Utorak, 30.11.2021. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Zvezda na korak od titule

„Crveno-beli“ fudbaleri savladali Partizan sa 2:1 (2:0) i šest kola pre kraja stekli devet bodova prednosti nad rivalom
(Фото Танјуг)

Fudbaleri Crvene zvezde nalaze se nadomak šampionske titule nakon što su pobedom nad Partizanom od 2:1 (2:0) stekli velikih devet bodova prednosti šest kola pre kraja Superlige. „Crveno-beli“ su odličnom igrom u prvom poluvremenu, tokom kog su poveli sa dva brza pogotka Nemanje Radonjića i Aleksandra Pešića, prekinuli niz od šest prvenstvenih derbija bez pobede zakoračivši ka 28. peharu. Ekipa iz Humske je u finišu uspela da smanji prednost, ali ne i da preokrene, pošto je u meču u kom joj je bila neophodna pobeda da bi ostala u šampionskoj trci odigrala ispod nivoa: Crvena zvezda – Partizan 2:1 (2:0).

Trener „crveno-belih“ Vladan Milojević, iako je prethodnih dana posle dugo vremena imao sve igrače na raspolaganju na treninzima, nije izveo najjači sastav. Vujadin Savić, koji zbog povrede nije debitovao ni za reprezentaciju, očigledno još nije spreman da igra pošto nije bio ni u protokolu, a umesto njega zaigrao je Srđan Babić. Ni Mičel Donald nije igrao od početka, već je šansu čekao na „klupi“ za rezervne igrače, pa su na poziciji zadnjeg veznog u tandemu zaigrali Nenad Krstičić i Branko Jovičić. Sa druge strane njegov kolega Miroslav Đukić u startnu postavu nije uvrstio Zorana Tošića, a umesto njega zaigrao je mladi Armin Đerlek, dok je Ognjen Ožegović iako je pre nekoliko dana ranije završio trening ipak dobio priliku od prvog minuta.

Čini se da je važnost utakmice, koja je mogla da reši pitanje šampiona, uticala na oba tima pošto su igrači dosta nervozno počeli susret. To se ogledalo u velikom broju pogrešnih pasova, ali i činjenici da nijedna ekipa nije uspela ozbiljnije da ugrozi gol protivnika tokom prvih petnaestak minuta.

Zvezda je povela u 18. minutu gotovo posle prve ozbiljnije akcije. Pešić je proigrao Srnića koji je pronašao Radonjića na 18-19 metara od gola Partizana, a vezista je iskoristio što protivnički igrači nisu na vreme izašli da ga izblokiraju pa je o stativu pogodio mrežu Vladimira Stojkovića. „Crno-beli“ nisu uspeli ni da se oporave od tog pogotka, a tri minuta kasnije na semaforu je već pisalo 2:0 za domaćina. Posle greške Nemanje R. Miletića lopta je došla do Jovičića, a zatim i Bena koji je uputio pas ka Pešiću. Napadač je prošao po levoj strani i lob udarcem, malo iskosa, savladao protivničkog „čuvara mreže“ koji je istrčao sa svog gola.

Ekipa iz Ljutice Bogdana je u kratkom vremenskom periodu imala dve prilike da postigne i treći pogodak i u potpunosti nokautira protivnika. Najpre je Ben u 29. minutu šutirao preko gola iz slobodnog udarca sa oko 18 metara, a samo minut kasnije Radonjić je pokušao iskosa sa leve strane, ali mu je Stojković „skratio“ ugao i nogom odbranio šut.

Iako je Partizanu pobeda bila imperativ kako bi ostao u šampionskoj trci njegovi igrači nijednom nisu uspeli da ozbiljnije ugroze Borjana u prvom delu, a jedini šut ka njegovom golu uputili su u 40. minutu kada je Ožegović bio neprecizan iz „mrtvog ugla“.

