Knjigovođa čuva tradicionalnu srpsku šaru
Mnogi se ne bi usudili da napuste višegodišnji i stalan posao kako bi se upustili u zanatstvo. Upravo to je uradila Katarina Mandić iz Pančeva kada je 2010. dala otkaz u firmi u kojoj je radila kao knjigovođa. S namerom da spoji ručno tkanje kao hobi i ljubav prema folkloru koji igra više od tri decenije, iste godine je u gradu u kojem živi pokrenula zanatsku radnju za proizvodnju tkanina na tradicionalan način.
Osam godina kasnije, hrabrost i upornost su se isplatili. Katarina je razvila posao u proizvodnji tkanih delova narodne nošnje, kao što su tkanice, kecelje, suknje, torbe, i suvenira poput futrola, podmetača, jastučnica, vreća za flaše, magneta, obeleživača za knjige... Izrada ovih predmeta joj je postala životni poziv.
„Hrabrost da napustim stalan i dobro plaćen posao, spremnost na različita odricanja, strpljenje, svakodnevno učenje, fleksibilnost, velika ljubav prema nošnji i tkačkom zanatu otvorili su mnoga vrata i nove mogućnosti za rad i zaradu”, napominje Katarina Mandić.
Tkane delove narodne nošnje naša sagovornica rekonstruiše na osnovu originalnih uzoraka. Ovi predmeti su namenjeni kulturno-umetničkim društvima u zemlji i inostranstvu. S mnogima Katarina Mandić je ostvarila saradnju, a posebno ističe KUD „Stanko Paunović” iz Pančeva, gde je i sama dugo godina igrala folklor. Kad je reč suvenirima, oni su namenjeni turističkim organizacijama, etno-selima, etno-restoranima, a mogu da budu i poslovni poklon preduzeća.
„Suveniri imaju estetsko obeležje izraženo narodnom umetnošću. Izgledom čuvaju i prezentuju tradicionalnu šaru. Opremljeni su adekvatnom ambalažom, kao i dvojezičnom deklaracijom s opisom motiva”, ističe Katarina Mandić, kojoj su stalne saradnice u poslu ujedno dve njene najbolje prijateljice – Jasna Vujičić i Jelena Bojović.
Kada je počinjala nije imala nikakvog preduzetničkog duha niti iskustva već samo želju da pokuša da svoje kreativne veštine pretvori u posao.
„Ručno tkanje mi je bio hobi i dodatni izvor prihoda nekoliko godina pre registracije preduzetničke delatnosti. U tom periodu izrađivala sam raznovrsniji proizvodni program – od odevnih predmeta do kućnog tekstila – i tek posle nekoliko godina sam se oprobala u izradi tkanih delova narodne nošnje, koja obuhvata sve stare i teške tehnike za koje je potrebno tkačko iskustvo”, ističe naša sagovornica.
Ona posebno ističe važnost subvencija za sve koji se bave tradicionalnim zanatstvom. Zbog toga je važno da se prate konkursi na lokalnom i državnom nivou. Upravo je Katarina na taj način iskoristila mnoge subvencije – od one kojom je grad Pančevo prve godine po osnivanju radnje pomogao njen poduhvat, do pokrajinskih, zahvaljujući kojima je ove godine, i prethodnih, kupovala opremu, repromaterijal i dva razboja.
Takođe, Ministarstvo za turizam i telekomunikacije raspisuje konkurse za podršku starim zanatima, a kupovinu opreme i razne seminare omogućuju i pojedine nevladine organizacije. Na ruku zanatlijama idu i olakšice prilikom registracije starih zanata.
„Na primer, nije potreban poslovni prostor već se delatnost može prijaviti na adresi stanovanja. U tom slučaju smanjuju se troškovi zakupa poslovnog prostora, nije potrebna fiskalna kasa, a sertifikovani proizvođači oslobođeni su plaćanja eko i komunalne takse”, navodi Katarina Mandić.
Mladima koji bi hteli da se bave tradicionalnim radinostima, Katarina poručuje da proizvodnja rukotvorina nije razonoda u slobodno vreme.
„Svakodnevnim radom više od deset sati mogu da se postignu rezultati u proizvodnji. Pored toga, preduzetništvo podrazumeva i administrativne poslove, marketing, ispitivanje i testiranje novih proizvoda, kao i stalno profesionalno i lično usavršavanje”, kaže Katarina Mandić.
Ipak, zaključuje ona, ako se spoje ljubav prema zanatu, dobar proizvod za koji možete da obezbedite plasman, mnogo rada i strpljenje – rezultati dolaze sigurno.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.