Partnerstvo „Milanovića“ i „Simensa“ najveći posao Srbije
Kragujevac – Dugo se pričalo kako u Kragujevcu nema nijedne velike investicije posle dolaska „Fijata“ pre deset godina. A onda je stigla najveća moguća. I to na najbolji način: zahvaljujući uspešnom domaćem privredniku, koji je u Šumadiju doveo veliki „Simens“, ponos nemačke industrije i verovatno najmoćnijeg proizvođača šinskih vozila u svetu. Reč je o Bratislavu Milanoviću, osnivaču preduzeća „Milanović inženjering“, pod čijim je okriljem u selu Sobovica kod Kragujevca nedavno počela izgradnje ogromnog industrijskog parka površine nekoliko stotina hektara.
Ceremoniji svečanog polaganja kamena temeljca za „Majnd park – Milanović“ prisustvovao je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, u društvu nemačkog ambasadora Aksela Ditmana, direktora svih „Simensovih“ fabrika šinskih vozila Urliha Zemzerka, gradonačelnika Kragujevca Radomira Nikolića i, naravno, Bratislava Milanovića.
– Ne mogu da sakrijem koliko sam srećan. Za sve Šumadince počinje bolja budućnost. „Simens“ je ponos Bavarske, ponos nemačke industrije. U Kragujevac, u centralnu Srbiju, došla je najveća fabrika. Ovo je najvažniji dan za našu zemlju, partnerstvo „Milanovića“ i „Simensa“ je najveći posao Srbije. Vozovi koji se ovde prave već se voze u Briselu, voziće se i tramvaji. Na ovo mislimo kada govorimo o razvoju Srbije, povećanju bruto društvenog dohotka, boljem standardu za naše građane. Biće ovo težak, ali isplativ rad. Naučićemo se odgovornosti. Nema ništa bolje od „Simensa“, to je vrh piramide. Uostalom Nemačka je najvažniji partner Srbije, a nemački privrednici su još malo pa najveći poslodavci u Srbiji. Zato je važno da sa tom zemljom imamo najbolje odnose – poručio je predsednik Vučić, najavljujući investiciju nemačkog CTF-a u Pančevu, vrednu oko 160 miliona evra.
Industrijski „Majnd park – Milanović“ počeo je da se gradi na površini od oko 10 hektara. Već krajem godine na potezu sela Sobovica i Lužnice, koja su od Kragujevca udaljena petnaestak kilometara, biće izgrađen proizvodni pogon u kome će se praviti vagonski i tramvajski delovi za „Simensova“ šinska vozila. Uz pogon će biti izgrađena i savremena upravna zgrada, koja će u svom sastavu imati i odeljenje za tehnološki razvoj i inovacije. Paralelno sa tim, „Majnd park – Milanović“ će imati aerodrom, bolnicu sa najsavremenijom dijagnostičkom opremom, ali i vrtić za decu zaposlenih.
– Odluka da svoju firmu, koju sam dugo pravio i negovao, unesem u veliki „Simens“ bila je jedna od najtežih u mom životu. To sam uradio zbog mladih u celoj Srbiji. Želim da ostanu ovde, da se ovde obrazuje, rade i usavršavaju. „Simens“ će im to omogućiti. Dolazak „Simensa“ je kruna svega što sam u životu radio, a naš najveći resur su ljudi. Šumadija će po ovom industrijskom parku postati prepoznatljiva u svetu. Posebno ćemo voditi računa o energetskoj efikasnosti i životnoj sredini. Dovešćemo ovde najpouzdanije partnere, ali ovaj ambijent mora biti sačuvan. Na vrhu upravne zgrade sagradiću kafanu, odakle će da se vidi cela Šumadija – otkrio je Milanović.
Ovaj veliki posao verovatno će ostati upamćen i po tome što država nije direktno subvencionisala dolazak „Simensa“, već je u infrastrukturu uložila 870 miliona dinara.
Inače, razvoju industrijskog „Majnd parka“ kragujevačka lokalna samouprava namenila je više od 600 hektara.
– Proizvodnja oružja u Kragujevcu počela je sredinom 19. veka, potom smo pravili kamione i automobile, a „Simens“ je u 21. veku otvorio novu stranicu razvoja i modernizacije grada – rekao je gradonačelnik Kragujevca Radomir Nikolić, najavljujući da će u zoni posao dobiti na hiljade radnika i inženjera.
Direktor „Simensovih“ fabrika šinskih vozila objasnio je da su pregovori oko preuzimanja firme „Milanović inženjering“, koji su okončani pre dva meseca, trajali pune tri godine
– Nastavljamo proizvodnju delova za vagone, a otpočećemo i proizvodnju delova za tramvaje – rekao je Urlih Zemzerk, napominjući da se saradnja sa dobavljačima neće prekidati.
Podsećajući da u oko 400 nemačkih fabrika u Srbiji radi više od 44.000 ljudi, kao i da su ulaganja Nemačke u srpsku privredu dostigla vrednost od oko dve milijarde evra, ambasador Aksel Ditman je izrazio posebnu radost što se u našoj zemlji sve više prave visokokvalitetni proizvodi.
– Kada nemačka kompanija dolazi u Srbiju, to je dugoročni aranžman – rekao je ambasador Nemačke u Srbiji, napominjući da je svaki ovakav posao važan, pre svega za mlade talentovane ljude.
Zahvaljujući Bratislavu Milanoviću, svečanost je bila odlično organizovana. Na prostoru oko mesta gde je položen kamen-temeljac bile su postavljene bele tende za brojne zvanice i goste, a ispred se okretalo prase na ražnju. U skladu sa tradicionalnim šumadijskim običajem, predsednik Vučić i nemački privrednici su nazdravili ispijajući domaću rakiju. Skupu su prisustvovali i direktori naših javnih preduzeća, od kojih su neki bili sportski obučeni, što im je predsednik Vučić zamerio, opominjući ih da ovakve svečanosti iziskuju sako i kravatu.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.