Dogodine u ovo vreme proizvodićemo traktore
Proizvodnja u Industriji mašina i traktora (IMT) počeće za godinu dana. Mislim da je to dobar period za započinjanje biznisa u Srbiji. Ovim rečima Malika Srinivasan, glavna izvršna direktorka indijskog TAFE-a, za „Politiku” govori o poslovnim planovima ove indijske kompanije na srpskom tržištu. Kaže da je poseta Beogradu za nju veoma emotivan momenat, jer su ove dve kompanije nekoliko decenija veoma uspešno sarađivale.
– Znate već da smo nedavno kupili žig IMT-a i intelektualnu svojinu ovog nekada uspešnog brenda. Srećni smo jer sada imamo priliku da obnovimo saradnju, koja je bila prekinuta početkom devedesetih godina. Generalno govoreći, voleli bismo da brend IMT-a vratimo na tržište. Veoma je rano da u ovom trenutku komentarišem koliko ćemo novca uložiti u Srbiju.
To će, pre svega, zavisiti od biznis plana – ističe naša sagovornica.
Prvi put je u Beograd došla još kao tinejdžerka, sa ocem, koji je u to vreme bio direktor „Amalgamejšons grupe”, velike indijske kompanije. Pre dva dana sastala se sa premijerkom Anom Brnabić i obavestila je o svojim poslovnim planovima. Neposredno nakon sastanka, premijerku Brnabić je opisala kao „nepresušni izvor energije”. Kako kaže, inspirisala ju je njena strastvena posvećenost digitalizaciji.
Podsećanja radi, TAFE je pre nekoliko meseci na javnoj licitaciji za 66 miliona dinara stekao pravo na intelektualnu svojinu srpske firme, što podrazumeva brend, nacrt dizajna, autorska prava i nekretninu u Jarkovcu.
Kako je ranije najavljeno, plan je da u prvih pet godina bude proizvedeno minimum 5.000 traktora, i to za srpsko tržište.
Poznato je i da će se fabrika graditi na novoj lokaciji, kaže naša sagovornica, koja je prošle godine zauzela 63. mesto na Forbsovoj listi najbogatijih u Indiji. Njeno bogatstvo procenjeno je na 2,5 milijardi dolara.
Inače, na mestu gde se sada nalazi fabrički pogon, u novobeogradskom bloku 64, Urbanističkim planom predviđena je izgradnja poslovno-stambenog kompleksa.
Kako kaže direktorka TAFE-a, ova indijska kompanija u projekat izgradnje nove fabrike ući će zajedno sa lokalnim partnerom.
– Još ne možemo da otkrijemo o kome je reč, ali to će biti privatna kompanija – ističe Srinivasanova, koja je na Poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu iznenadila okupljene kada je sela za volan popularnog traktora IMT 539.
Reč je o unapređenom modelu traktora sa „evrotri motorom”, čiji osnovni model košta 10.900 evra. Kaže da je na sajmu naišla na veoma dobre reakcije poljoprivrednika.
– Mnogo njih nam je prišlo, pa smo dobili i veoma korisne i važne savete kako da unapredimo proizvodnju, šta je ono što je njima neophodno. O svim tim predlozima razgovaraćemo na sastanku Borda direktora u Indiji – kaže direktorka TAFE-a.
Kompanija će, prema najavama naše sagovornice, biti fokusirana prvenstveno na proizvodnju mehanizacije namenjene malim gazdinstvima, a u prvoj fazi poslovanja traktori će se prodavati na domaćem tržištu.
– Srpsko tržište u jednom trenutku u istoriji bilo je veoma značajno kad je o proizvodnji traktora reč. IMT je svojevremeno proizvodio 40.000 traktora. Veliki deo proizvodnje išao je na domaće tržište, ali su se traktori IMT-a, koji je u to vreme bio veliki brend, izvozili i u Ameriku i Afriku. Kada je devedesetih godina poremećena proizvodnja, prekinut je lanac dobavljača. Međutim, iako je tržište urušeno, znanje i talenat su ostali. Sada će biti neophodno vreme da povratimo i tržište i taj nivo proizvodnje. Plan je da obnovimo mrežu dobavljača i iskoristimo tehničko znanje koje postoji na lokalnom tržištu – kaže Srinivasanova.
Na pitanje ima li ikakvih garancija da će 800 radnika IMT-a ostati u radnom odnosu, naša sagovornica odgovara:
– Preuzeli smo samo žig i intelektualnu svojinu. U ovom trenutku nemamo nikakve obaveze prema radnicima. Angažovaćemo onoliko njih koliko bude neophodno da započnemo proizvodni proces. A koliko ćemo radnika zaposliti zavisiće pre svega od lokalnog tržišta – zaključuje Srinivasanova.
Kompanija TAFE osnovana je 1960. godine, a po proizvodnji traktora treća je na svetu. Prema podacima sa njihovog sajta, godišnji prihod TAFE-a iznosi 93 milijarde indijskih rupija, što je nešto više od milijardu evra. U Indiji drže četvrtinu tržišta i godišnje prodaju oko 150.000 traktora na domaćem i stranom tržištu.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.