U Srbiji godišnje od 100.000 do 250.000 tona opasnog otpada
Ministar zaštite životne sredine Goran Trivan izjavio je danas da je država obezbedila deo sredstava za zbrinjavanje opasnog otpada koji je pronađen u pojedinim lokalnim samoupravama.
„Vlada Srbije je za one količine otpada koje su otkrivene, bez obzira da li je reč o Obrenovcu, Pančevu ili drugim opštinama obezbedila za zbrinjavanje tog opasnog otpada, jer lokalne samouprave najčešće nemaju para da to reše. Nadležni organi rade svoj posao i nastavićemo da se bavimo time”, rekao je ministar, preneo je Tanjug.
Trivan je u Skupštini Srbije gde se raspravlja o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti životne sredine kazao da se može procenjivati da u Srbiji ima između 100.000 do 250.000 tona otpada na godišnjem nivou, ali kada se sabere sa tim koliko toga je skladišteno, izvezeno, dođe se do podatka da nešto nedostaje.
„A to što nedostaje je negde zakopano. To je najgori zločin koji ja mogu da zamislim baveći se ovim poslom. Srbija mora da ima kapacitete za preradu opasnog otpada, postoje nove tehnologije koje su čiste, ali bez dogovora sa građanima i lokalnim samouprava to neće biti moguće”, rekao je Trivan.
On je dodao da bi to bilo dobro da se uradi, jer bi se na taj način uštedelo oko 20 miliona evra koliko se godišnje troši na zbrinjavanje opasnog otpada van zemlje.
Najavio je i da će Nacionalni parkovi će biti redefinisani, a kao „bolnu tačku” je naveo divlje deponije kojih, kaže, ima mnogo.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.