Četvrt veka jure mafijaškog bosa
Italijanska policija je pre nekoliko dana uhapsila 22 osumnjičena člana sicilijanske mafije u okviru operacije potrage za najtraženijim italijanskim mafijašem Mateom Denarom. Racije su sprovedene u provinciji Trapani u zapadnom delu Sicilije, a na meti su se našli članovi takozvane mreže „picini” što se odnosi na sistem šifrovanih poruka napisanih na papiru zbog kojih je Denaro i dalje u bekstvu.
Denaro (55) je u bekstvu od 1993. godine. Smatra se mogućim naslednikom „bosa nad bosovima” Salvatorea Toto Rina, koji je prošle godine umro u zatvoru izdržavajući kaznu od 26 doživotnih robija.
Da li će najtraženiji don sicilijanske mafije uspeti da još jednom izbegne hapšenje, pita se američki „Dejli bist”, koji Matea Mesinu Denara, poznatog kao Dijabolik, predstavlja kao „veoma, veoma lošeg čoveka”.

Mateo Mesina Denaro u kolektivnoj svesti Italijana izgleda isto kao početkom devedesetih godina prošlog veka. Iz tog perioda potiču njegove poslednje fotografije. Godine 1993. je nestao bez traga i više se nikada nije pojavio.
Poznat je i kao Roleks, zato što pored lepih žena i brzih automobila voli i skupe satove, i Dijabolik, zbog svoje krvave biografije. Denaro – ubica i veliki šef sicilijanske mafije Koza nostra.
– Svojim žrtvama bih mogao da napunim groblje – navodno je svojevremeno izjavio. Prvo ubistvo je počinio s 18 godina, a u međuvremenu mu na teret stavljaju više od 50. Otuda je poznat i kao „kapo dei kapi”, šef nad šefovima.
Šefova nad šefovima je bilo više. Bernardo Provencano, zvani Traktor, zato što je gazio i ubijao sve pred sobom, uhapšen je pre 12 godina i u međuvremenu je umro. Salvatore Toto Rina – zvani Zver – od 1993. je bio u zatvoru gde je i skončao. Svu trojicu povezuju krvavi zločini, a jedan od njih je atentat u Kapačiju, na čoveka, za koga se i danas tvrdi da je početkom devedesetih mogao da razbije mafiju.
Nedaleko od Kapačija, gradića na Siciliji, u kasno popodne, 23. maja 1992, ispod auto-puta detonirano je gotovo 500 kilograma eksploziva. Deo puta je odleteo u vazduh , a s njim i lovac na mafijaše, sudija Đovani Falkone, koji je sa suprugom Frančeskom i obezbeđenjem putovao u vikendicu u Palermu.
Provencano i Rina su brzo proglašeni za nalogodavce. Danas, 26 godina kasnije, u dokumentima istražitelja sve češće se pojavljuje i Denarovo ime. Na Siciliji počinje postupak protiv njega, u odsustvu optuženog.
Za razliku od Provencana i Rine, Denaro nikad nije bio u zatvoru.
Mateo Mesina Denaro je trenutno jedan od najtraženijih okorelih kriminalaca na svetu, koji je izuzetno opasan. „Korijere dela sera” piše da je italijanska država potrošila milione i milione evra ne bi li mu ušla u trag.
Međutim, bilans dugogodišnje istrage je poražavajući: uhapšeni su Denarov brat, sestra, njen muž, njihova deca – praktično cela rodbina. Ali, dok mu je porodica u zatvoru, Mateo Mesina Denaro je neuhvatljiv, nalik na svog oca. Frančesko Mesina Denaro je dopao šaka policiji tek pošto je 1998. umro od infarkta. Činilo se više puta da se steže omča oko Mesine Denara. Uvek je uspeo da izbegne. Sada kada su se glavni kontakti Mesine Denara našli iza rešetaka, policija se nada da će uspeti da istera begunca iz skrovišta. Policija mu je zaplenila imovinu vrednu 20 miliona evra, uključujući zasade maslina, udeo Mesine Denara u 43 kompanije i skoro 100 nekretnina. Vlasti su koristile dronove, senzore toplote i policajce u civilu da bi ga otkrile, ali im je on do sada uvek ostao van domašaja.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.