Bitka za vodu sela Rakita
Babušnica – Akcija „Odbranimo reke Stare planine” nastavljena je protestom u selu Rakita, u opštini Babušnica. Meštani ovog sela nedaleko od granice između Srbije i Bugarske ponovo ne spavaju mirno.
Jer, kažu, posle nekoliko nedelja mira, opet su krenuli radovi na izgradnji mini-hidroelektrane na njihovoj Rakitskoj reci, koja prolazi kroz selo i čime im je, tvrde, ugrožen život.
Dok se čuje buka mašina na gradilištu, pored i oko njega su na jednoj strani meštani u protestu, a na drugoj radnici predstavnici investitora koji gradi elektranu uz veliko obezbeđenje.
I policija je podeljena u dve grupe i na obe strane. Predsednik mesne zajednice Rakita Desimir Stojanov rekao je da će se borba za očuvanje reke i života pored nje u selu nastaviti:
– Obećano nam je da će radovi biti prekinuti i da će se pre svega misliti na nas koji živimo ovde i na očuvanje prirode. Umesto toga izgradnja je nastavljena, a mi smo ugroženi. Nećemo dozvoliti da se hidroelektrana gradi jer nam se iz temelja remeti i menja život. Građevinske mašine su nam uništile put do imanja, u selu su se pojavila klizišta, a onda smo se suočili sa nedostatkom vode za piće. Ne želimo sukobe, nikoga nećemo fizički napadati, ali branićemo se.
Pripadnici MUP-a iz Policijske stanice u Babušnici mirno stoje i posmatraju šta se događa.
– Ovde smo kako bismo sprečili eventualne sukobe. Učesnike protesta smo upozorili da su dužni da poštuju javni red i mir – kažu policajci.
Saznajemo da su meštani Rakite podneli prijave protiv graditelja, ali i da je investitor odgovorio kontraprijavama protiv žitelja sela, jer ometaju izgradnju. Predsednica opštine Babušnica Slađana Nikolić za „Politiku” je rekla:
– Još 2013. godine investitor Goran Bjelić je dobio dozvolu za izgradnju mini-hidroelektrane i posle toga potpisao ugovor sa opštinom o realizaciji. Sve je bilo i sada je regularno. Smatram i da meštani Rakite nisu ugroženi.
Stanovnici sela pored staroplaninskih reka (najviše su pominjane reka Visočica, ali i Temštica, Trgoviški i Beli Timok, Stanjanska, Rakitska i Rosomačka reka) ni po koju cenu letos nisu želeli da dozvole da se grade mini-hidroelektrane – bili su čvrsti u nameri da se sačuva Stara planina i život na njoj.
Pisali su peticije koje su stigle i do Uneska, a još letos je u Rakiti Desimir Stojanov, naglasio da borba meštana nije samo za vodu i prirodu, nego za goli život i da će meštani svojim telima braniti reku i neće dozvoliti da voda bude usmerena u cevi.
Predstavnici Saveza mesnih zajednica Stare planine i dalje tvrde da nadležni organi uporno ćute o velikom problemu i da celoj Srbiji preti pošast izgradnje neshvatljivo velikog broja od 800 mini-hidroelektrana, ali i još gore – pražnjenje sela i planinskog područja.
Подели ову вест









Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.