Da država preuzme državni aerodrom
Kraljevo – Gradonačelnik Kraljeva dr Predrag Terzić, pod oznakom „hitno”, pozvao je juče novinare i, uz neuobičajenu i ne baš uspešno odglumljenu ljutnju, pozvao predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijerku Anu Brnabić da dođu u Kraljevo i kažu šta je potrebno da lokalna samouprava uradi kako bi aerodrom „Morava” konačno bio otvoren za civilni avio-saobraćaj. On je naveo da će grad Kraljevo učestvovati u troškovima proširenja i produženja poletno-sletne staze, pristupnih saobraćajnica koliko može, makar se i zadužili samo da ovaj aerodrom proradi.
– I, onda bi sve to dali državi, jer država treba da upravlja ovim aerodromom. To je interes Kraljevčana. Najbolje je da ga ona vodi, odnosno profesionalni menadžment sastavljen od onih koji znaju da uvećaju broj putnika. Nije nam interes da mi ovde postavimo nekog partijskog moljca koji bi primao veliku platu, a da ceo aerodrom stagnira. Zato, ako Nišlije to ne žele, Kraljevčani žele – poručio je pomenutim državnim čelnicima gradonačelnik Kraljeva.
On je još ponovio razloge što pored Kraljeva i susedni gradovi insistiraju na konačnom otvaranju pomenutog aerodroma „jer žele da turisti iz inostranstva posećuju Vrnjačku Banju, Goč, Kopaonik, da vide manastire Žiču i Studenicu, da posete srednjovekovni grad Maglič, da dobiju mogućnost da prodaju svoje šljive, jabuke, malinu i da ih izvezu u inostranstvo. Treba stvoriti mogućnost da fabrike, koje posle decenija ekonomske stagnacije dolaze u Kraljevo, turska „Taj grupa” i nemački „Leoni”, izvoze svoje proizvode preko aerodroma „Morava” u Lađevcima”, naglasio je Terzić, i opet se osvrnuo da ga ne zanima grad Niš i to šta Nišlije misle o prenosu svojine na republiku. On nije želeo da komentariše ni različite izjava oko otvaranja koje su, u prethodnih mesec dana dale premijerka Ana Brnabić, tvrdeći da će aerodrom u Kraljevu biti prioritet posle izgradnje auto-puta Pojate–Preljina i ministarke za građevinarstvo i saobraćaj Zorane Mihajlović koja je poručila da će on početi da funkcioniše za nekoliko meseci.
Ovako energični zahtevi pa i pomenuta ljutnja gradonačelnika lepo će delovati za uši Kraljevčana, ali ostalo je nedovoljno razjašnjeno šta će to lokalna samouprava pokloniti državi. Uručiti dar državi što je već državno, jer je aerodrom vojni pa treba da se konvertuju i u civilni. I, sve što je, u tom smislu, počev od 2010. godine izgrađeno, poput nove zgrade kontrolnog tornja, modernog pristanišnog objekta i drugih građevina finansirano je sa oko milijardu dinara iz državne kase pa sada tamo mogu sletati i uzletati avioni kapaciteta od 120 do 190 putnika. Za veće letelice neophodna je nova ili produženje postojeće piste, a tvrdi se i ulaganje od čak 25 miliona evra. Taman koliko je celokupni godišnji budžet Kraljeva... pa ispada da je prazna priča o nekakvom ozbiljnijem ulaganju grada u ovaj projekat. No, i kada bi to bilo, još krajem 2016. godine Vlada Srbije je formirala preduzeće „Aerodromi Srbije” kako bi država dalje razvijala i upravljala malim aerodromima. To znači i bez „darivanja” države iz Kraljeva i civilni deo „Morave” će biti pod državnom „kapom”, samo se još, uprkos darežljivosti i ljutnji gradonačelnika, ne zna od kada...
Подели ову вест








Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.