Medveđa ne pripada preševskoj dolini
Leskovac, Medveđa – Građani opštine Medveđa ne bi pristali da postanu deo Kosova i Metohije, a do sada nije bilo takvih inicijativa. Medveđa je opština u Srbiji u kojoj Srbi i Albanci imaju odličnu saradnju i pravi su primer multietničkog društva, jer se sve radi zajednički i uz dogovor, tvrdi dr Nebojša Arsić, predsednik ove višenacionalne opštine na jugu Srbije.
Prema rečima Arsića, potpuno je neprimereno da pojedini zvaničnici albanske nacionalnosti Medveđu svrstavaju u područje takozvane preševske doline, jer ova opština nema geografskih tačaka sa Bujanovcem i Preševom.
„Od Preševa smo geografski udaljeni oko 160 kilometara, a politička situacija kod nas je sasvim drugačija nego u te dve opštine, pa mogu da poručim svima da je Medveđa u Gornjoj Jablanici, a ne u preševskoj dolini, da ona jeste i ostaće deo centralne Srbije”, naglašava Arsić.
„U Medveđi ne delimo probleme na albanske i srpske, već su zajednički i zajedno ih i rešavamo. Međusobno smo izmešani, prijatelji smo, neki i kumovi i pobratimi, a omladina se druži po školama i kafićima. Ovde vekovima, pa i u poslednjem ratu na Kosovu i Metohiji, nije bilo nijednog jedinog međunacionalnog incidenta, što dovoljno ilustruje moje tvrdnje”, navodi prvi čovek ove opštine.
Političke igrarije, u koje se neosnovano uvlači i Medveđa, izazivaju zabrinutost obe strane, i srpske i albanske, ali nema straha, jer se ovde vekovima živi zajedno i niko ne veruje da će doći do negativnog ishoda. U Medveđi, Albanci su u manjini, a njihovi politički predstavnici su se uvek uvažavali.
„Primera radi, iako Srpska napredna stranka sa koalicionim partnerima ima apsolutnu većinu, u Skupštini opštini Medveđe, vlast čini i Partija za demokratsko delovanje, koja ima tri odbornika i četiri funkcionera. To je ovde tradicija, bilo koja srpska stranka da je na vlasti. Prosto, mi tako funkcionišemo”, naglašava Nebojša Arsić.
Medveđa je u svim društvenim i ekonomskim sferama povezana isključivo sa Leskovcem, koji je administrativno sedište Jablaničkog okruga, a deo ovog okruga, opština Medveđa, opština Lebane i mali deo Leskovca, oslanja se na administrativnu liniju sa Kosovom.
Ove godine je za Medveđu opredeljeno oko 50 miliona dinara iz budžeta Koordinacionog tela za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa, što je znatno više nego lane.
Za Dan opštine, puštena je nova ulica. Ova investicija vredna je 23 miliona dinara, od čega je Koordinaciono telo dalo 17 miliona a ostatak je uložila opština. Urađena je savremena led rasveta i atmosferska kanalizacija. Da se zajedno radi i stvara u Medveđi dokaz je i podatak da je upravo svečanom sednicom povodom Dana opštine predsedavao Fljorim Sahiti, zamenik predsednika opštine Medveđa.
„Svi u lokalnoj samoupravi spremni smo i odlučni da tokom mandata ispunimo obećanja koja smo dali. Za sve to je potreban zajednički rad. Politički se možda nećemo uvek složiti, imaćemo i različita mišljenja o pravcima razvoja i prioritetu realizacije projekata, ali svima nama mora biti na prvom mestu zajednički interes, a to je razvoj Medveđe. Lične i političke interese moramo podrediti interesima stanovnika”, zaključio je Arsić.
Predsednik opštine Medveđa podseća da se velike nade polažu u brži razvoj turizma, jer se ovde nalazi Sijarinska Banja, jedini banjski centar u Jablaničkom okrugu. „Ova banja nije samo turistički biser Medveđe, nego i čitavog juga Srbije i po svojim kvalitetima, gejziru i svemu što pruža je svakako i biser Srbije.”
Glavna turistička atrakcija su protekle Gejzerske noći, koje su održane od 26. jula do 2. avgusta. Sijarinska Banja, na prvi pogleda izgleda puna turista. Presednik Arsić prenosi informaciju da je, što se popunjenosti kapaciteta tiče, hotel skoro pun. „Tako će biti sigurno do kraja leta, ali naš cilj je da banja živi čitave godine. Planiramo da pokrenemo kongresni turizam, zatim da umrežimo našu banju sa ostalim banjama Topličkog kraja.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.