Trojke, karate tim s majkom i bratom – ponos Novog Pazara
Hana, Ena i Sara, tri identične, male i lepe devojčice izazivaju oduševljenje publike na svakom karate takmičenju, a treneri kluba Feniks kažu da ovakvog kata tima, sastavljenog od trojki, nema ni u Japanu, kolevci ovog sporta. Njihova mama Edita Međedović, nastavnica geografije u jednoj novopazarskoj školi, kaže kako pre sedam godina kada su ugledale svet nije bilo lako odnegovati tri bebe, a priznaje da ih je dok su bile sasvim male, i sama teško razlikovala. Dok joj je muž je na privremenom radu u Nemačkoj, u šali kaže, obaveze deli sa starijim sinom Eldarom.
Slavka Bakračević
NE SAMO O POSLU: Ana Zorana Brajović
Diriguje orkestrom i igra bridž
(Foto: privatna arhiva Ane Zorane Brajović)
Za dirigentski pult stala je prvi put u 20. godini, zaljubila se u operu i ljudski glas toliko da je ansambl Narodnog pozorišta vodila i u trudnoći, sa „stomakom do zuba”, na oduševljenje publike. Iako je Centralno mesto na koncertnom podijumu sa dirigentskom palicom u rukama vekovima neprikosnoveno pripadalo muškarcima, Ana Zorana Brajović je jedna od onih koja je pokazala da se i žene savršeno snalaze u toj ulozi. Već sa 16 godina upisala je Fakultet muzičke umetnosti u Beogradu. Studirala je tri odseka: teoretski, klavirski i odsek za dirigovanje. Uz sve svoje obaveze i zahtevan poslovni i privatni život, Ana Zorana stiže i da igra bridž.
Dana Stanković
FORMULE ŽIVLjENjA
Sindrom pasivnih posmatrača
(Ilustracija: Srđan Pečeničić)
Zoran Milivojević nam svojom novom kolumnom pomaže da shvatimo zašto se putnici u nedavnom incidentu u beogradskom tramvaju, kada je napasnik maltretirao petnaestogodišnju devojčicu, nisu umešali i sprečili ga u tome. Ljudi različito reaguju u ovakvim situacijama, u zavisnosti od toga da li su sami ili su u grupi. Nepružanje pomoći i pasivnost pojedinca u grupi posmatrača se jednim delom objašnjava time da među njima dolazi do raspršivanja odgovornosti, tako da svako od njih očekuje da neko drugi odgovori na izazov situacije. Osim toga ukoliko posmatrač proceni da bi i sam mogao biti žrtva napada ili da bi mogao da ima neku drugu negativnu posledicu, tada zaključuje da je bolje da stoji po strani i da „gleda svoja posla”.
BELEŠKE S PUTA: SANKT PETERBURG
Carski grad belih noći
Nekadašnji Lenjingrad, „grad heroj”, kako Rusi sa ponosom ističu, danas je mirno i opušteno mesto čiji stanovnici ne vole previše turiste i ne govore engleski jezik. Prestonica carske Rusije često je menjala ime i imala burnu istoriju, ali je ostala mistični grad nestvarnih belih noći, Venecija severa. Grad je osnovao Petar Veliki i dao mu ime Sankt Peterburg. Sagrađen u baroknom i neoklasičnom stilu, smešten je na severu, u Finskom zalivu, na Baltičkom moru. Danas je to drugi po veličini ruski grad, u kojem turisti obilaze Petropavlovsku tvrđavu, muzej Ermitaž, divne parkove, pozorišta...
Tekst i fotografije Dragana Medenica-Poljak
10 PITANjA: O debljini i ishrani
Gojaznost je hronično oboljenje
Nije svaki višak kilograma opasan po zdravlje, ali kada dobijemo preko pet kilograma u odraslom dobu, to je signal lekarima da utvrde da li treba preduzeti mere prevencije ili lečenja. Koje su najčešće greške u ishrani zbog kojih strada zdravlje i koji je pravi put u borbi sa viškom kilograma, objašnjava profesor dr Jagoda Jorga, specijalista za ishranu.
O. Popović
OPŠIRNIJE U ŠTAMPANOM I DIGITALNOM IZDANjU
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.