Ne bismo opstali bez podrške Srbije
Potpredsednik Srpske liste Igor Simić ističe da su Srbi na Kosovu i Metohiji nedavno obraćanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića dočekali sa olakšanjem. Kaže da ne mora da se dokazuje koliko Srbi u pokrajini imaju poverenja u predsednika Vučića i navodi da je na poslednjim predsedničkim izborima za lidera SNS-a glasalo više od 80 odsto građana. „ Naš stav je jasan – predsednik i naš pregovarački tim imaju puno poverenje Srba sa KiM i Srpske liste”, kaže u razgovoru za „Politiku” Igor Simić.
Kako komentarišete izjavu predsednika Aleksandra Vučića koji se zalaže za razgraničenje s Albancima kao rešenje kosovskometohijskog problema?
Izjava predsednika Vučića da podržava razgraničenje je izjava koja je potkrepljena ozbiljnim analizama i višegodišnjim praćenjem negativnih trendova. Ono što je mnogima, ipak, promaklo jeste stav predsednika da je za bilo kakav dogovor potrebno da Priština pokaže spremnost za kompromis i odbaci maksimalističke zahteve. Ono što je Srbima na KiM važno bez obzira gde žive jeste poruka koju smo čuli od predsednika – da će se on boriti da svaki Srbin na KiM dobije više nego što ima danas, ali i da će Srbija u narednom periodu nastaviti da finansijski podržava srpski narod koji, podsećam, ne bi opstao bez novčanih davanja iz Srbije.
Posle svih odlaganja i blokada Prištine, očekujete li da će Zajednica srpskih opština biti formirana do kraja godine?
Kada se govori o tome koja međunarodna obaveza nije ispunjena prvo pitanje je šta je sa formiranjem Zajednice srpskih opština. Srbi na Kosovu čekaju pet i po godina da bi ona bila formirana. Inače u namere Albanaca da će ispuniti svoju obavezu na Kosovu i Metohiji smo sumnjali, a skeptičan je bio i predsednik Vučić.
Da li očekujete da će do kraja godine ZSO ipak biti formirana?
Ponašanje Prištine govori da oni ne žele da ispune svoju obavezu i da međunarodna zajednica pre svega Evropska unija se nije pokazala kao odgovorni garant ovog sporazuma. Ne bih želeo da spekulišem šta će biti do kraja godine.
Više od 50 Srba nedavno je odlučilo da napusti Kosovske bezbedonosne snage (KBS). Šta bi mogao da bude njihov razlog?
Napuštanje KBS od strane Srba je po mom mišljenju direktna posledica brutalnog prebijanja direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marka Đurića i nas, legalnih i legitimnih predstavnika Srba. Ovi ljudi su shvatili da Priština želi da ih iskoristi u konfrontaciji sa Srbima, a to ne bi bilo ništa drugo do bratoubilačka situacija, i na to nisu pristali bez obzira na ucene kojima su sada od strane nekadašnjih kolega izloženi.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.