Zgrada Islamske ustanove vraćena Islamskoj zajednici
Novi Pazar – Ili je predsednik Stranke pravde i pomirenja (SPP) Muamer Zukorlić dobar glumac ili je vest koju je saopštio na svečanosti u sali Fakulteta za islamske studije povodom Dana Sandžaka za njega i okupljene toliko značajna – tek, bio je vidljivo uzbuđen, skoro na ivici suza, radosnica.
Zukorlić, koji se nikada kao besednik ne potpomaže pisanim govorima i papirima, publici je pokazao „još vruć” dokument koji je upravo dobio i, kako je rekao, zaradio muštuluk. Agencija za restituciju Republike Srbije donela je rešenje kojim se zgrada u kojoj se svečanost održavala vraćena Islamskoj zajednici u Srbiji. Usledio je dug aplauz.
– Ovaj akt je donela država i ona je ovim poslala poruku Bošnjacima i muslimanima da želi da se velike nepravde prema ovom narodu (Bošnjacima) otklone. Ovo je pravda! – rekao je Zukorlić podsećajući da je pravdu najavio i prilikom transformacije svoje dotadašnje političke partije BDZ u Stranku pravde i pomirenja.
– Ovo je samo početak, zahvalan sam i državnim organima koji su to shvatili – kazao je Zukorlić, ali i negirao tvrdnje političkih protivnika da ga je država pomagala u nedavno završenoj kampanji za izbor Bošnjačkog nacionalnog veća.
– Nije nam država pomagala na izborima, jer da je to htela, onda bi nam ovo dali pre izbora – kazao je Zukorlić.
Zgrada u najužem centru Novog Pazara u kojoj se nalazi Fakultet za islamske studije, a poznata pod nazivom Islamske ustanove, već više od decenije predmet je nesporazuma Islamske zajednice u Srbiji i lokalnih gradskih organa.
Prepoznatljivo zdanje sagrađeno je pre Drugog svetskog rata i u njemu je bilo sedište islamskih ustanova.
Posle rata zgrada je nacionalizovana i u njoj je bio prvo hotel „Beograd”, pa robna kuća „Grmija”, pa „Pazarka” u sastavu Trgovinskog preduzeća „Uniprom”. Kada je 2006. godine nekoliko novopazarskih biznismena kupilo ovo društveno preduzeće, verovali su da su postali vlasnici i tadašnje robne kuće.
Međutim, pristalice Islamske zajednice bile su brže – zaposeli su zgradu pre nego što u nju uđu novi vlasnici.
Ispred zgrade na poziv rukovodstva IZuS-a okupilo se oko dve hiljade vernika, kako bi sprečili da zgrada ode u ruke „tajkuna”. Muamer Zukorlić, tada kao predsednik Mešihata i glavni muftija IZuS-a, poručio je vlastima da na ovo zdanje ne računaju, jer je te godine donet Zakon o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama. – Ne znamo da li je ovo potpuno dobijena bitka ili samo prvi deo, ali ja ne sumnjam u konačan ishod – kazao je pre dvanaest godina Zukorlić sa terase „sporne” zgrade.
Nekoliko puta su sudski izvršitelji najavljivali da donesu rešenje i nalože iseljenje FIS-a kako bi zgrada bila predata u posed novog vlasnika. Ali, svaki put bi se na poziv čelnika Islamske zajednice ispred zgrade okupilo nekoliko stotina vernika, pa su izvršitelji odustajali.
Sudbina ove zgrade s njenim dograđenim delovima dugo je bila neizvesna. Pošto gradske vlasti nisu uspele da spreče „divlju” nadgradnju, problem je podignut na najviši nivo vlasti u Srbiji, pa se i sam tadašnji premijer Aleksandar Vučić pre dve godine izjašnjavao da mu ne pada na pamet da zbog toga šalje hiljadu žandarma u Novi Pazar i da ratuje sa muslimanima, kako bi se sprečila nelegalna dogradnja, te da će se tražiti najbolje rešenje.
Gradski građevinski inspektori su u nekoliko navrata pisali krivične prijave zbog nelegalne gradnje i nalagali obustavljanje radova. Uzalud, jer zgrada se širila, opštinari kažu i na račun gradskog trga, kao javne površine, a po tvrdnji iz Islamske zajednice za potrebe Fakulteta za islamske studije.
Na zgradi su, u islamskom duhu, sagrađena i kubad. Islamska zajednica nije imala dozvolu ni za gradnju ni za nadogradnju. Sada, kada je postala vlasnik, kažu, može da krene u legalizaciju izgrađenog.
A Muamer Zukorlić kaže da je zahvalan Bogu što je rešenje o vraćanju zgrade stiglo baš na dan rođenja Božjeg poslanika Muhameda i na Dan Sandžaka.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.