Teologiju studiraju, Nušića i Egziperija igraju
Užice – Grupa studenata beogradskog Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta odigrala je nedavno na sceni užičkog Gradskog kulturnog centra svoj dramski komad „Plavi dečak”. Zanimljivu predstavu o životu, delima i iskušenjima književnika Antoana de Sent Egziperija, autora „Malog princa”. Nastao je „Plavi dečak” po tekstu i režiji Radovana Trećeg Jovičića, studenta teologije rodom iz Užica, pozorišnog autora koji je još u srednjoškolskim danima sa svojim predstavama i ekipom osvojio 12 nagrada na amaterskim festivalima.
U ovom komadu uz Jovičića – koji se nazvao Radovan Treći jer je u svojoj familiji treći s tim imenom i prezimenom – igraju njegove kolege studenti teologije iz različitih gradova, okupljeni u Beogradu: Dušan Drobilović iz Bačke Topole, Hadži Aleksandar Jovanović iz Leskovca, Dragana Rakić iz Ćuprije i Stefan Janjić iz sela Božinjevac kod Vranja, dok muziku u predstavi potpisuje Danilo Tomić iz Kladova, student muzičke akademije. A „Plavi dečak” nije jedini pozorišni komad mladih koji pohađaju Pravoslavni bogoslovski fakultet.
– Tokom ove godine studenti Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta, podeljeni u tri ekipe koje su međusobno sarađivale, samostalno su napravili tri pozorišne predstave: jednu komediju (Nušićevo „Sumnjivo lice”), jednu biblio-dramu (dramatizacija priče o Avramu iz Starog zaveta) i ovaj naš autorski projekat „Plavi dečak” o Egziperiju. Fakultetski profesori, kao i drugi studenti, podržali su sva tri projekta – rekao nam je Jovičić.
On se četiri godine ozbiljno bavio Egziperijem da bi komad stvorio. Počeo je da ga upoznaje tek što je stupio u srednju školu, čitao pored „Malog princa” i druge knjige ovog pisca. Privukla ga je, kaže, Egziperijeva filozofija života, bezuslovni optimizam koji ne gubi ni u najstrašnijim životnim trenucima. Nastao je tako i „Plavi dečak”, u kome piščevu biografiju čine njegova dela, a ne suvoparni istorijski podaci.
– Za centralni motiv izabrali smo stradanje, a tema je prevazilaženje stradanja snagom duha. Prepliću se ratne i romantične, morbidne i duhovite scene. Glavnom porukom, s tri Egziperijeva citata spojena u jedan, završava se predstava: „Čovek može da živi samo od onoga za šta je spreman umreti. Ono što daje smisao životu, daće smisao i smrti. Suština sveće nije vosak koji ostaje, nego plamen kojim je doprinela svetlosti”. A nedovoljno se zna da je za popularnost „Malog princa” zaslužan i jedan Srbin. Egziperi je to svoje delo napisao u Americi 1942. godine, gde je „Malog princa” objavila neka izdavačka kuća u bednom tiražu koji je brzo rasprodat. Tada je jedan mlad čovek po imenu Vilijam Jovanović, poreklom iz Srbije, a na dobrom položaju u izdavačkoj kući „Harkort”, zatražio od Antoana da otkupi autorska prava na taj roman kako bi ga objavio u boljem tiražu i popularizovao. Do kraja naredne godine „Mali princ” i „Meri Popins” bile su ubedljivo najčitanije dečje knjige na svetu. Zato se u našem komadu pojavljuje i taj Vilijam – priča Radovan Treći.
Jovičićeve kolege sa studija i iz predstave ponosne su na ovaj zajednički stvaralački čin. Dragana Rakić, koju je na studije teologije, kako kaže, dovela ljubav prema načinu života koji podrazumeva pravoslavna crkva i interesovanje za akademsku teologiju i njoj srodne nauke, kaže: – Ovu predstavu vidim kao delo koje promoviše vrednosti za koje se Egziperi svojim životom i delom borio, pritom na primamljiv način upoznaje gledaoce s likom i stvaralaštvom ovog velikog pisca.
A Dušan Drobilović dodaje: – Za mene je gluma najuzvišenije delo, u to sam se uverio kroz lik Antoana koji tumačim u predstavi „Plavi dečak”. Priča o životu i stvaralaštvu jednog od najomiljenijih dečjih pisaca Antoana de Sent Egziperija duboko me je potresla i dovela do raznih razmišljanja o životu i želji za životom. Priča o stradanju me je baš dotakla, ali u isti mah i ispunila, ona nas tera da iznova budemo optimisti i jaki ljudi kroz život. Njegovu veru u Boga, uprkos teškom životu, pronalazim i kod sebe. Nikad neću zaboraviti reči koje u predstavi Mali princ govori Antoanu: „Ako ništa, ima jedna zvezda. Znam da tamo ovca nikada neće pojesti ružu...”
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.