Strazbur šokiran upotrebom bejzbol palica u policiji
Bejzbol palice u beogradskim policijskim stanicama ostavile su snažan utisak na sudije u Strazburu kada su razmatrale slučaj „Hajnal protiv Srbije” i dosudile odštetu od 12.000 evra i još 9.000 na ime troškova postupka Tihomiru Hajnalu iz Subotice, zbog fizičkog zlostavljanja i psihičkog maltretiranja u policiji.
Prilikom razmatranja ovog slučaja, Evropski sud za ljudska prava uzeo je u obzir izveštaj Evropskog komiteta za sprečavanje mučenja, nehumanog i ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja. U tom izveštaju je navedeno da je u skoro svim policijskim stanicama koje su posećene u Beogradu, delegacija pronašla bejzbol palice i druge nestandardne predmete u prostorijama koje se koriste za ispitivanje.
Komitet je takođe utvrdio da za osobe osumnjičene da su izvršile krivično delo postoji značajan rizik da će ih policija u Srbiji zlostavljati u vreme njihovog pritvaranja ili za vreme prvih sati u policijskom pritvoru.
To je navedeno u presudi iz juna 2012. godine, kojom je sud u Strazburu utvrdio da je Srbija prekršila član tri Konvencije o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda. Ovaj član propisuje zabranu mučenja.
Srbija je u pet slučajeva kažnjena zbog nepoštovanja zabrane mučenja. U presudi „Stanimirović protiv Srbije”, iz oktobra 2011. godine, naša država je obavezana da plati 13.000 evra odštete i 5.000 evra na ime troškova postupka zato što „vlasti nisu sprovele istragu o navodnom zlostavljanju podnosioca predstavke”, koji tvrdi da je 2001. godine u policiji mučen bejzbol palicama, strujnim udarima, gušenjem plastičnom kesom i pretnjama.
Pravosnažno je osuđen na 40 godina zatvora zbog ubistva bračnog para u Smederevu. Stanimirović ima pravo na ponavljanje postupka na osnovu povreda konvencije.
U slučaju „Lakatoš i drugi protiv Srbije”, grupa osumnjičenih zbog brojnih krađa u Vojvodini tvrdi da je bila izložena nasilju prilikom hapšenja, ali vlasti nikada nisu sprovele istragu o tim navodima.
Zato je sud u Strazburu za prvih četvoro podnosilaca predstavke odredio naknadu nematerijalne štete od po 5.000 evra i naknadu troškova postupka od po 1.800 evra, dok je jednom od podnosilaca određena i naknada troškova domaćeg postupka od 2.750 evra.
Presude Evropskog suda za ljudska prava nisu nimalo šture, već sadrže niz stavova i utisaka. Posebno je zanimljiv slučaj pobune zatvorenika u Nišu 2006. godine.
– Sukob dve grupe zatvorenika bio je toliko nasilan da su stražari morali da napuste zatvor i ostave zatvorenike bez nadzora, što je predstavljalo realnu opasnost po život i zdravlje zatvorenika koji su odbili da učestvuju u pobuni. Usledila je akcija više od 330 specijalnih policajaca, pripadnika Žandarmerije, koji su ubrzo doveli u red stanje u niškom zatvoru. Podnosioci predstavke su pred Evropskim sudom tvrdili da su ih policajci i zatvorski stražari fizički zlostavljali – navodi advokat Marko Sladojević, autor knjige „Srbija i Evropski sud za ljudska prava”.
Zatvorenici su tvrdili da su im slomljene kosti i da su imali modrice, rane, unutrašnja krvarenja i potres mozga, ali je Evropski sud primetio da „postoje indicije o tome da su zadobijene povrede mogle biti prouzrokovane i namirivanjem starih računa između samih zatvorenika”.
Ipak, i u ovom slučaju (Habimi i drugi protiv Srbije) propust naše države bio je u tome što nije sprovedena istraga u vezi sa tim šta se tačno dogodilo i ko je naneo povrede, pa je sud u Strazburu ustanovio kršenje zabrane mučenja.
– Evropski sud je bio zapanjen činjenicom da istražni sudija Opštinskog suda u Nišu nije preduzeo ništa da proveri navode i sprovede dalju istragu – piše u presudi kojom je Srbija obavezana da isplati nematerijalnu štetu od po 3.500 evra svakom podnosiocu predstavke, a bilo ih je 37. Svima zajedno dosuđeno je ukupno 5.000 evra za troškove postupka, tako da je ovaj slučaj koštao našu državu 134.500 evra.
Hare Krišna iz Jagodine
Životi Milanoviću iz Jagodine dosuđeno je 11.200 evra jer je bio izložen mučenju nekoliko godina, počevši od 2001. Policija u Jagodini nije uspela da identifikuje napadače koji su ga ubadali nožem i urezivali krst na čelo zato što je pripadnik hinduističke verske zajednice Hare Krišna.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.