Bitef počinje pričom o intrigantnom Slovencu
„Svet bez ljudi” slogan je ovogodišnjeg 52. izdanja Bitefa koje počinje sutra i traje do 22. septembra uz deset predstava iz Slovenije, Francuske, Nemačke, Hrvatske, Estonije, Švajcarske, Izraela, Belgije i Srbije u takmičarskoj selekciji. Selekciju je potpisao Ivan Medenica, umetnički direktor i selektor, uz svesrdnu pomoć Filipa Vujoševića. Aktuelni 52. Bitef otvoriće hrvatski filozof Srećko Horvat, koji će u subotu u okviru Filozofskog teatra razgovarati sa rediteljem Oliverom Frljićem o temama koje predstave ovogodišnjeg festivala pokreću.
Sutra od 20 sati u prologu 52. Bitefa u „Sava centru” biće izvedena predstava „Odilo. Zatamnjenje. Oratorijum” Dragana Živadinova, urađena u koprodukciji nekoliko slovenačkih pozorišta, koja govori o nacizmu, Odilu Globočniku, intrigantnom Slovencu rođenom u Trstu (1904–1945), bliskom Hitlerovom saradniku i vođi operacije Rajnhart za istrebljenje poljskih Jevreja u Generalnom gubernatorstvu. Još kada smo početkom juna upravo sa Ivanom Medenicom boravili u Zagrebu povodom regionalne konferencije 52. Bitefa, naslutili smo da će beogradska publika upravo ovo delo gledati na Bitefu. Jer kada je Ivan Medenica u pitanju sva iznenađenja su moguća, tako je malu grupu beogradskih novinara, umesto nazad za Beograd, odveo u Ljubljanu upravo na jednu od prvih repriza predstave „Odilo. Zatamnjenje. Oratorijum”. I nismo se pokajali.
– Nema većeg realizma od nacizma... Bilo koje nacionalno biće je potencijalno nacističko biće, treba ga samo preaktivirati, preblokirati. Slovenci su skloni uverenju da su svi drugi zločinci: Hrvati su genocidni, Srbi da ne govorimo, ovakvi, onakvi... Moj otac je Bugarin, a njegov najbolji drug Dragan bio je Srbin i po njemu sam i ja dobio ime. Potičem iz stare slovenačke porodice. I pored lepih godina života niko nikad nam nije ispričao da je upravo jedan Slovenac vodio koncentracioni logor u okolini Trsta, o zločincima ovde oko nas, grupi „Travnik”, Odilu Globočniku koji je junak ove predstave – pričao nam je Dragan Živadinov pre tri meseca u srcu Ljubljane.
Prekosutra u Jugoslovenskom dramskom pozorištu predstavom „Svita br. 3 Evropa” francuskog reditelja Žorisa Lakosta biće i zvanično otvoren 52. Bitef. Reč je o predstavi koja obuhvata 28 numera, a svaka je posvećena jednoj članici EU, ukazujući na to kako odustajemo od vrednosti EU. Petak, 14. septembar, ujedno je zamišljen kao „EU dan na Bitefu”, a tim povodom biće priređena izložba „Pozdrav iz Srbije” ppilikom obeležavanja Evropske godine kulturnog nasleđa i organizovana debata o stanju demokratije i evropskih vrednosti danas u kojoj će učestvovati Ivan Medenica, Žoris Lakost, Milena Dragićević Šešić i Dragoljub Mićunović.
Ivan Medenica je na konferenciji za novinare podsetio da je Bitef uvek bio politički osvešćen festival koji nije „gurao glavu u pesak” pred glavnim problemima i izazovima društava, a tako je i ove godine s obzirom na to da predstave u glavnom programu upozoravaju na uspon radikalne desnice, ksenofobiju, autoritarne režime i u kom pravcu klize evropska društva. Skupu je prisustvovao i Sem Fabrici, šef Delegacije EU u Srbiji, naglasivši da je prošle godine bio fasciniran Bitef festivalom, njegovim kvalitetom i kulturnim i intelektualnim izazovom koji predstavlja, zbog čega su odlučili da ove godine budu jedan od glavnih pokrovitelja Bitefa.
Uz konstataciju da je 9 od 10 predstava u glavnom programu festivala iz evropskih zemalja, Fabrici je, posebno izdvojio „Svitu br. 3 Evropa” koja nas poziva da ne podlegnemo strahovima, već da delamo i zajedno nađemo odgovor na izazove sa kojima se danas suočavaju evropska društva.
Uslediće zatim dve Frljićeve predstave: „Gorki – Alternativa za Nemačku?” u produkciji berlinskog pozorišta „Maksim Gorki” i „Šest lica traži pisca” Satiričkog kazališta „Kerempuh” (Zagreb), projekat Maje Pelević „Bolivud” ….
Festivalski žiri koji će odlučiti ko će ovoga puta poneti gran-pri „Mira Trailović” za najbolju predstavu i Specijalnu nagradu „Jovan Ćirilov” za predstavu koja se ističe nekom svojom karakteristikom čine Judit Čaki, predsednica, mađarska pozorišna kritičarka, Radmila Vojvodić, pozorišna rediteljka (Crna Gora), Bojana Mladenović, umetnička direktorka Studija za savremenu koreografiju na pozorišnoj akademiji Amsterdamskog univerziteta za umetnost, Brajs Lis, pozorišni kritičar i teatrolog (Engleska) i beogradska glumica Aleksandra Janković.
I ove godine biće dodeljena tradicionalna nagrada „Politike” za najbolju režiju na 52. Bitefu. Žiri ovogodišnje, 41. nagrade čine reditelji Egon Savin i Milan Nešković, Gordana Popović, urednik Kulturne rubrike, kao i Ana Tasić, pozorišni kritičar i novinar, Borka Golubović Trebješanin.
Nagrada će, kao i prethodnih godina, biti vredno umetničko delo nekog od naših likovnih umetnika.
Подели ову вест





Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.