Nema struje u „kafiću” na krovu Srbije
Kopaonik – Na Kopaoniku žičara „centar” radi, u toku je letnja turistička sezona, pa gosti bez velikog napora, uz kartu od 350 dinara, lako mogu do vrha. Gore, sa vrha planine i skijališta, kad nema magle i oblaka, puca pogled do podnožja, na „grad” Kopaonik i znatno dalje, jer 2.017 metara je baš visina, zato se i kaže – krov Srbije. Tu odmah pokraj izlazne stanice uspinjače je kafić, zove se „Vrh 2017”.
Samim izgledom ne bi privlačio posebnu pažnju. Jeste, da je gabaritan, na četiri nivoa, sazdan uglavnom od betona i stakla, površine od oko hiljadu kvadrata. I, tu je kvačica za znatiželju posetilaca i problem, jer je na toj lokaciji legalno mogla da se sazida tek kućica, najviše od 150 kvadrata.
Znači nelegalan je, što je utvrdila i nadležna građevinska inspekcija pri Ministarstvu građevinarstva, infrastrukture i saobraćaja. Procedura uklanjanja proteklih meseci je dovedena do samog kraja. Investitorka Snežana Mitković iz Smedereva blagovremeno je obaveštena da će inspekcijsko rešenje o rušenju biti izvršeno počev od jutra 7. avgusta ove godine.
I krenula je da i planinom kruži polemika na temu: da li će ga srušiti, drugačije rečeno, da li je jača država ili nelegalni graditelj?
Otuda i svi koji uspinjačom stižu na pomenuti vrh objekat fotografišu. Tako je ovaj „kafić” postao trenutno najpopularniji na Kopaoniku. Otvoren je, cene su kopaoničke, recimo pivo i to malo 260 dinara... Od drugih cena „boli glava”. Doduše korišćenje sanitarnih prostorija se ne naplaćuje. Ali, zapažamo u objektu, pa ni u ve-ceu – nema struje, zbog čega nam se izvinjava mlađani konobar uz obećanje „struje će biti sutra”.
Ne pitamo da li je to zbog najavljenog rušenja i inspekcijskog obaveštenja distributerima struje i vode da obustave isporuku, najkasnije do kraja jučerašnjeg dana. To smo pitali elektrodistribuciju u Raškoj, kojoj bi prema teritoriji takva nadležnost pripadala, i dobili odgovor da od tog ugostiteljskog objekta nikada nisu dobili zahtev za priključenje, da on nije njihov potrošač, ali ne isključuju mogućnost da struju kupuju od nekog od 80 trgovaca u Srbiji.
Doznali smo, ipak, da gazdarica Snežana Mitković nije kupovala struju od trgovca, ali od nekog jeste. I, nije lako zaključiti da je njen objekat bio priključen na jedan od dva izvora električne energije na vrhu planine. Jedan koristi Vojska Srbije a drugi „Skijališta Srbije”. No, vojni objekti i oprema su, ipak, podaleko od „kafića” koji je odmah tu, nadomak okretnice četvorosedne žičare koja je u vlasništvu JP „Skijališta Srbije”.
Ko kraja jučerašnjeg dana, dakle predviđenog roka nismo uspeli da doznamo da li su i distributeri vode postupili prema zahtevu inspekcije kao ni da li će policija asistirati pri eventualnom izvršenju rešenja o uklanjanju nelegalnog ugostiteljskog objekta. Probali smo, ali nismo doznali ni u resornom ministarstvu jer, kako nam je izgledalo, to ni tamo još ne znaju...
Подели ову вест




Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.