Spomenik istorije i kulture pod otvorenim nebom
Već stotinak godina pripadnici jevrejske zajednice ispraćaju svoje preminule na poslednji počinak na Aškenaskom i Sefardskom groblju.
Ali svako ko otvori kapiju ova dva groblja ne dolazi samo u posetu pokojnicima. Na ovom mestu susreću se sa istorijom, sa prošlošću ljudi koji su ostavili neizbrisiv trag u kulturi svog naroda, grada i zemlje u kojoj vekovima žive.
Jevrejska zajednica utkana je u duh Beograda, njeni pripadnici su nosioci njegovog razvoja, a obeležja podignuta na ovom mestu govore o tome više od reči.
Na nekoliko metara od ulaza u Sefardsko groblje u Ulici Mije Kovačevića broj 1 nalazi se Spomenik izginulim ratnicima u prošlim ratovima za spas, slobodu i ujedinjenje Otadžbine (1912–1919). Među onima koji su dali život za Srbiju su i 132 jevrejska heroja. Upravo ovaj spomenik govori o povezanosti srpskog i jevrejskog naroda na ovim prostorima. Na vrhu obeležja nalazi se dvoglavi orao – jedna njegova glava gleda prema zemlji, a druga ka nebu jer jedna tuguje za žrtvama, a druga gleda u slobodu.
– Ispod su grb sa četiri ocila, Davidova zvezda i Njegoševi stihovi iz „Gorskog vijenca” posvećeni herojima palim za slobodu. U podnožju spomenika je vojničko obeležje – puška, sablja, šajkača.
Na horizontalnim i vertikalnim pločama ispisana su imena poginulih, a kraj njihovih imena ostavljeni kamenčići, jer na ovom mestu počivaju i zemni ostaci izginulih junaka. Ostavljanje kamenčića na grobu jedan je od jevrejskih običaja – objašnjava Miroslav Grinvald, predsednik komisije za groblje „Hevra Kadiša”.
Kroz groblje vodi centralna staza okružena borovima starim nekoliko decenija.
Na kraju te staze nalazi se još jedno veliko obeležje – Spomenik žrtvama Holokausta, rad čuvenog arhitekte i nekadašnjeg gradonačelnika Bogdana Bogdanovića. Podignut je u znak sećanja na Jevreje stradale od 1941. do 1945. godine. Ovo, prvo od značajnih Bogdanovićevih dela, izgrađeno je od kamena. U zid i stazu koja vodi ka njemu ugrađeni su delovi jevrejskih kuća srušenih za vreme bombardovanja i okupacije Beograda. Postoje tri verzije koje se mogu čuti kada je reč o simbolici spomenika.

Prema prvoj, jedno krilo spomenika predstavlja Sefarde, a drugo Aškenaze. Prostor između njih simboliše Mojsijevo razdvajanje mora i vođenje naroda prema slobodi. Tu slobodu simboliše menora, svećnjak koji je u ovom spomeniku oštećen kako bi se prikazalo stradanje jevrejskog naroda. Prema drugoj verziji, spomenik predstavlja tablice sa zapovestima koje je Mojsije dobio od Boga, i treća je da se na jednom krilu nalaze šake koje simbolišu pleme Koena, a na drugom bokal koji je simbol Levija.
U sklopu spomenika nalazi se i spomen-kosturnica u koju su položeni ostaci 197 jevrejskih žrtava fašizma.
– Na ovom mestu nalazi se i urna Bogdana Bogdanovića, koja je iz Beča u Beograd preneta 2011. godine. Njegova poslednja želja je bila, iako nije bio Jevrejin, da mu se posmrtni ostaci nalaze na Sefardskom groblju, što je naša zajednica i odobrila. Kraj njegove je i urna njegove supruge – kaže Grinvald.
U jednom delu groblja podignut je Spomenik kladovskom transportu u spomen na Jevreje koji su 1939. godine bežeći od nacizma krenuli ka Svetoj zemlji. Zaustavljeni su na granici Rumunije i vraćeni u Srbiju. U Kladovu su proveli nekoliko meseci, a potom su prebačeni u Šabac. Najveći deo muškaraca je 1941. godine posle okupacije zemlje pobijen u Zasavici kod Šapca. Žene i deca su po jakoj zimi 1942. godine naterane da peške krenu ka Beogradu. Preživele su jedva stigle do logora na Sajmištu gde su umorene u kamionu sa gasom.
Spomenik je podigla Jevrejska opština iz Beča, prema projektu arhitekte Andrije Mešulama posle prenosa 800 žrtava obavljenog 1959. godine.
Prvo sefardsko groblje podignuto je 1888. godine u Dalmatinskoj ulici, ali je 1925. godine preseljeno na današnju adresu. Na tom mestu pre groblja nalazio se plac šabačkog trgovca Đorđa Kurtovića koji je on prodao jevrejskoj zajednici. Groblje sada obuhvata 12.748 kvadratnih metara i na njemu se nalazi oko 4.000 nadgrobnih spomenika.
Hugo Buli doneo prvu fudbalsku loptu u Srbiju
S desne strane borove aleje nalazi se grobnica čuvene porodice Buli. Hugo Isak Buli doneo je prvu fudbalsku, kožnu loptu u Srbiju kao suvenir sa studija u Berlinu i učestvovao je u osnivanju prvog loptačkog društva kod nas. Stradao je u dušegupci i izbačen iz nje tako da mu se grob ne zna. Bio je sin čuvenog trgovca, predsednika jevrejske opštine i narodnog poslanika Edidija Bulija. U ovoj grobnici počiva i Bencion Buli, bankar, dr David Buli, Merkuša Buli, predsednica jevrejskog ženskog društva… Planirano je da grobnica ove godine bude obnovljena.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.