Ana Brnabić: Potiskivanje teme KiM iz Saveta bezbednosti politički neiskreno
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je juče povodom navoda da London namerava da spreči da se u avgustu u Savetu bezbednosti UN (SB UN) održi redovna sednica o situaciji na KiM, da je to neozbiljno i politički neiskreno. „Smatram da je to neozbiljno, posebno od zemlje koja je, i pored toga što izlazi iz EU, insistirala da ostane vezana za rešavanje problema i regionalnu stabilnost i bude domaćin sastanka u okviru Berlinskog procesa, a sa druge strane smatra da situacija na KiM nije dovoljno relevantno pitanje da bude uključeno u dnevni red sednice Saveta bezbednosti UN”, rekla je Brnabićeva, odgovarajući na pitanja novinara, prenosi Tanjug. Poručila je i da je pitanje KiM važno ne samo za dugoročnu normalizaciju odnosa Beograda i Prištine već i za sveukupnu regionalnu stabilnost i saradnju. „Ne mogu da razumem da neko s jedne strane želi da bude domaćin sastanka Berlinskog procesa, a sa druge ne želi da uvrsti u dnevni red temu Kosova. Ne može biti i jedno i drugo”, zaključila je Brnabićeva.
Govoreći o Evropskoj uniji, premijerka je ocenila da će Srbija imati koristi od reforme EU, koju najavljuju evropski lideri, među kojima je francuski predsednik Emanuel Makron, ali ističe da naša zemlja treba da se usredsredi na reforme koje sama zbog sebe treba da sprovede. „Mislim da će Srbija imati benefit od najavljene reforme EU, ukoliko bude implementirana, a nadam se da hoće. To je svakako dugotrajan i težak proces. Srbija će imati benefite od jače EU, to je i nama u interesu, Srbija bi i danas imala bolju poziciju da je EU malo jača”, rekla je Brnabićeva.
Sa druge strane, premijerka kaže da se ne bi obazirala na pitanje da li će pomenuta reforma otežati put Srbije u EU, jer Srbija zna šta treba da čini. „Imamo ozbiljne reforme ispred nas, na putu ka EU, naš posao je da na iskren i istinit način implementiramo reforme, a ne da samo usvajamo zakone da bismo informisali EU da smo zakone usvojili, već da ih stvarno primenimo kako bi sve reforme građani i privreda osetili”, rekla je Brnabićeva. „Mi imamo naš posao, oni svoj. Ja se fokusiram na naš posao”, poručila je premijerka.
Saosećanje s narodom Japana
Premijerka Srbije ocenila je juče u razgovoru sa ambasadorom Japana Đunići Marujamom da su bilateralni politički odnosi dve države veoma dobri i da se kreću uzlaznom putanjom, naročito posle posete japanskog premijera Šinzo Abea Srbiji u januaru. Ambasador Japana zahvalio je premijerki, vladi i građanima Srbije na pomoći i podršci koju je naša zemlja pružila Japanu prilikom katastrofalnih poplava koje su nedavno zadesile ovu zemlju, dok je Ana Brnabić istakla da građani Srbije saosećaju sa prijateljskim narodom Japana. Podsetila je na nesebičnu pomoć koju su Vlada Japana, ali i građani svojim donacijama uputili Srbiji tokom poplava 2014. godine.
Srbija će odgovoriti na pismo Teda Poa o Draži Mihailoviću
Pismo kongresmena Teda Poa iz Teksasa u kojem traži da se objave dokumenta u vezi sa suđenjem i pogubljenjem Dragoslava Draže Mihailovića nije zvaničan zahtev Vašingtona, ali je relevantno i na njega ćemo odgovoriti, izjavila je premijerka Ana Brnabić. Kako je rekla, ne vidi da taj zahtev ima neku vremensku relevantnost. „Pismo mi je uručio kongresmen Ted Po. To nije zvaničan zahtev Vašingtona, nego pismo jednog kongresmena, kopredsedavajućeg Srpskog kokusa, koji je mnogo uradio za dobre odnose SAD i Srbije”, rekla je Brnabićeva. Podsetila je i da je Pou u ime predsednika Srbije Aleksandra Vučića, tokom nedavne posete SAD, uručila orden. „To pismo nam je relevantno. Odmah sam ga predala našoj ambasadi u SAD, da kao i sva relevantna zvanična pošiljka ide ka svim resornim ministrima i u skladu sa institucionalnim mehanizmima odgovorićemo na to pismo”, kaže Brnabićeva.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.