Sa druge strane „crveno-beli“ su kontrolisali dešavanja na terenu, a uprkos velikoj prednosti nastavili su sa napadima. Srnić je u finišu prvog poluvremena „povukao“ kontru „tri na dva“, proigrao Pešića koji je dodao loptu do Bena, ali nekadašnji fudbaler Olimpijakosa nije uspeo da iskontroliše loptu i ozbiljnije zapreti Stojkoviću.

Početak drugog dela protekao je slično kao i uvodni minuti prvog poluvremena, bez većih uzbuđenja. U tom periodu jedinu šansu imao je Janković, koji je u 52. minutu izveo slobodan udarac iskosa sa desne strane, ali je Borjan sigurno intervenisao. Kada je susret nastavljen, posle višeminutnog prekida zbog divljanja navijača, Partizan je imao šansu da postigne pogodak i vrati neizvesnost u utakmicu. Janković je u 75. minutu prošao po desnoj strani, ušao u kazneni prostor i po zemlji uputio loptu ka Ožegoviću koji je sa desetak minuta šutirao iz prve, ali preko gola.

Krenuli su gosti u finišu na sve ili ništa, a najbolju priliku nije iskoristio Tošić tri minuta pre kraja. Vezista „crno-belih“ izveo je odlično slobodan udarac sa više od 25 metara, ali je Borjan bio na pravom mestu pa je „paradom“ otklonio opasnost izbacivanjem lopte u korner. Gosti, koji su zaigrali bolje u drugom poluvremenu, uspeli su u finišu da postignu počasni pogodak, a strelac je bio Ožegović iz jedanaesterca u sedmom minutu zaustavnog vremena. Zbog koškanja koje je nastalo prilikom otimanja za loptu nakon pogotka crveni karton su dobili Donald i Suma.

Stadion: „Rajko Mitić“. Gledalaca: 35.131. Sudija: Danilo Grujić (Niš). Strelci: 1:0 Radonjić (18), 2:0 Pešić (21), 2:1 Ožegović iz jedanaesterca (90+7). Žuti kartoni: Radonjić, Babić, Jovičić, Stojković, Pešić (Crvena zvezda), Ožegović (Partizan). Crveni karton: Donald (Crvena zvezda), Suma (Partizan).

CRVENA ZVEZDA: Borjan 7,5, Stojković 8, Le Talek 7,5, Babić 7,5, Rodić 7,5, Krstičić 7,5, Jovičić 7,5, Srnić 7,5 (od 90. Adžić -), Ben 7,5 (od 90+2 Milijaš -), Radonjić 8 (od 81. Donald -), Pešić 8. Trener: Milojević.

PARTIZAN: Stojković 6,5, Vulićević 5,5, Nemanja R. Miletić 5,5, Marković 6, Nemanja G. Miletić 5,5, Đerlek 6 (od 53. Tošić 6), Pantić 6,5, Zdjelar 6, Janković 6 (od 88. Suma -), Ožegović 7, Tavamba 6 (od 81. Ivanović -). Trener: Đukić.

Višeminutni prekid zbog tuče na zapadu

Ni 157. derbi nije mogao da protekne bez ružnih scena i divljanja navijača koji su poslednjih godina neizostavan deo najvažnije utakmice srpskog fudbala. Sredinom drugog poluvremena sudija Danilo Grujić je na nekoliko minuta prekinuo susret zbog sukoba koji je izbio na zapadnoj tribini stadiona „Rajko Mitić“ između zvezdaša i partizanovaca koji su bili smešteni u boksu između zapada i juga. Tom prilikom nekoliko navijača je došlo sa severa i krenuli su ka jugu na kom su navijači „crno-belih“ pokušali da probiju zaštitnu ogradu. Sukob, tokom kog su se zaraćene strane gađale stolicama i bakljama, prekinula je žandarmerija koja je napravila kordon između njih.

Inače, navijači Partizana su utakmicu pratili podeljeni u tri grupe, na južnoj tribini, kao i u po jednom „boksu“ na istoku i zapadu. Istočna tribina je bila poluprazna pošto se zbog bezbednosti nisu prodavale karte za nju, a tu su se našli samo navijači sa sezonskim ulaznicama i sponzori.