Gojazni tinejdžeri za tri nedelje izgube oko šest kilograma
Zlatibor – Raste broj gojazne dece u nas, višak kilograma stvara zdravstvene probleme, pa i lekari aktivnosti prilagođavaju upozoravajućim saznanjima. Prvi kongres dečje endokrinologije u Srbiji, sa nizom tema o gojaznosti mladih i endokrinološkim problemima s njom u vezi (bolesti štitaste žlezde i dijabetes kod dece, poremećaji rasta), počinje u četvrtak, u „Čigoti” na Zlatiboru. Ministarstvo zdravlja Srbije pokrovitelj je tog skupa, na kome će tokom trodnevnog rada biti predstavljeno više od 40 predavanja stručnjaka.
Ovaj iskorak u dečjoj endokrinologiji ne događa se slučajno u zlatiborskoj „Čigoti”: ta specijalna bolnica u saradnji s državom već deceniju organizovano radi na lečenju i prevenciji gojaznosti mladih. Za 10 godina rada programa „Čigotica”, osnovanog kao državni projekat da se mladima iz cele Srbije stručno pomogne u borbi za zdraviji način života, do sada je oko 5.600 tinejdžera boravilo ovde i skidalo kilograme.
Počelo je to 2007. godine kada je Udruženje pedijatara Srbije, sačinilo projekat „Prevencija i lečenje gojaznosti kod dece i adolescenata u Srbiji”. Republički zavod za zdravstveno osiguranje uz pokroviteljstvo Ministarstva zdravlja odobrio je u proleće 2008. tronedeljno lečenje i rehabilitaciju gojaznoj deci (od 12 do 18 godina) u „Čigoti” i tako je zaživeo program „Čigotica”. Sada sve veći broj roditelja finansira lečenje dece. To, po rečima pedijatra endokrinologa prim. dr Snežane Lešović, načelnice Centra za prevenciju i lečenje gojaznosti kod dece i adolescenata u „Čigoti”, ukazuje na dobre rezultate lečenja.
– Program „Čigotica” obuhvata medicinski nadzor, smanjenje dnevnog unosa kalorija, fizičku aktivnost, obrazovnu i psihološku podršku. Usredsređen je na usvajanje zdravih stilova života. Ovde je, prvi put u našoj zemlji, omogućen multidisciplinarni i individualni pristup lečenju gojaznosti zahvaljujući timu stručnjaka. Pacijenti dobijaju plan ishrane i fizičkih aktivnosti zavisno od uzrasta, kondicije i zdravstvenog stanja, a po potrebi u lečenje se uvodi i terapija lekovima. U ovom programu su šetnje, brzi hod, vežbe oblikovanja, vežbe u vodi, plivanje, sportske igre. Dijetetičari planiraju obroke: tri glavna obroka i dve užine dnevno. Pod nadzorom fizioterapeuta su vežbe za prevenciju nepravilnog držanja tela. Psiholog u grupnim radionicama sprovodi mere podsticanja i održavanja motivacije za promene načina života. Sve strpljivo, korak po korak – nabraja doktorka Lešović.
Kad sve to tinejdžer prođe, nakon tri nedelje prosečno izgubi 6,2 kilograma telesne mase, što je, ocenjuje ona, odličan rezultat i motivacija za dalje aktivnosti. Kod mladih se poboljšava i metabolizam, fizičke sposobnosti, samopouzdanje. – Od njih se očekuje da pozitivne navike održe i po završetku programa. Krajnji cilj je da gojazna deca i njihove porodice usvoje zdrave navike, koriguju ishranu, povećaju fizičke aktivnosti, a smanje sedenje i vreme uz TV, kompjuter– napominje naša sagovornica.
Подели ову вест









Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.