Utorak, 17.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Ne može se svuda u kratkoj suknji i sandalama

Sudovi, skupština, opštine i još neke državne institucije podrazumevaju oblačenje u kojem se ne tolerišu majice na bretele, šortsevi, papuče
(Фото А. Васиљевић)

Dalje nećeš moći! – bio je izričit radnik obezbeđenja kada je popularni beogradski glumac, inače učesnik u jednom sudskom sporu, pokušao da uđe u sud odeven u letnju garderobu da bi doneo dodatnu dokumentaciju neophodnu za sudski postupak. Kada je glumac počeo da protestuje zbog odluke sudske straže i pravda svoj letnji „autfit” činjenicom da je na snazi narandžasti meteo-alarm, u raspravu se uključio i jedan sudija u respektabilnim godinama, koji je glumca podučio pravilima oblačenja i zaključio da, ako pojedinim sudijama nije problem da nose toge, ni posetiocima ne bi trebalo da predstavlja problem nošenje pantalona i košulje. Glas razuma ipak je presudio da se ova epizoda završi na konstruktivan način, pa je glumac potrebnu dokumentaciju dostavio – kroz prozor.

Na ulaznim vratima svih beogradskih sudova istaknuti su slikoviti prikazi kako se (ne) može ući u zgradu, na kojima su precrtane kratke suknje, majice na bretele, papuče sa otvorenim prstima i šortsevi, a portparoli sudova ističu da se dešavalo da pravosudna straža javi sudskom veću da su optuženi ili bilo koja druga osoba koja bi trebalo da učestvuje u postupku došli neprikladno obučeni i da u tom slučaju suđenje bude odloženo.

Opisane scene uobičajene su i na ulazu u Narodnu skupštinu, čije je obezbeđenje zaduženo da vodi računa i o „dres kodu” zaposlenih i posetilaca. Tako je pre izvesnog vremena sa vrata skupštinskog zdanja vraćena koleginica koja je došla u iscepanim farmerkama i kolega koji je pošao u bermudama, sa argumentacijom da takva garderoba ne priliči najvišem zakonodavnom telu. Međutim, predstavnici sedme sile ističu da se nikada nije desilo da skupštinsko obezbeđenje podseti poslanike na kodeks oblačenja, iako se u Narodnoj skupštini mogu videti narodni tribuni u farmerkama, patikama, mrežastim čarapama, mini suknjama, majicama na bretele i majicama sa popularnim „krokodilčićima”. Maštovitiji deo poslanika oblači se „slojevito” – dok su televizijske kamere upaljene sedi u skupštinskoj sali i obavezno nosi sako, a kada dođe vreme za pauzu oni se raskomote.

Pravilnikom o osnovnim principima rada, ponašanja i odevanja zaposlenih u Narodnoj skupštini predviđeno je da osobe na njenom platnom spisku budu prikladno i uredno obučene. Neprikladnom odećom i obućom smatra se ona koja otkriva stomak i noge (iznad gornje ivice kolena za žene), koja na neprimereni način otkriva dekolte, leđa i ramena, svojom pripijenošću uz telo potpuno odražava njegov izgled, kao i ona koja je očigledno namenjena obavljanju sportsko-rekreativnih aktivnosti.

Zabranjena je i odeća koja sadrži pisane ili slikovne znake (reči, izraze i grafičke prikaze) koji mogu dovesti u sumnju nepristrasnost ili političku neutralnost zaposlenog. Neprikladnom obućom se smatraju cipele sa previsokom i neprikladnom potpeticom, kao i obuća koja otkriva veći deo stopala.

Iako mnogi poslanici ne vode računa o stavkama ovog pravilnika, naročito kada temperatura pređe 30 stepeni, jedini predsednik Skupštine koji je udaljio poslanika zbog neprikladnog oblačenja bio je Predrag Marković, koji je Mlađana Dinkića, ministra iz svoje tadašnje stranke, poslao kući da se presvuče, jer je na posao došao u džemperu i farmerkama. Da li zbog šoka i neverice ili nekih drugih razloga, tek – Dinkić se više nije vratio na to skupštinsko zasedanje.

I Vlada Srbije donela je Kodeks ponašanja državnih službenika, u kome su propisani i standardi odevanja na radu. U njemu se, između ostalog, ističe da je državni službenik dužan da bude prikladno i uredno odeven i da svojim načinom odevanja na radnom mestu ne narušava ugled državnog organa, niti izražava svoju političku, versku ili drugu ličnu pripadnost koja bi mogla da dovede u sumnju njegovu nepristrasnost i neutralnost. Neprikladnom odećom smatraju se neprimereno kratke suknje, bluze sa velikim dekolteom ili tankim bretelama, izrazito kratke ili providne bluze i kratke pantalone.

Sve lokalne samouprave u Srbiji bile su dužne da do 1. decembra prošle godine donesu kodeks ponašanja službenika i nameštenika kojim se uređuju njihovo ponašanje, izgled odeće i kancelarija, a sve beogradske opštine usvojile su ovaj kodeks. Pravila oblačenja za posetioce postoje i u JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija”, „Pogrebne usluge” i JP „Gradsko stambeno”.

Stiče se utisak da kodeks ponašanja najviše poštuju zaposleni u bankama, jer su njihovi službenici identično obučeni i kada sunce peče i kada sneg veje.

Komentari30
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Срба, Велика Британија
Митар - Потпуно вас разумем и ја сам одгајан на тим врло строгим вредностима, у православној атеистичкој породици. На литургију никада не бих отишао у бермудама. Није био случај да сам недолично обучен желео да уђем у светињу, него сам недоличан, грешник, свратио у жељи да Светиња уђе у мене.
Видоје
Зар је немогуће бити обучен лагано и пристојно истовремено? Судећи по неким коментарима, изгледа да јесте, неки помињу и скупоћу... Поздрављам прописивање правила, јер не смем ни да замислим на шта би личило када бисмо се ослонили на лично васпитање и осећај за меру.
бата
Да ли је неко видео госта на свадби у трегер мајци и папучама?
Срба, Велика Британија
Био сам на Фрушкој Гори и непланирано свратих у манастир Велику Ремету. Топао дан, ми у бермудама до колена, већ се смркло, црква закључана. На улазу у цркву нацртан човек у бермудама па прецртан. Питамо монаха, уз извињење што касно долазимо и што смо у бермудама, да ли бисмо могли накратко да се помолимо Богу и целивамо иконе. Монах се понео Хришћански (проблем је што већина читалаца у Србији неће знати да ли нас је монах пустио у цркву у бермудама или не). Наравно да нас је пустио, без имало суда или осуде уз речи ‘само да вам упалим светло браћо, а кад завршите дођите у трпезарију да се послужите’. У згаду суда на Врачару ме нису пустили у бермудама да на шалтеру предам документа.
Mitar
A ja koji sam ateista nikad u bermudama ne bi ulazio u crkvu. Iz postovanja.
Срба, Велика Британија
Жељко, ни мени никада није пало напамет ни из куће да изађем недолично обучен а камоли да не дај Боже улазим на свето место ‘недолично’ обучен. Ја сам био врло пристојно обучен, а и Оцу Небеском је било мило што је грешник (НЕДОЛИЧНИ) дошао да се помоли и замоли за опроштај. Дакле душа недолична, одело долично. Монах је схватио, за вас не знам. Свако добро вам желим.
Prikaži još odgovora
Miloš
Televizije su umnogome uticale na način oblačenja naših građana.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.