Srbi više izvoze softver nego maline
Sektor informacionih tehnologija (IT) samonikao je i toliko se razvio da je bez bilo kakve podrške države na kraju prošle godine ostvario izvoz od 899 miliona evra. Srpski programeri su, ispada tako, dokaz da država najbolje pomaže privredi onda kad joj ne pomaže.
Da će Srbija tokom 2018. godine prvi put dostići izvoz IT usluga vredan milijardu evra, izjavio je nedavno ministar za tehnološki razvoj i inovacije Nenad Popović. On je naglasio da je u 2017. godini, naša zemlja prvi put izvezla više IT proizvoda, nego žitarica.
Kompletan izvoz voća i povrća, na kraju prošle godine, iznosio je 780 miliona evra, što je oko 100 miliona manji učinak od IT kompanija.
I dok su programeri tokom protekle decenije u tišini radili, osnivali firme i izvozili softver u najrazvijenije zemlje sveta, malinari su, po pravilu, svakog leta štrajkovali, jer su bili nezadovoljni otkupnom cenom. Istovremeno se o malini u Srbiji govorilo kao o jednom od naših najboljih izvoznih proizvoda, dok ovaj samonikli potencijal niko nije uočio.
Ovih dana, međutim, svedoci smo pobune srpskih programera. Oni ne traže od države da im pomogne, već smatraju da su oštećeni time što će jedno radno mesto u kompaniji „Kontinental”, koja je u Novom Sadu osnovala svoj razvojno-istraživački centar, biti subvencionisano sa po 19.000 evra.
I dok u vladi objašnjavaju da ova kompanija posluje u oblasti auto-industrije i da im nije konkurencija, predstavnici IT kompanija upozoravaju da će ova firma uglavnom angažovati programere. Nisu ih umirila ni uveravanja Saše Ćioringe, generalnog menadžera „Kontinentala” za Srbiju, koji je istakao da će ova kompanija zapošljavati kadar direktno sa fakulteta ili će ih prekvalifikovati iz drugih oblasti koje nisu IT.
Istoga dana kada je osnovan Savet za kreativnu industriju, u koju spada i IT sektor, javnost saznaje da je država ovoj stranoj kompaniji odobrila subvenciju u iznosu od 9,5 miliona evra.
– Država je dala subvencije „Kontinentalu” za otvaranje istraživačkog centra u Novom Sadu pošto to nije autsorsing kompanija, a Srbija će od tog centra imati veliku korist – izjavila je premijerka Ana Brnabić u Mokrinu, odgovarajući na pitanja novinara.
Zanimljivo je i da je član ovog saveta i „Startit”, udruženje IT kompanija, a uloga ovog tela je da pomogne državi da definiše mere kojima će se pomoći razvoj kreativne industrije.
Brnabićeva je podsetila da je vlada pre godinu dana odlučila da ne daje subvencije za IT kompanije i da je tada stopirala podsticaj namenjen „Endavi”.
Ona je rekla da je „Kontinental” „potpuno drugačiji slučaj, pošto je ’Endava’ autsorsing kompanija koja zapošljava programere”.
„Vojvođanski IKT klaster” prvi je svojim saopštenjem od pre nedelju dana obavestio javnost da je država ovim potezom nanela štetu domaćim kompanijama.
Milan Šolaja, direktor ovog klastera, u izjavi za „Politiku” ističe da je vlada Ane Brnabić prva sa kojom IT firme uopšte mogu da razgovaraju.
– Pozitivna stvar je to što je izvršna vlast na svoju agendu visoko stavila IT teme. Ne mislim da država ne treba uopšte da se meša, već da mora bližom saradnjom sa predstavnicima naše poslovne zajednice
da definiše bolja rešenja. Ne mogu u vladi da znaju sve detalje nekog privrednog ekosistema. Takođe, nije naš problem „Kontinental”, već konkretna mera države kojom se ta kompanija subvencioniše.
Narednih dana ćemo u direktnoj komunikaciji sa „Kontinentalom” pokušati da nađemo zajedničko razumevanje. Ta kompanija je došla u Novi Sad da radi. Siguran sam da ni njima nije u interesu da budu dočekani na nož – zaključuje Šolaja.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.