Trnovit put do doktorske titule
Prosečna cena školarine za doktorske studije na univerzitetima u Srbiji iznosi oko 160.000 dinara, a za odbranu doktorske disertacije potrebno je izdvojiti dodatno jednu i po prosečnu platu, što ove studije čini teško dostupnim za veliki broj akademaca u našoj zemlji. Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, godišnje dodele svega 200 stipendija za studente doktorskih studija, a akademci koji primaju stipendiju smatraju da je ona premala i da ne podmiruje ni osnovne troškove života. Broj budžetskih mesta na fakultetima izuzetno je mali i uglavnom jednocifren, a akademci naglašavaju da je rangiranje za budžetska mesta često nefer i netransparentno. Studenti smatraju da je većina predmeta na doktorskim studijama teorijske prirode i da se suštinski ne razlikuje od osnovnih i master studija.
Akademci kažu da najčešće nemaju pristup novoj naučnoj literaturi, a do knjiga koje su neophodne za istraživanja dolaze putem piratskih sajtova.
Ovo su samo neki od najzanimljivijih rezultata istraživanja Grupe za analizu i kreiranje javnih politika koje je realizovano u periodu od novembra 2017. godine do aprila ove godine i koje je imalo za cilj da ispita kvalitet doktorskih studija u Srbiji. Kako u razgovoru za naš list naglašava Boban Stojanović, autor istraživanja i saradnik Fakulteta političkih nauka, smisao uvođenja Bolonjskog procesa studija bio je unapređenje kvaliteta i doktorskih studija, a ova studija dala je odgovore na pitanje koliko se u tome uspelo.
– U istraživanje su bili uključeni Fakultet političkih nauka, Pravni, Filozofski i Ekonomski fakultet Univerziteta u Beogradu, Pravni, Ekonomski i Filozofski fakultet Univerziteta u Nišu, Ekonomski, Pravni i Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu i Pravni i Ekonomski fakultet Univerziteta u Kragujevcu. Ispitujući kriterijume za upis na doktorske studije, od velikog broja studenata čuli smo primedbe da bi uslovi morali da budu stroži, odnosno da fakulteti često primaju kandidate koji ne ispunjavaju uslove samo da bi popunili mesta, odnosno zbog – visokih školarina. U razgovoru sa akademcima došli smo do zaključka da su doktorske studije za mnoge nedostižne i da je školarina prevelika, posebno u odnosu na ono što dobijaju na studijama – navodi naš sagovornik.
Analizirajući kvalitet doktorskih studija, istraživači su došli do zaključka da najveći broj akademaca smatra da su predmeti teorijske prirode i da se ne razlikuje od osnovnih i master studija.
„Većina studenata smatrala je da će nadograditi svoje znanje iz njima bitnih oblasti, a na doktorskim studijama dobili su ponavljanje teorije i bili primorani na čisto reprodukovanje gradiva iz knjiga koje čitaju. Studenti kažu da je malo praktičnih predmeta, da se malo radi na istraživačkim tehnikama i da nema terenskih istraživanja, a upravo je to ono čemu bi doktorske studije trebalo da služe i za šta bi one trebalo da osposobe studente”, navodi naš sagovornik.
Generalni zaključak akademaca na doktorskim studijama jeste da se do literature veoma teško dolazi. Biblioteke nemaju noviju literaturu, pristup najboljim svetskim časopisima je ograničen, a kupovina novih izdanja iz inostranstva i pretplata na časopise studentima je uglavnom nedostupna. Većina akademaca rekla je da do neophodne literature za istraživanja dolazi putem piratskih sajtova, a često navode da ih profesori usmeravaju na njih kao jedini način dolaska do knjiga. Mada je većina studenata učestvovala na nekoj naučnoj konferenciji u zemlji, oni veoma retko odlaze na skupove u inostranstvo, jer su kotizacije, put i smeštaj prevelik trošak za bilo kog studenta doktorskih studija.
„Iako su mentori najvažnija podrška u radu studenata, akademci naglašavaju da su oni ili maksimalno posvećeni studentu i radu sa njim, ili – neuhvatljivi za saradnju. Mnogi studenti imaju pozitivna iskustva sa mentorima i kažu da ih oni usmeravaju u istraživanju, pružaju pomoć sa literaturom i vrše pozitivan pritisak. Sa druge strane, neki akademci smatraju da su mentori nemotivisani za rad sa studentima i za usporavanje procesa izrade disertacije. Kada je reč o izradi doktorske disertacije, studenti navode da se najviše suočavaju sa problemom dostupnosti literature i nedostatkom empirijskih i terenskih istraživanja. Osim toga, smatraju da je rok koji je predviđen od godinu i po dana za izradu disertacije veoma mali i da u tom roku ne može da se uradi ozbiljno istraživanje i napiše kvalitetan doktorat”, zaključuje Boban Stojanović.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.