Deda Đorđe, čuvar Zejtinlika, dočekuje stotu godišnjicu od proboja Solunskog fronta
Od našeg specijalnog izveštača
Solun – Finalne pripreme za današnju centralnu svečanost povodom stote godišnjice od proboja Solunskog fronta obavljene su na vojničkom groblju u Solunu, kod obnovljene Spomen-kosturnice srpskih ratnika. U ceremoniji će učestvovati i kadeti Vojne akademije, kao i studenti Kriminalističko-policijske akademije, koje je na ovom mestu juče dočekao Đorđe Mihajlović, čuvar Zejtinlika u proteklih pola veka.
Govoreći im o ovom mestu, koje je jedan od najvažnijih simbola srpskog stradanja i pobede u Velikom ratu, rekao je i da su pre njega groblje održavali njegov deda Savo i otac Đuro. Legendarni Deda Đorđe još jednom je posetio i unutrašnjost same spomen-kosturnice.
Prisutne je podsetio da godišnje oko 350.000 Srba dođe na ovo mesto da oda počast na Zejtinliku, što je mnogo više od posetilaca iz drugih zemalja saveznica čiji vojnici ovde počivaju.
– Stalno su dolazili posetioci, i kada je bio komunizam, pa i posle – rekao je Deda Đorđe gostima.
Na pitanje da li sada, kad je u penziji, učestvuje u održavanju ovog mesta i dočeku posetilaca, ovaj devedesetjednogodišnjak kratko je odgovorio:
– Nema penzije dok god može da se radi.
O srpskom vojničkom groblju stara se i Predrag Nedeljković, kojeg smo juče takođe zatekli u pripremama za obeležavanje godišnjice.
Na Zejtinliku, u kosturnici i na parcelama oko nje, počiva oko 8.000 oslobodilaca otadžbine, rekao je Mihajlović, napominjući da je poslednji solunski ratnik Naum Đorđević preminuo 2000. u 102. godini.
Osim srpskog, ovde se nalaze i vojnička groblja Francuza, Rusa, ratnika iz zemalja Komonvelta, Italijana i Grka nastradalih na Solunskom frontu. Obeležavanju stote godišnjice od proboja na ovom bojištu, danas će, kako je najavljeno, prisustvovati i visoki zvaničnici Srbije, ali i Republike Srpske, kao i zemalja saveznica. Uz to, sutra će za stradale biti služen parastos.
Osim spomen-kosturnice, čija je obnova već završena, privode se kraju i radovi na ostatku srpskog vojničkog groblja, a za ovaj projekat Vlada Srbije izdvojila je 27 miliona dinara.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.