Iste muke Poljaka i Srba sa „crvenim zlatom“
Poljski malinari, inspirisani protestima u Srbiji, prestali su da beru to voće u nastojanju da nateraju prerađivače da povećaju otkupne cene koje su trenutno niže od troškova proizvodnje. Žele, takođe, i da utiču na poljsku vladu da donese novi zakon o otkupu po kome bi, poput proizvođači duvana u toj zemlji, otkupnu cenu znali već na proleće, a ne da takvu informaciju dobijaju na dan predaje voća.
Kako je prenela Beta, poljski Institut ekonomije poljoprivrede objavio je da proizvodnja jednog kilograma malina u toj zemlji, ove godine, košta 0,79 evra, dok ih hladnjače i prerađivači otkupljuju za svega 0,51 do 0,56 evra za kilogram. To je, kako se navodi, znatno manje od prošlogodišnje otkupne cene od oko 0,81 evra.
Poljska je, uz Srbiju, jedan od najvećih svetskih proizvođača i izvoznika maline, a proizvođači sada traže da dobiju 0, 23 evra više po kilogramu.
– To zaista nisu preterani zahtevi. Da su proizvođači znali da će im u junu plaćati maline pola evra, onda ne bi prskali, ne bi povećavali troškove – izjavio je za poljske medije Kšištof Cibulak iz poljskog Saveza voćara. Ističe se da probleme poljskih malinara pogoršava i to što nisu u stanju da nađu berače voća po ceni cenu koju im nude – 0,28 evra po kilogramu. Malinari tvrde da im neobrano voće pada na zemlju i da „Poljaci uopšte neće da rade”, dok Ukrajinci koji su ranije bili angažovani za te poslove radije biraju građevinu jer su tamo veće zarade. Kako prenosi Beta, poljski malinari ne kriju da su ih inspirisali protesti malinara u Srbiji koji su blokirali puteve, vršeći pritisak na državu i otkupljivače. Poljska godišnje proizvede oko 100.000 tona malina, i to većinom sa malih plantaža od 0,5 do hektara. Za razliku od Srbije, koja malinu izvozi pretežno smrznutu, najveći deo berbe u Poljskoj završava u prerađivačkoj industriji, koja je i glavni akter koji određuje otkupne cene.
Strunjaci, dobro upućeni u dešavanja na tržištu, ističu da je na naplatu došla priča o punim hladnjačama u Srbiji, velikim zalihama i nehigijeni u malinjacima. Poljski i srpski proizvođači, kako ističe naš sagovornik, sada dele istu sudbinu, dok konkurencija iz Čilea koristi ovakvu situaciju i krči sebi još bolje pozicije na svetskom tržištu.
– Mnoge države imaju veće probleme, a samo su se kod nas u javnosti neprestano iznosile negativnosti. Od „noro virusa” pa nadalje. Nemački kupci sada doslovno ucenjuju naše hladnjačare, i to je počelo još 2006. godine. Kada neprestano pričate da se pretrpani robom, naravno da će pokušavati da vam obore cenu – ističe naš sagovornik.
Nedimović obećao veću otkupnu cenu
Predsednik Asocijacije malinara Srbije Dobrivoje Radović rekao je da je razgovarao s ministrom poljoprivrede Branislavom Nedimovićem, koji je potvrdio da pregovara sa vlasnicima hladnjača da otkupnu cenu malina povećaju na 125 do 135 dinara po kilogramu.
Radović je za Betu rekao da ga je ministar poljoprivrede pozvao pošto je Asocijacija malinara najavila proteste i da je obećao da će raditi na problemu niske otkupne cene malina. Malinari su ujutru za petak 22. jun najavili mirne proteste vožnjom automobilima po svim gradovima u Srbiji zbog niske otkupne od 50 do 80 dinara po kilogramu malina. „Ministar Nedimović je rekao da je juče imao sastanak s vlasnicima hladnjača i da će sa njima razgovarati kako bi rešili problem prebacivanja smrznute maline iz hladnjača na jugu u veća skladišta u centralnoj Srbiji da bi otkup mogao da se nastavi”, kazao je Radović. Na pitanje kako će se rešiti problem niske otkupne cene, Nedimović je, po rečima Radovića, obećao da će otkupljivači morati da povećaju cenu.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.