Stranac svaki 250. građanin Srbije
Nakon deset godina života u prestonici Ruskinja Ana Kononenko za sebe s ponosom kaže da je Beograđanka. U glavni grad Srbije došla je 2008. godine, kada je njen suprug kao ekspert za antikrizni menadžment dobio posao u jednoj međunarodnoj firmi u Beogradu. U početku je imala pune ruke posla oko svojih mališana, koji su tek izašli iz pelena i učili da hodaju i pričaju, a kada su dečaci pošli u vrtić, Ana je shvatila da joj nedostaje posao psihologa i psihoterapeuta. Odlučila je da otvori psihološki studio u kome ona i njene kolege rade na razvoju motorike, kreativnosti i emotivne inteligencije kod dece i tinejdžera uz pomoć – terapije peskom.
Ana Kononenko je jedna od 28.039 stranih državljana s odobrenim stalnim nastanjenjem i privremenim boravkom, svedoči najnovija statistika Ministarstva unutrašnjih poslova. Najviše stranaca koji su postali naši sugrađani dolazi iz Kine, Rusije, Libije, Ukrajine i Makedonije, a najveći broj stranih državljana živi u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Užicu, Kraljevu i Subotici. Statistički posmatrano, svaki 250. građanin Srbije je stranac.
Podaci Nacionalne službe za zapošljavanje govore da je tokom prethodne godine izdato ukupno 7.647 dozvola za rad stranim državljanima u Srbiji, na osnovu Zakonu o zapošljavanju stranaca. Najveći broj radnih dozvola izdala je Filijala za grad Beograd – ukupno 5.093. Iza glavnog grada slede Novi Sad i Niš. Najveći broj radnih dozvola izdat je državljanima Kine, Ruske Federacije, Makedonije, Italije, Turske, Grčke, Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
U Ministarstvu unutrašnjih poslova podsećaju da su sva pravna i fizička lica koja pružaju usluge smeštaja strancima, kao i lica kod kojih stranci dolaze u posetu, dužna da nadležnom organu prijave njihov boravak u roku od 24 časa od trenutka pružanja usluge smeštaja, odnosno od trenutka dolaska stranca u posetu. Prilikom prijave boravišta, fizička lica koja pružaju usluge smeštaja strancu dužna su da kod sebe poseduju ličnu kartu Republike Srbije ili neki drugi važeći identifikacioni dokument, kao i putnu ispravu stranca, ili ličnu kartu, ukoliko je stranac u Srbiju ušao s ličnom kartom.
Prijavljivanje boravka stranca može se izvršiti u područnoj policijskoj upravi, policijskim stanicama i policijskim ispostavama po mestu boravištu stranca.
U Nemačkoj živi najviše stranaca
Zanimljiva geografija govori da najviše stranaca na evropskom kontinentu živi u Nemačkoj (9,2 miliona), gde je svaka četvrta osoba stranog porekla. Sledi Velika Britanija (šest miliona), Italija (pet miliona), Francuska (4,6 miliona) i Španija (4,4 miliona). Interesantno je da stranci čine čak polovinu stanovništva Luksemburga, a visok procenat stranih državljana imaju i Kipar, Austrija, Estonija, Letonija, Belgija, Irska i Malta. Statistički posmatrano, svaka deseta osoba koja živi u ovim zemljama je stranac.
Подели ову вест











Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.