Ljubavni progonilac
Svaka osoba ima pravo da nekoj drugoj osobi pokaže da joj je privlačna, da joj se sviđa. Način izražavanja takve naklonosti može biti više ili manje u skladu sa dobrim ukusom i merilima pristojnog ponašanja. Ukoliko ta druga osoba pokaže da nije zainteresovana za takvu vrstu odnosa, ona zainteresovana trebalo bi da to uvaži i odustane od izražavanja naklonosti.
Ali ako zainteresovana osoba ignoriše odbijanje i nastavi sa udvaranjem, koje se na drugoj strani doživljava kao neželjeno i neprijatno, tada takvo udvaranje postaje nepristojno, nametljivo ponašanje. U tom slučaju, drugoj osobi ne ostaje ništa drugo nego da prekine komunikaciju tako što će napustiti komunikacijsko polje.
Komunikacijsko polje je situacija u kojoj se dve osobe međusobno opažaju i koje, zbog same prirode tog polja, moraju međusobno da komuniciraju sve dok su u polju. Namerno ignorisanje je takođe komunikacija: ako jedna osoba nešto pita drugu koja se pravi kao da nije čula pitanje, ona neverbalno odgovara: Ne želim da komuniciram sa tobom.
Nemilosrdni udvarači
Kada prva osoba sprečava drugu da napusti komunikacijsko polje i da na taj način prekine komunikaciju tako što počinje da je prati, i da joj se iznova i iznova obraća na ovaj ili onaj način, tada počinje ono ponašanje koje zovemo proganjanje.
Proganjanje je skup različitih ponašanja koja traju duži vremenski period a koja osobu koja je predmet proganjanja stavljaju u ulogu žrtve. U prvoj fazi proganjanje se vrši tajno, ali kada žrtva otkrije da je meta proganjanja to počinje da je ugrožava, uznemirava, izaziva njenu ljutnju, strah i često osećanje nemoći. Žrtva se plaši iracionalnosti progonioca, njegovog fanatizma i ludila, mogućeg nasilja i gubitka života.
Proganjanje je mnogo zastupljenije nego što se to obično misli. Javne ličnosti iz oblasti estrade, sporta i politike su predmet proganjanja njihovih „obožavalaca”, ali daleko je veći broj onih javnosti nepoznatih ljudi, žena i muškaraca, koji su žrtve proganjanja. Američke statistike pokazuju da su svake godine jedan milion žena i skoro pola miliona muškaraca registrovani kao žrtve proganjanja.
Jedan od najčešćih razloga za proganjanje je povezan sa „ljubavlju”, bilo da se neko na taj način nekome „udvara”, bilo da neko proganja jer ne prihvata raskid ili razvod.
„Progonilac iz udvaranja” je osoba koja se fatalno zaljubila na prvi pogled. To može biti neka nepoznata osoba koja je na ulici „spazila” „osobu svog života”, površni poznanik, osoba iz komšiluka, itd. Kako je ovaj progonilac fanatično zaljubljen, njegova opsednutost može dovesti do toga da ceo svoj način života prilagodi tajnom praćenju i špijuniranju života „svoje ljubavi”. Njemu nije važno da li je proganjana osoba slobodna ili je u vezi ili braku, samo mu je važno da joj se što više približi i postane deo njenog života. Po pravilu koristi društvene mreže da bi što više saznao o životu žrtve. Progonilac je čvrsto uveren u sudbinsku povezanost sa žrtvom i da će ga ona zavoleti kada ga bolje upozna i uvidi koliko je snažno voli.
Zaljubljeni osvetnici
Druga vrsta ljubavnog progonioca su oni koji kategorično odbijaju da prihvate raskid emotivne ili seksualne veze. Oni ne mogu ni da zamisle život bez bivšeg partnera, tako da pogrešno veruju da su zavisni od bivšeg partnera. Stalno se nadaju da će se partner, kada vidi koliko ga vole, predomisliti i obnoviti vezu.
Nakon faze ponovnog udvaranja, tokom koje šalju pomirljiva i pokajnička pisma, vredne poklone, i bezuspešno pokušavaju da se susretnu i razgovaraju, odu na večeru i slično, sledi osvetnička faza u kojoj zastrašuju bivšeg partnera i njegove potencijalne udvarače. Njima je neprihvatljivo da budu nebitni bivšem, pa kad ne mogu to da budu na pozitivan način nameću se na negativan način.
Kako se zaštititi od proganjanja? Najvažnije je proganjanje na vreme prepoznati kao takvo i nikako ga ne potkrepljivati. Treba odbijati svaki, pa i najmanji pokušaj uspostavljanja komunikacije od strane progonioca. Treba potražiti pomoć od bliskih ljudi i policije. Nije preporučljivo bilo kakvo privatno „proganjanje progonioca”, već bi stvar trebalo prepustiti onima čiji je to posao.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.