Migrantska kriza eskalira u BiH
Od našeg dopisnika
Sarajevo-Bosna i Hercegovina nema načina da preseče rutu i zaustavi migrante koji, iz dana u dan, u sve većem broju ulaze na njenu teritoriju, niti je u prilici da sama može rešavati probleme s kojima se ti ljudi suočavaju, jer nema ni sredstava, a ni smeštajnih kapaciteta . To je za „Politiku” potvrdio i ministar bezbednosti BiH Dragan Mektić.
Od početka godine u BiH je, prema zvaničnim informacijama, ušlo oko 3.500 migranata, a u poslednje vreme dnevno ih ulazi od 80 do 120.Iz Službe za poslove sa strancima BiH navode da se među registrovanim nalazi samo 30 odsto izbeglica iz ratom zahvaćenih područja, poput Sirije.
Najveći broj migranata koji ilegalno ulaze u BiH, zahvaljujući, između ostalog, i poroznosti njene granice, trenutno se nalazi na području Sarajevskog i Unsko-sanskog kantona.
Direktor Granične policije BiH Zoran Galić traži hitno povećanje broja „graničara”, jer je „dolazak migranata organizovan i granična policija više nije u stanju da odgovori na pritisak novog talasa”.On smatra da postoji mogućnost i privremenog premeštanja policijskih službenika iz drugih policijskih službi na koji način bi se „pokrila” granica sa Srbijom i Crnom Gorom, ali i Hrvatskom u koju migrant ulaze kako bi se domogli EU.
U Sarajevu, konkretno, primetno je mnogo migranata koji spavaju pod vedrim nebom, na ulici, u stubištima i parkovima poput onog preko puta Vijećnice u kome u oko tridesetak šatora boravi njih 400.
Sa nekima od njih razgovarali smo u subotu, nisu želeli da im pominjemo imena, ali svaki od njih nam je rekao da su uslovi u improvizovanom „šatorskom naselju” nepodnošnjivi, nedostaje im, kažu, „hrane, sredstava za higijenu”, te da ima „mnogo dece” i „bolesnih kojima je neophodna zdravstvena zaštita”.Žale se na odnos vlasti prema njima, a hvale Sarajlije jer „ jedino oni nam pomažu, donose nam hranu, ali to nije dovoljno”.
Ministar bezbednosti BiH tvrdi da je još „pre šest meseci u EU upozoravao na mogućnost problema s kojim se BiH trenutno suočava” i na koji ne može adekvatno da odgovori, „jer nema ni sredstava, a ni kapaciteta za smeštaj migranata”.
Izlaz iz situacije Mektić vidi u formiranju izbegličkih naselja van Sarajeva koja bi bila pod kontrolom nadležnih organa i institucija.To će, kaže, biti jedan od predloga koji će lično izneti na sednici Koordinacionog tela za pitanja migranata, najavljenoj za danas u Sarajevu.
Inače, veći broj političara, iz Republike Srpske prvenstveno, koje podržavaju i neki analitičari, smatra da su zajedničke institucije BiH neozbiljno i nespremno dočekale povećan priliv migranata, iako su se mnogi predstavnici tih institucija u vreme dok je balkanska migrantska ruta zaobilazila BiH hvalili da vode „vrlo uspešnu imigracionu i azilantsku politiku” i da „sve drže pod kontrolom”.
„Kad čujete izjave članova Saveta ministara BiH da su stvari dobro pripremljene i organizovane, a s druge strane vidite masu migranata po parkovima i ulicama, I to sve čak i bez obezbeđenih vreća za smeće, a kamoli nečeg drugog, onda se pitamo za šta su se pripremile institucije BiH dok su najavljivale, a rade to već neko vreme, kako je pred vratima BiH 50 hiljada migranata”, rekla je premijerka RS Željka Cvijanović za jednu banjalučku televiziju.
Подели ову вест




Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.