Večni simbol Sahare
Po peščanom prostranstvu Sahare umesto na kamilama moderni turisti krstare u džipovima, bagijima i na kvadovima. Ipak, ima i onih koji kada se nađu u Egiptu, ne propuste da na pustinjski pesak bace pogled sa kamiljih leđa. U tradicionalnom životu beduina širom Istočne pustinje, dela Sahare koji se prostire između desne obale Nila i obale Crvenog mora mnoge stvari su postale modernije, ali život im se u suštini vekovima nije promenio: žene spremaju hranu i brinu o deci, muškarci se bave kamilama, kozama, ali su se svi prilagodili turizmu. Ljubazno se smeškaju i podižu palac dok poziraju, na svom lokalom jeziku smiruju kamile dok se pored njih fotografišu stanovnici drugih meridijana željni izazova.
Andrijana Cvetićanin
BELEŠKE S PUTA Slovenska Vas
Župan Golobič i „Politika”
Slovenska Vas je malo selo u Sloveniji, tik uz granicu sa Hrvatskom. Mesto se do 1991. godine, zapravo, zvalo Bregansko Selo, a u njemu je u vreme SFRJ postojao i radio veliki vojni tehničko-remontni zavod JNA „Bregana”. Danas je to jedino mesto u Sloveniji, a verovatno i na području cele bivše Jugoslavije gde još postoji Dom boraca NOB-a, a svi datumi NOB-a masovno proslavljaju, vijore se zastave sa petokrakom, i slovenačke i jugoslovenske, u proslavama učestvuju i veterani i mladi. Na tome najviše radi gradonačelnik, mesni župan Franc Golobič, koji je godinama prevozio i novinski papir iz fabrike u Krškom do Beograda za naš list.
Tekst i fotografije: Miroslav Lazanski
IZ STARIH RIZNICA
Posetilac Beograda i kradljivac kulturnog blaga
(Foto: fotodokumentacija „Politike“)
Nakon okupacije, strastan kolekcionar i ljubitelj umetnosti, Gering je odlučio da se dokopa „Tajne večere”, ikone neprocenjive vrednosti poklonjene kralju Aleksandru, a koju je nemački general zapazio na Oplencu.
Branko Bogdanović
FORMULE ŽIVLjENjA Zoran Milivojević
Uvreda i uvređenost
(Ilustracija: Srđan Pečeničić)
Zoran Milivojević u novoj kolumni objašnjava da ovo osećanje nastaje kao posledica procene da nas neko nedovoljno ceni, poštuje, omalovažava, ponižava, čak prezire. Osećanje uvređenosti je subjektivno i da li je zaista nekome narušena čast i dobro ime, nekada će procenjivati nama bliske osobe, a nekad i sud.
10 PITANjA O SAVREMENIM UREĐAJIMA
Koliko „pametnih” spravica imate?
Oko nas je sve sve više „pametnih” uređaja, koji mogu da nam olakšaju kućne poslove, ratarima pomažu u gajenju useva na njivama, pčelarima da sačuvaju svoje insekte... Ove spravice su dobile naziv „internet-stvari” i služe da unaprede čovekov život ostavljajući mu više vremena za odmor i opuštanje. Automobili, kamioni, kuhinjski aparati, medicinski uređaji, četkice za zube, naočare, časovnici, bicikli, nuklearni reaktori, hrana u frižideru, samo su deo sada već ogromne liste stvari koji već mogu da „komuniciraju” međusobno i s nama, naravno, preko interneta.
O tome šta su to internet-stvari, koliko se razvijaju u Srbiji u odnosu na svet i kamo nas vode, razgovarali smo sa prof. dr Stevanom Stankovskim, redovnim profesorom novosadskog Tehničkog fakulteta.
Branka Jakšić
OPŠIRNIJE U ŠTAMPANOM I DIGITALNOM IZDANjU
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.