Otkriveni falsifikati vredni pola milijarde evra
Za samo godinu dana carinici u Evropskoj uniji uspeli su da zaustave prolazak 30 miliona komada falsifikovanih proizvoda.
U najnovijem izveštaju Evropske komisija procenjuje se da je 2017. vrednost te robe na crnom tržištu premašila pola milijardi evra. Falsifikovani proizvodi najviše stižu iz Kine.
Iako je ukupan broj proizvoda manji nego 2016, zabrinjavajuće je to što je udeo falsifikovanih potencijalno opasnih proizvoda dostigao gotovo 50 odsto u ukupnoj zapleni. Među njima su predmeti za svakodnevnu upotrebu, poput zdravstvenih proizvoda, lekova, igračaka i električnih aparata.
Gledano prema grupama proizvoda, najviše je falsifikovanih prehrambenih proizvoda, koji čine 24 odsto zaplenjenih artikala. Slede igračke (11 odsto), cigarete (9 odsto) i odeća (7 odsto).
Evropski komesar za ekonomiju i finansije, poreze i carine Pjer Moskovici istakao je da je carinska unija EU „na prvoj liniji” odbrane građana od falsifikovanih, krijumčarenih i ponekad veoma opasnih proizvoda, prenosi „Evroaktiv”. Prema njegovim rečima, zaustavljanjem uvoza falsifikata u EU takođe se podstiču zapošljavanje i ekonomija u celini.
Kina je glavni izvor falsifikovanih proizvoda koji stižu u EU. U slučaju odeće, to je Turska, dok je Indija vodeća zemlja porekla falsifikovanih i potencijalno opasnih lekova.
– EU podržava zaštitu intelektualne svojine i nastaviće da radi na zaštiti zdravlja potrošača, kao i zaštiti biznisa od kršenja njihovih prava – istakao je Moskovici, objavila je Evropska komisija.
Kada je reč o vidu transporta kojim falsifikati stižu u EU, 65 procenata zaplenjenih proizvoda do EU je došlo morskim putem, uglavnom u velikim kontejnerima. Sledi avio-saobraćaj, kako je prevezeno 14 odsto falsifikata, a 11 odsto je stiglo preko kurirske ili poštanske službe, i to je uglavnom bila roba široke potrošnje naručena „onlajn”, poput obuće, odeće, torbi i satova. Kina je glavni izvor falsifikovanih proizvoda koji stižu u EU. U slučaju odeće, najviše falsifikata je iz Turske, a kod mobilnih telefona, tonera CD/DVD, stikera... iz Hongkonga i Kine. U izveštaju se ističe da je Indija vodeća zemlja porekla falsifikovanih i potencijalno opasnih, lekova.
Kada je reč o falsifikovanoj hrani, jedna od najvećih zaplena dogodila se 2016. U zajedničkoj akciji Evropola i Interpola u 57 zemalja tada je zaplenjeno više od 10.000 tona opasne lažne hrane i milion litara lažnog pića. Italijani su pronašli više od 85 tona maslina čija je boja „osvežena” bakar-sulfatom, a Grci tri ilegalne fabrike alkoholnih pića. Nadležni su u Velikoj Britaniji našli gotovo 10.000 litara lažnih ili neispravnih alkoholnih pića, uključujući vino, viski i votku.
Zvaničnici evropske i svetske policije tada su ukazali na potrebu još bliže saradnje zemalja i agencija širom sveta u borbi protiv kriminalaca koji vođeni profitom ne prezaju od ugrožavanja zdravlja i života potrošača. U operaciji je uhapšen veliki broj ljudi, a jedan od ciljeva akcije bio je da se identifikuju i razore mreže organizovanog kriminala koje stoje iza trgovine lažnom robom, kao i da se unapredi saradnja nadležnih za sprovođenje zakona i regulatornih službi.
Upozoreno je i da rast cena hrane nudi kriminalcima priliku da prodaju lažne i nekvalitetne proizvode koji mogu da ugroze zdravlje potrošača.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.