Prva operacija aorte po FET metodi
Danas sam srećan čovek jer se osećam odlično. Hvala doktorima koji su me operisali i dobrim sestrama što brinu o pacijentima. Hvala osoblju Instituta „Dedinje” što postoje i što nam spasavaju život, istakao je juče Sabahudin Hodžić (60), pacijent kojem je tim stručnjaka Instituta za kardiovaskularne bolesti „Dedinje” na čelu sa prof. Dr Jakobom Hajncom, eminentnim svetskim kardiotorakalnim hirurgom, operisao aortu, najveći krvni sud, i to na specijalan način, koji je prvi put izveden u regionu.
Reč je o takozvanoj FET (Frozen Elephant Trunk) proceduri, koja problem može da reši samo jednim operativnim zahvatom i pruža bolje rezultate u lečenju. Primenjuje se kod pacijenata sa takozvanom degenerativnom aneurizmom aorte i aortnog luka, ali i za hronične i akutne disekcije (pucanja) aorte.
Ovakvi komplikovani zahvati na otvorenom srcu traju duže od pet sati, a prilikom intervencije postavlja se specijalna proteza u kombinaciji sa stentom. Do sada su se u takvim slučajevima obavljale dve intervencije, sa pauzom od najmanje tri meseca, u zavisnosti od oporavka pacijenta. Često, zbog težine bolesti, pacijenti nisu uspevali da dočekaju drugi operativni zahvat, koji se smatra još kompleksnijim.
– Pacijent se oseća jako dobro. Tim srpskih lekara je izvanredan i pokazao je sposobnost i spremnost da izvede sve zahvate koje moderna kardiohirurgija podrazumeva, jer je FET jedan od najkompleksnijih zahvata iz programa aortne hirurgije – istakao je dr Hajnc, koji je šef kardiotorakalne hirurgije na Univerzitetskoj klinici u Esenu.
Po rečima dr Željka Bojovića, iz Instituta „Dedinje”, uvođenjem ove nove hibridne procedure koja kombinuje otvoreni pristup srcu sa endovaskularnim tehnikama, napušta se stara, dramatična operativna metoda, koja je, sa pauzom, morala da bude rađena u dva akta i zamenjuje se daleko uspešnijom procedurom.
I prof. dr Miodrag Perić, upravnik Klinike za kardiohirurgiju na Institutu „Dedinje”, smatra da ovom procedurom pacijenti dobijaju ulaznicu za dug život, jer je među njima mnogo mladih ljudi.
– Očekujem da će ekipa dr Bojovića još „narasti”, proširiti se, pa će ovu zahtevnu operaciju uvesti u rutinsku standardnu proceduru kardiohirurškog programa, koji, na radost naših pacijenata, iz dana u dan raste i potvrđuje da nema zahvata u evropskoj i svetskoj medicini koji doktori u našem Institutu ne mogu da izvedu, bez obzira na kompleksnost i zahtevnost. To su i dokazali, uvodeći u ovih poslednjih godinu dana devet novih procedura koje do sada nisu rađene u srpskoj medicini, a najčešće ni u našem regionu – dodao je prof. dr Milovan Bojić, direktor Instituta „Dedinje”.
Godišnje se u ovom institutu obavi oko 2.000 kardiohirurških operacija, 1.750 intervencija iz domena vaskularne hirurgije, oko 4.000 dijagnostičkih invazivnih kardiovaskularnih procedura… Od osnivanja do danas na ovom mestu je lečeno više od 200.000 bolesnika.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.