„Fijat” uložio u Srbiju 1,4 milijarde evra – planira i više
„Fijat” je investirao više od 1,4 milijarde evra u fabriku u Kragujevcu, izjavio je juče direktor fabrike „FCA Srbija” Alesio Leonardi na međunarodnoj konferenciji „Industrija 4.0”. Leonardi je istakao da je „FCA Srbija” aktivan investitor u Srbiji i jedan od najvećih izvoznika, kao i da već primenjuje digitalizaciju u proizvodnji. Pogon u Kragujevcu je jedan od najmodernijih u svetu u okviru „Fijatove grupacije”, s obzirom na to da se koriste najsavremeniji instrumenti za proizvodnju.
– „Industrija 4.0” sve brže postaje realnost. U našoj fabrici u Kragujevcu počeli smo da pristupamo digitalnoj proizvodnji kroz razvoj naprednih rešenja za virtuelnu simulaciju naspram fizičkog okruženja – istakao je direktor kragujevačke fabrike. Leonardi je kazao da su uključena rešenja bazirana „na analizi podataka, aditivnoj proizvodnji, prediktivnom održavanju i horizontalnoj i vertikalnoj integraciji”. Skrenuo je pažnju na to da Srbija treba da bude više industrijalizovana kako bi postigla viši nivo rasta i da bi njena ekonomija opstala u sve surovijoj tržišnoj utakmici u svetu.
Prema njegovim rečima, konkurencija i tehnološki napredak zahtevaju kapacitet da se upravlja velikim procesima proizvodnje na efikasan i pouzdan način, tražeći brža rešenja i odgovore, stalno učeći, uz otvorenost za inovacije.
Da „Fijat” ima ozbiljne planove za Srbiju potvrdio je krajem prošle nedelje i Serđo Markione, generalni predsednik i direktor kompanije „Fijat Krajsler automobili”, predstavljajući planove te grupacije za naredne četiri godine.
On je rekao da proizvodnja „fijata 500L” ostaje u Srbiji i da je taj automobil idealan da postane 100 odsto električni model za Evropu.
– „Fijat 500L” je idealno vozilo za potpuno električno rešenje. Planiramo da iskoristimo kultni status ovog automobila i na njega primenimo zelenu tehnologiju, proširujući opseg modela – izjavio je Markione.
Dodao je da će modeli 500H i 500L dobiti hibridne motore.
Ovakvom najavom zapravo je dao znak da Italijani ne nameravaju da se povuku iz Srbije iako im ove godine ističe ugovor o zajedničkom ulaganju u kragujevačku fabriku, u kojoj imaju 67 odsto udela.
Menadžer za digitalizaciju u „Fijat grupaciji” Mauro Bosio rekao je na jučerašnjoj konferenciji da je digitalna industrija nešto o čemu ne možemo pregovarati.
– Naša mapa je jasna i mi se krećemo u pravcu potpunog ovladavanja digitalnim tehnologijama. Radno mesto konstruišemo na osnovu 3D modela. Koristimo simulacije za novu opremu i nove tehnologije. Tako je lakše proveriti novu opremu, da li funkcioniše bez greške – rekao je on i objasnio da se 3D simulacija koristi i u projektovanju linije.
Na ovaj način postiže se ušteda od 25 odsto, jer se lakše uočavaju greške. U svim ovim procesima koriste se tableti i pametni telefoni – dodao je Bosio i naglasio da njihova fabrika u Kragujevcu ima srebrni nivo svetskog standarda u proizvodnji WCM.
Učesnici konferencije će preko Saveta stranih investitora, odnosno bele knjige, koja se objavljuje na jesen, definisati pravce razvoja „Industrije 4.0” u Srbiji, odnosno potpune digitalizacije proizvodnje, a potom ih i predstaviti Vladi Srbije.
– Predstoji nam izrada i usvajanje nove industrijske politike Srbije, koja je jedan od ključnih preduslova za zatvaranje poglavlja 20 u pregovorima sa EU. Automobilska industrija uvek je ogledalo stanja industrije neke zemlje i svi tehnološki i poslovni trendovi uvek su prvo primenjivani upravo u auto-industriji – rekao je Branimir Stojanović, državni sekretar u Ministarstvu privrede.
Kako je rekao, znanje i praksa globalnih kompanija, poput „FCA Srbija”, mogu da ubrzaju i budu nosioci „Industrije 4.0” u našoj privredi.
Kajl Skot, ambasador SAD u Srbiji, rekao je da je za srpske kompanije velika šansa da se uključe u talas napretka digitalizacije i napredne proizvodnje.
On je podsetio da je parna mašina predstavljala prvu industrijsku revoluciju, druga upotrebu struje, treća upotrebu elektronike i IT, dok je četvrta još jedan korak napred u fuziji tehnologija koje zamagljuju granice između fizičkog, digitalnog i biološkog sveta.
– Proizvodnja u 21. veku zahteva upotrebu novih tehnologija. Istovremeno, kako svet bude napredovao u procesu proizvodnje, biće potrebno odrediti gde i kako glavni inovatori i industrijski resursi mogu obezbediti pomoć neophodnu za nastavak proizvodnje. Mi u SAD pomažemo razvoj naprednog proizvodnog procesa – rekao je Skot.
„Industrija 4.0” – potpuna digitalizacija proizvodnje
Srbija je u prethodne skoro tri decenije propustila dve tehnološke revolucije i mora se uključiti u četvrtu industrijsku revoluciju. Prelazak na „Industriju 4.0”, odnosno na potpunu digitalizaciju kompletne industrijske proizvodnje, šansa je za brži ekonomski rast, dalji dinamičan rast izvoza i za otvaranje novih radnih mesta.
Mnoga od najtraženijih zanimanja na svetu pre samo pet-šest godina nisu postojala. Digitalizacija industrije neophodna je i zbog činjenice da je danas na listi 500 najuspešnijih ostalo samo 12 odsto kompanija koje su na toj listi bile i pre 60 godina. Više od 400 nekada moćnih kompanija, koje su bile sinonim za uspeh, izbrisano je sa poslovne mape sveta jer nisu ulagale u razvoj baziran na novim znanjima i tehnologijama.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.