih, uz manjak stručnog kadra, pa bi u slučaju potencijalne prodaje kupci tražili dodatni popust na transakcionu cenu.

Ekonomski analitičar Dragovan Milićević kaže da je trenutna optimalna vrednost „Telekoma”, koju je izračunao na bazi desetogodišnje procene novčanih tokova, 1,9 milijardi evra. Preračunato, za 58,1 odsto državnog kapitala „Telekoma” država bi i danas mogla da dobije 1,1 milijardu evra, koliko je pre dve godine nudio neimenovani američki investicioni fond.

– To samo pokazuje koliko je taj fond precizno izračunao buduće prihode našeg „Telekoma” – kaže Milićević, dodajući da naša kompanija ima veći trošak kapitala od proseka industrije, veći udeo duga i kapitala, ali bolju poziciju povrata na kapital od proseka uporedivih kompanija. Očekivana stopa reinvestiranja i očekivana stopa rasta u narednom periodu manje su od optimalnih.

Komentari15
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Sanja
Petreus, citaj CIA drzi nase telekomunikacije i medije? Svaka cast Vucicu!
CVeki
"sve niži prihodi fiksne telefonije"u Telekomu-zašto? Pretplata sa identifacijom mesečno oko 750 rsd,plus potrošeni impulsi,ako kasnite dan,dva sa uplatom računa zaračunava se zat.kamata-obračun komfornom metodom /na kamatu kamata/što je pre 7 godina zakonski zabranjeno.Masovno se otkazuju fiksni telefoni a niko od nadležnih se nije pitao-zašto?Za taj novčani iznos u mobilnoj telefoniji imate komunikaciju 7 puta više , poštovanje i uvažavanje klijenta.Tek toliko da se zna razlog male vrednosti Telekoma
Zagor
Pretplata je 640 din i imaš u okviru nje 150 minuta fiksnog nacionslnog saobraćaja
bole
Kad se sve bude privatizovalo manje će biti korupcija, zato treba prodati i telekom.
Logika
Come ce puniti budzet? Znaci manje para za zdravstvo, skolstvo, bezbednosti. Ali Vama vaznije da stranci isisavaju pate iz drzave, jervprivatluk je svetinja.
Petar
Kako moze Telekom da vredi manje ako je vlasnik mobilne, fiksne telefonije, nudi usluge interbnet provajdera, banke, tv operatera, mobilnih operatera u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Austriji? Koje je to zamazivanje ociju od autora te tvrdnje.
vera nastasovic
A zasto onda Nemci ne prodaju svoj telekom vec je drzava vlasnik 100%. Zasto nama preporucuju nesto sto sami ne rade? Necemo valjda da u Srbiji ostanemo mrtvo slovo na papiru a sve ce da poseduju stranci?
Zoran
Da ali sa 32% akcije Nemacka vlada je glavni akcionar. Ostale akcije imaju veliki broj vlasnika iz raznih drzava, nije jedan vlasnik tih 68.1% akcije. To je veoma bitno objasniti jer igra veliku ulogu pri glasanje skupstine akcionara. Pri prodaju Telekom Srbije sve drzavne akcije bile bi prodate, bar takav je bio raniji plan. Tako drzava gubi ne samo pare od dividende vec i odlucujucu rec u svom veoma bitnom ekonomskom sektoru.
Aleksandar
68.1% Deutsche Telekom nisu u vlasništvu Savezne Republike Nemačke.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.